PLC Kursları Hakkında Bİlgisi Olan...

Başlatan climax, 27 Şubat 2007, 23:32:38

climax

@ground hocam daha öncede belirtmiştim.Yaklaşık 2.5 yıldan beri stajlarda olsun boş zamanlarımı değerlendirme açısından olsun otomasyon üzerine bir firmada çalıştım.PLC merakı oradan gelmektedir.Fatek.Delta.Nais PLC lerle ilgili birçok uygulamaya şahit oldum.S7 300'ler hakkında da uygulamalar gördüm.Fakat diğerlerine göre programı,özellikleri bana çok farklı geldi.Bende daha iyi öğrenebilmek için kursuna gitmeye karar verdim.Temel seviyede kurs içeriklerini inceledim ve telefonla görüştükten sonra seviye 1'e karar verdim.İllaki siemens mi olacak derken kesinlikle kötü bir amaçla söylemedim.Çünkü zaten çok farklı  olduğunu biliyorum.Eğer yanlış bir anlaşılmaya sebebiyet verdiysem özür dilerim.Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.Dökümanlarını araştırdım ve kendim öğrenmeye karar verdim.Bana bu konuda tavsiyelerini,fikirlerini esirgemeyen arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.
Paylaşmak düsturumuzdur.

ground

:) siz yanlış anladınız sanırım.  Ben iyi yada benzeri diye birşey demedim..

Her plc nin;  kullanım alanı , fiyat avantajı , programlama kolaylığı yada üstünlüğü , piyasada bulunurluğu , yapısal özellikleri , güvenlik zaafiyetleri , haberleşme üstünlükleri gibi avantajları yada dezavantajları vardır.

X1 plc si piyasada çok ucuzdur
X2 plcsinin programlama software i ücretsizdir.
X3 plc çalıştığınız yerde daha önce devreye alınmış , bakımını yapmanız gerekiyordur.
X4 plc sağlamlığı , stabil çalışmasuyla ün yapmıştır.
X5 plc ile ilgili birçok bilgi kaynağınız vardır..
.
.

gibi üstünlükler sıralanabilir.

PLC denilen alet temelde nedir?

İçerisinde bir mikrodenetleyici ve çevresinde i/o ları (endüstriye uygun şekilde yalıtılmış) bulunan. Çalıştığımız mikrodenetleyiciler e nazaran yazılan programın (ladder ,stl ) aslında birçok makronun eklenip çıkarılması ya da kullanılmasından ibaret olan , endüstride çalışma ve kullanım kolaylığı sağlayan, Uğruna birçok haberleşme protokolününün keşvedildiği bir cihazdır. ;)

O yüzden siemens plc ya da fatek , nais , delta , omron , allen bradley , telemecanique gibi plcleri öğrenmenin arasında hiç bir fark yoktur.

Birini öğrenirsenin diğerine geçmen çok kolaydır.

Çok abartmadan bir yorum yapayım.. Mikrodenetleyi ile program yazan , ingilizcesi azbuçuk olan herkezin  bu aletlerin helpine bakarak program yazabileceğini bunu plcye atabileceğine eminim.

@climax yanlış anlaşılmadın kesinlikle. Tercihin gerçekten güzel. Birşeye karar vermeden önce elindeki tüm fırsatları sonuna kadar değerlendirmek, bu tip konularda araştırmacı olmak hepimize hergün verilen bir ödev ;)

İyi Çalışmalar.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

murbay

Konuyu biraz takip ettim, bende birkaç yorum yazayım dedim:

Öncelikle PLC öğrenmek için temelde bazı bilgilere ihtiyaç var.
İlk olarak problem analizi yapabilmek için Dijital Elektronik ve Otomatik Kumanda bilgisine sahip olmak gerekli.

PLC yoğun olarak otomasyon sistemlerinde kullanıldığına göre Otomatik Kumanda mantığını bilmeden PLC'yi öğrenmenin sizi pek ileriye götüreceğine inanmıyorum.

Aslında PLC öğrenmek işin kolay yanı, Otomatik Kumanda ise zor yanı.

Basit bir örnek:
Stop butonunun ve termik koruma anahtarının normalde kapalı kontak kullanarak devreye bağlanması gerektiğini bilmemek sistemde çok büyük hasarlara neden olabilir.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

Pros_PektuS

Merhaba.

Önce söyleyip sonra yeterince yapamama gibi bir risk var ama....

Şu plc eğitimini teoriktede olsa, burada çok küçük çaplı ve giriş amaçlı olacak şekilde verebilirim aslında. Zaten görev yaptığım okulda anlatıp duruyoruz.

Moderatörler yol göstersin, zaman açısındanda "çok sıkıştırmaya gerek yok, sen peyderpey yazarsın" derseniz bişeyler düşünebilirim...

Tabii web ortamında ne kadar verimli olur o ayrı konu.

selamlar...
Soz soylemek icin once duymak, dinlemek gerek. Sen de soze, dinlemek yolundan gir.                                                          Hz. MEVLANA

hsny

merhabalar,

plc konusunda temel giriş seviyesi güzel olur da, gördüğüm ve netten bulduğum kadarıyla bu eğitim notları hep komutların açıklamaları üzerine oluyor.Sanki yazmış olmak için yazılmış notlar gibiler. Bunlar zaten manuellerinde varlar.Özel hafıza bitlerinin detaylarına kadar hepsi var.

Ben mesela kuru kuruya komutları ezberlemek istemiyorum. Öğreneyim ama uygulamasını göreyim. Örnek yaptıkça zaten kafama yerleşecektir.

Böyle bir plc programlama konu anlatımı yapılacaksa sizden ricam uygulaması bol olsun. Boş yere komutu ezberlemektense uygulamasını görelim,pekiştirelim.

Teşekkürler...

Pros_PektuS

Evet, aslında böyle bir işe girişmeden önce genel fikirlerin iletilmesi hoş olur.

Uygulama ile anlatım tabiiki güzel ama, anlatabilmek için bolca şekil-resim oluşturulması gerekecek ve bu işin angarya kısmı da bu olacak.

Zaman sorunum da bunun için zaten.
Soz soylemek icin once duymak, dinlemek gerek. Sen de soze, dinlemek yolundan gir.                                                          Hz. MEVLANA

hsny

Bende sonra onu düşündüm. Galiba o yuzden komut anlatımı yapılıp geçiliyor. sizlere de zaman alıcı olacak hakikaten :oops:

OMERHOCA76

Detaylı Bilgi ve Müracat İçin:
Hasan TALAS (Teknik Öğretmen )

( Cep Tel : 0 505 789 28 54 )
Email : hoca34@yahoo.com

web : www.hoca34.tr.gg

ADRES : BAHÇELİEVLER ERKAN AVCI ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

KÜLTÜR SOK. NO:5 BAHÇELİEVLER – İSTANBUL
KADİR HAS CENTER ARKASI