CCS C derleycinin kullanimi

Başlatan alieren, 28 Şubat 2007, 19:57:27

alieren

10 gundur ccs c 4.020 versiyonunu indirdim.ama bir turlu kullanamiyorum.kisaca proje yazildiktan sonra hangi islemler sirasiyla yapiliyor.basit bir sekilde anlatabilirsiniz..yardimlarinizi bekliyorum.teşekkürler...

otomasyon

(yazdılarımı 4.018'e göre yazıyorum %99 aynıdır.)
sevgili kardeşim alieren; öncelikle , editörü aç .Sonrasında aşagıdaki kodları ekrana yapıştır;

#include <16f877.h>
#use delay(clock=20000000)
#fuses NOWDT,XT, NOPUT, NOPROTECT

void   led_yak();
  void   zaman();
///////////////////////////////////////

void main()
   {
     output_c(1);
     led_yak();
}

/////////////////////////////////////

void led_yak()
   {
     zaman();
     output_c(0);
     zaman();
     output_c(1);
     zaman();
     output_c(0);
     zaman();
     output_c(1);
     zaman();
     output_c(0);
     zaman();
     output_c(1);
     zaman();
     output_c(0);
     zaman();
     output_c(1);
     zaman();
     output_c(0);
}
///////////////////////////////////////////////

void zaman()
  {
     delay_ms(1000);

}

sonrasında,
ekranda en sol üst köşede dosya işareti   olan yeri tıkla ve "save as" olarak dosyanı kaydet sonrasında  yukarıda sırasıyla  project edit search options compile....vs
sen compile'seç ve  altta çıkan compile'a tıkla(veya F9 lada bu işi yapabilirsin) ve programın derlenmiş olur .

sonrasında proteusda 877 nin portc1 e led bagla .sonrasında 877 ye sag tıkla ve çıkan pencereden dosya işaretini tıkla (kristal degerinin hemen üzerinde)dosyayı kaydettigin yerden hex dosyayı çagır ve devreyi çalıştır .

müslümanlık paylaşmaktır:)
umarım yardımcı olabilmişimdir.

alieren

soylediginiz islemleri yaptim.derledi.masa ustunu derledim.ama tek dosya olusturdu.normalde 8 dosyanin olmasi gerekiyor.nasil yapmaliyim.teşekkürler...basarilar.

otomasyon

sevgili ali eren
bazen yapıyo böyle bu meret ;

sen yeniden dene ör\yeni bir sayfa aç eski sayfadakileri kes yeni sayfaya yapıştır .

sonra bir example dosyası aç onun içine derle
dedigim gibi biraz üzerine gidersen olur;

olmazsa tekrar yazarsan yardımcı olmaya çalışırım

müslümanlık paylaşmaktır:)

otomasyon

sevgili alieren;

forumda ccs c nin örnek anlatımlı kitabı var. Ondan da faydalanabilirsin orada proteus devre şemalarıda var .

birde microsot visual studio 2005 vey borland c++ programında c de örnekler yapabilirsin yani c olarak derle ve çalıştır.

Avantajı  ise hem kod yazma yetenegin artar hemde c syntax ını ögrenirsin . mesala ben pic c de takıldıgımda açıyorum microsot visual studio 2005 i ve orada sanal testler yapıyorum  

örnegin \seri port uygulamasında takıldıgım zaman  microsot visual studio da klavyeden girilen degerleri döngüye sokuyorum benim için faydalı oluyo mesala bunu bu şekilde çözdüm  bu senin hayal gücüne kalmış daha birçaok sanal işlem yaptırabilirsin .

benim lisedeyken bir arkadaşım daha ozamanlar c kursuna başlamıştı
şuan elektrik elektronikte okuyo ve özel bir şirkettede  yazılımcı olarak PART TİME 2700ytl maaş alıyo c ye nekedar erken başlarsan okadar AVANTAJIN OLUR avantajlı olur

tabiki bu başka hiçbir şeyle ugraşma anlamına gelmiyor .
elektronigide ögrenicen digerlerinide.

ama en önemlisi yazılım , çagımız otomasyon çagı ;
bir çipi programlayarak birçok işi yaptıreabilirsin