sensör çeşitleri ile ilgili yardım lütfen

Başlatan yildizelektronik, 01 Mart 2007, 20:39:15

yildizelektronik

arkadaşlar endüktif sensör optik sensör birde reflektörlü algılayıcı nedir bana tanımını yapabilirmisiniz çalışma manl-tığı nasıldır.Şimdiden okudugunuz için teşekkür ederim.

conavar

hocam bu siteyi biraz inceleseniz derim...
cok basic ve güzel bir anlatım mevcut

BURDA
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

ilker_32

endüktif sensör;
metal cisimlerin varlıklarını yada geçişlerinde kullanılirlar. yani meta cisimlerin temassız algılanmaları için kullanılır. Yüksek anahtarlama gerektiren bölgelerde de tercih edilir ve kullanılır. plastik veya metal içinde bulunup  değişik çaplarda olanları var. algılama mesafeleri aralarına göre değişir ve besleme gerilimleri, bacak bağlantılarına görede tipi değişebilir. sensörün içinde bobin vardır. Ve bu bobini beslemek içinde bir osilatör bulunur. osilatör bobin üzerine manyetik alan oluşturmuş olur. Ama bunu osilatör bobin sayesinde yapar. sensörün belli bir mesafesine bir metal yaklaştırdığında metal manyetik alana ğireceğinden eddy akımı oluşturulmuş olur. bu akım metal üzerinde dolaşım yapar. eğer metal sensöre ne kadar yakınsa akımda o kadar fazla görülür. ve osilatör çalışmaz bir hale gelecektir. bu nedenle çıkışta değişiklik olacaktır. bu çalışmama durumu tristör tarafından yapılır. tristöre bağlı olan transistörlerde vardır. bu yüzden tercih edilirler manyetik anahtarlama elemanlarından daha uzun bir ömüre sahiptirler. frekansları sabittir ama yüksektir. yüksek olmasına rağmen dış etkilerden fazla etkilenmezler. algıladığı metali bırakmaz önünde plastik cam vs.. gibi maddeler olmasına rağmen. osilaskopta dalga şekli ise devenin sırtı gibidir. ama değişebilir dalgalardır. sensörü seçerken ise şu esas lara dayanmalısın sensör tipi, algılayicılığı, çıkışı, frekansı, kullanılacağı mekan gibi vs... gider. :idea:

ilker_32

veya, mersin.edu.tr 'nin ders notlarında aradıklarınla ilgili konular olabilir.
senkro servo mekanizmalar dersine giren mehmet yılmaz ve ibrahim kaya'nın bununla ilgili notları olacak haberin olsun.

zeyin

bu sensorun maksimum algilama mesafesi nedir.bir kac metreye kadar duyarlilik olusturulabilir mi.

yildizelektronik

tamam da oraya linki koyarsanız sevinirim madem var ama bulamıyoruz başka konuların içinde oluyor lütfen yardım :!: