SANYO DENKI 103-770 Step-Syn ve ST GS-D200S Stepper Drive

Başlatan MC_Skywalker, 02 Mart 2007, 16:21:22

MC_Skywalker

Merhaba;

PIC ile sadece merakımı gidermek ve çalışmasını öğrenmek dışında hiç bir tecrübem olmadı. fakat şimdi işi biraz ciddiye alma zamanım geldi.

Şimdi STEP Motor kontrolünü öğerenrek bu işe başlamak isitiyorum. bunun için piyasada satılan PIC ile motor kontrolünü anlatan bir kitap aldım. işin temelini altıyor fakat HITEC C ile yapılmış örnekler vermiş ben PICBASIC PRO ile denemler yapmıştım. ayrıca kitap ta hep 16F84 için sadece motoru döndürme amaçlı. PC ile haberleşmesi konusunda pek detay vermemiş.

Elimde ki malzemeler;
1 Adet SANYO DENKI 103-770-6 Step-Syn motor ( BI/UNI Polar) datasheet --> http://www.rta-deutschland.de/pdf/103-770.pdf
1 Adet ST SG-THOMSON GS-D200S 2/2.5A Bipolar Stepper Motor Drive modüle  datasheet --> http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/2666.pdf
1 Adet 16F77A

Amacım elimdeki bu malzemleri kullanıp PC Kotrollü bir sistem tasarlamak. fakat yukarıda belitriğim gibi PIC konusunca çok ama çok acemiyim. sizlerden ricam başıma sardığım bu çorabı çözerken nasıl bir yol izlemem konusunda yardımcı olmanız.

yardımlarınız için şimdiden teşekürler.

NOT: Bazı arkadaşlar google diye birşey var gibilerinden cevap vermeyi çok seviyorlar. google denen şeyin varlığından çok ama çok uzun zamandan beri haberim var.

sitenindelisi

Picte acemi olduğunuz söylemişsiniz fakat başlangış için pekte kolay olmayan bir konu seçmişsiniz.
-Step motorların çalışma mantığını biliyor musunuz? Bordta detaylı bilgi ve harika linkler var. Google' a başvurmadan önce incelemenizi tavsiye ederim.
-PBP için Ete Hocamın derslerini incelemenizi tavsiye ederim.
-Pc bağlantısı için arama kısmının bile tek sayfada veremiyeceği kadar çok ve detaylı başlık/bilgi/makale bordta var. Google' a başvurmadan önce incelemenizi tavsiye ederim.
-Daha basit bir konu ile başlamanızı tavsiye derim.
- Bir üstteki tavsiyemi kââle almaz ve "yok, ben illâ ki bu projeyi yapacağım" derseniz, parçalara bölmenizi ve adım adım yapmanızı tavsiye ederim.

Google veya bordun arama kısmını referans veren arkadaşların, sadist olduklarını veya bundan zevk aldığı için yaptığını zannetmiyorum. Aynı konuda açılmış ve açılmaya devam eden o denli fazla başlık var ki, o konunun bir sonra ki araştırılmasında, işi daha da zorlaştırmak adına ciddi katkıda bulunuyor. Bunu bir nebze engelleyebilmek için, biraz tavır, biraz kızgınlık ifadesi ile bu tip cevaplar veriyorum/ sanırım veriliyor.

Analyzer

Selam,

Sadece motor edinerek bu projeye başlamak ilginç geldi.. Baştan sonra kadar PCB->CNC-Drill yapalım projesi başlıklı konuyu okumanızı rica ederim. (Bakın isteyince kibar olabiliyorum   :D  )

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

MC_Skywalker

slm;

motor ve sürücü için hiç bir ödeme yapmadan elime geçti. sanırım bir 4der adet daha geçme ihtimali daha var. bu motor ve sürücü upgrade edilen bir makinadan elimde kaldı.

zaten ilk işim yüzeysel olarak bildiğim step motorun çalışma sistemini detyalı öğrenmek

mesela bu motoru 100rpm döndrümek için adım arası gecikmesini 3ms vermem yeterli olacakmış.

T=1,8/6*100 = 0,003 3ms

eğer bu motoru 200 derce döndürmek istermek istersem

n=200/1,8 = 111.11

~112 adım komutu göndermem yeterliymiş

eger bu motoru 5 saniye döndürmek istersem

n=5/0,003=1666,66

~1667 adım komutu göndermem gerekliymiş.

şimdilik öğrenmeyi başarabildiklerim bunlar. :)