12 dc yi 220 ac cevirme

Başlatan babali, 04 Mart 2007, 22:01:25

babali

arkadaşlar elinizde 12 dc voltajı 220 volta cevirecek şema veya döküman varmı
birde bir yerde okumuştum çıkış waatı nı ayarlıyan trofosu ve transistörlriymiş öylemi

conavar

boyle bir şema bulmuştum bir aralar...
trafo sarımı ile iLgili biLgisi olan holavarımzdan da yardım alarak istediğin gibi birşey yapabilirsin...
bu şema biraz profesyoneL yalnız
SG3525 kullanılark yapılmış daha basir şemaları da google yardımıyla bulabilirsin

Selametle

ayrıca :
https://www.picproje.org/index.php/topic,14521&highlight=
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

ilker_32

google'la petriçli online yaz arattır.
petriçli onlinede elektronik devre şemaları olması lazım bir araştır konvertörde vardır. trafo ve transistörde konvertörde büyük rol oynar. trafonun watt'ı ne kadar büyükse konvertörde ona göre çıkış verir

aslan_korhan

Bir ara yapmıştım. Koruma devresi yok ama kristalli olduğu için çok kararlı.
Ayrıca yük bağlandığı zaman otomatik olarak devreye girer. İstediğin güçe göre MOSFET sayısını arttırabilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

zafzaf82

verdiğiniz bu devre şemalarında çıkış gerilimi kare dalgamı yoksa sinüsmü. Kare dalga çıkış var gibi duruyorda o yüzden sordum
Mikroişlemci bi araçtır, amaç değil.....

aslan_korhan

Her iki devrede karedalga.

babali

kare ve sinüsmü  dalga ne ?
sagolun arkadaşlar

e3

Bu devrelerde mantık olarak kare dalga üretilir ve çeşitli aşamalardan geçirilerek sinüs dalgasına benzer bir dalga üretilmeye çalışılır.Kullandığımız cihazlar çok hassas olmadıkça bu sinyal normal prizlerdeki sinyal gibi algılanır ve kullandığımız cihazlar tarafından işlenir.
Yani her iki devrede de kare dalga üretilmiş sonuç olarak çıkışta yaklaşık sinüs elde edilmiştir.Kolay gelsin. ;)
.eem.

conavar

şimdi mosfetler tetkilenerek bobin üzerinde oluşan gerilim faz kaymasına tabi tutularak trafonun değiştirme özelliği ile sekonderden girip primerden cıkmak gibi basit bir mantık yapılıyor...
9V pil ile herhangi bir trafoda denersen görebilirsin 220V tarafında bir an yüksek gerilim oluşur ve çarpılırsın :D istersen dene :) ama biraz hızlı olmak lazım...
sen sonuçta bir an 9V bir an 0V uygulamış gibi olacaksın ;)
basit bir kare daLga...
moslarda bu şekiLde trafo üzerinden bir saat yününde diyelim birde tersi yönde hızla anahtarlanarak akım akıtılıyor...
o zaman moslarda +VCC iler iletimde 0V ile kesimde demek ki bunlar da kare dalga ile sürülüyorlar...
e bu göz önüne alınırsa çıkışlarda yani anahtarlama sonrasında da kare dalha gözlenecektir ;)
basit bir mantık :)

sinüs ise bizim şehir şebekesindeki dalgalanmamız... 50hz
yapılan bu inverterse çıkış sinyali ne kadar yumuşatılıp sinüse yakınlaşırsa o kadar iyi oluyor çünki bu inverter ile çalışan bazı devreler bundan etkilenebiliyor...ne kadar sünise yakın ise o kadar iyi :)

umarım temeL olarak anlatabiLmişimdir..Yanlışlarım var ise hocalarım düzeltirler diye temenni ediyorum :)

Selametle
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

aslan_korhan

Sinüs veya Karedalga olması genellikle pek bir şey fark etmiyor. Bana göre çıkış frekansının tam olarak 50Hz olması önemli.
Ben bundan dolayı Kristal kullandım zaten.
Mesela bu konvertere bir matkap bağlarsan ve frekansın 4-5Hz bile değişirse matkap randımanlı çalışmıyor...

babali

sagolsınız hepinizde cok güzel acıkladınız