PFC Controlled SMPS Power Supply Project...

Başlatan e3, 04 Mart 2007, 22:24:28

e3

Değerli arkadaşlar ve hocalar.Bu dönem aldığım ders itibari ile güç kaynağı yapacağım.Daha öncede National'ın LM serisi bir entegresi ile çalışmayı düşünüyordum ki Aster hocam dediki ST'nin daha güzel kızları var, birini sana alalım. :D Bende hazır yapacakken iyi birşey olsun dedim ve ST'ye ve diğer sitelere baktım.
Aye hocamızın önerdiği UC3842'yi de inceledim ancak Aster hocamın L4970'inde karar kıldım.ST'yi gezerken birden PFC APPLICATION IDEAS USING MAINS TRANSFORMER diye birşey gördüm ve inceledim.Sonra karar kıldım.PFC ile giriş katı yapacağız ardından buck tipi bir regülatörlerle PFC'den alacağımız gerilimi düşüreceğiz.Yalnız takıldığım noktalar var çünkü pdf.lerdeki modüller istediğim gibi birbirine uymuyor.Aşağıya resimleri yüklüyorum :

İlk resimde L4970 ile yapılan 0-24 V 10 A şeması bulunmaktadır.Yanılmıyorsa resimdeki her iki devrede aynı değerleri sağlıyor.Birinde fazladan 7905 kullanılmış.Eğer yanılıyorsam lütfen konu altına belirtiniz. :)

İkinci resim ise 1500/3000 W pfc şeması.Girişe uygulanan değerlere göre çıkış belirlenmiş :
DESIGN RULE EXAMPLE
Taking the following operating conditions (see figure 2):
Vin rms = 230Vac +10% -15% (f=50Hz)
Iin rms = 16Arms
Pout = 3000W
Vout = 400Vdc
or
Vin rms = 120Vac +20% -20% (f=60Hz)
Iin rms = 15Arms
Pout = 1400W
Vout = 400Vdc

Biz 220 uygulayacağımıza göre 3000 W yani 400 V 7.5 A almamız gerekiyor.Biz bu gücü L4970'e uygularsak ne olur diye sormuyorum :D nasıl uygularız diye sormak istiyorum.Tabii ilk resimdeki trafo haliyle kalkmış olacak.
Bir de ikinci resimde çıkışları J7-J8 adı verilen yerden mi alacağız?
Yardımlarınız bekliyorum.Yoksa hazıra teşvik edilip 0-30 V-10 A g.k yapacağım. :twisted: Güzel bir proje çıkaralım.İyi günler. ;)
.eem.

aster

Tebrik ederim güzel konu seçmişsin.

Ben de aYe hocam gibi UC3842-3-4-5 serisinden birini seçmeni önersem kızmasın herhalde  :)

unitrode seminer notları için
http://focus.ti.com/lit/ml/slup057/slup057.pdf den başla
http://focus.ti.com/lit/ml/slup233/slup233.pdf

Tabi seçim gene senin hocam

e3

Hocam mesajların üzerinden epey geçti ama size darıldım valla. :D Beni ST'yle tanıştırıp komşu mahallenin güzelleriyle,Texas'la, muhattap ettiniz ama gönlüm ST'de kaldı.L4970A aldım birkaç adet ve 25 Volt 10 Amper çekebileceğim bir devrenin pcb çizimlerine başladım.İlk başta pdf'ye sadık kalarak normal pot ile gerilim kontrolü yapacağım.Daha sonra devreye ekleyeceğim Pic, DAC ve LCD ile hem potansiyometre yerine butonlar kullanacağım hem de gerilim ve akımı okuyarak LCD'de göstermeyi planlıyorum.

Bu arada devrede STPS1545C diyodu yerine Türkiye'de muadil ne kullanabilirim?

Gelişmeleri buraya ekleyeceğim.İleride de olursa, devreye PFC ekleriz :D .Sağlıcakla kalın.İyi günler.

.eem.

cenkishan

dostum ne oldu gelişme yaptınmı.yaptıysan yada vazgectiysen ne yaptın
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte