Metalin cinsini ayırt etme

Başlatan SENAY, 06 Mart 2007, 20:25:13

SENAY

Metallarin cinsini ayırt etmek için kullanılabilecek bir sensör varmı? Metal dedektörlerinin haricinde bir başka hangi yöntemle metalin cinsini ayırt edebiliriz. Bu işle uğraşan arkadaş olduysa küçük bir metal dedektörüyle bu iş yapılabilirmi?

Ziya

X-ray fluoresence, nötron aktivasyon-gamma spektroskopi, ... Bunlardan ilki bizim laboratuvarda mevcut. Büyükçe bir cihaz. Malzemenin içerisinde hangi elementlerin yüzde kaç oranında olduğunu ölçüp rapor veriyor.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

SENAY

Ziya hocam bana sensör veya metal dedektörü gibi bişey lazım. Metal paraları ayırt etmek için kullanıcam.  Teorik bilgi şu an için işimi görebilir. Bu bilgilere nerden ulaşabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim

z

Zor bir soru.

Elinde birbiriyle ayni boyutta (ayni hacimde ve ayni geometride) fakat metalleri fakli nesneler olsa isin biraz olsun kolaylasirdi.

Ancak, geometrileri farkli, metalleri farkli, boyutlari farkli ise elektronigin bildigim kadariyla yapabilecegi hic bir sey yok.

Hele hele bu metallere fiziksel temas edemiyorsan. (Toprak altinda ise vs)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Göktuğ

Atari makinelerinde vardı içine atılan metal para yada jetonu tanıyan sistemler. Para agırlıgına gore switchle caşısanlar değil.

Ziya

Alıntı yapılan: "SENAY"Ziya hocam bana sensör veya metal dedektörü gibi bişey lazım. Metal paraları ayırt etmek için kullanıcam.  Teorik bilgi şu an için işimi görebilir. Bu bilgilere nerden ulaşabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim
Bahsettiğiniz şey kullanım yerine göre değişir. Örneğin bozukpara atınca kutu kola, bisküvi vs. veren makinalarda kullanacaksanız o konu forumda tartışıldı. Bahsettiğiniz algılayıcı konusunda tavsiyeler vardı. Araştırın bulursunuz. Eğer yanlış hatırlamıyorsam Fixer hocam sizin bahsettiğinizi sormuştu.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

SENAY

Alıntı yapılan: "bunalmis"Zor bir soru.

Elinde birbiriyle ayni boyutta (ayni hacimde ve ayni geometride) fakat metalleri fakli nesneler olsa isin biraz olsun kolaylasirdi.

Ancak, geometrileri farkli, metalleri farkli, boyutlari farkli ise elektronigin bildigim kadariyla yapabilecegi hic bir sey yok.

Hele hele bu metallere fiziksel temas edemiyorsan. (Toprak altinda ise vs)
Bunalmış hocam soruyu kolaylaştırayım biraz o zaman. Elimde birbiriyle ayni boyutta (ayni hacimde ve ayni geometride) metal paralar var ve metallere fiziksel temas edebiliyorum ve toprak altında değil. Bunların arasında farklı bir metal var bunu aradan çıkarmam lazım. Bunu nasıl yapabiliriz.

Ziya

Bahsettiğin konuda çok fazla bilgim yok ama herhalde direncini, manyetik geçirgenliğini vs. ölçerek ayırt edebilirsin. Ya da Arşimet gibi suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak (bunu Arşimet gibi hamamda denemeni tavsiye ederim) veya kütlesini ölçerek (yoğunluk farkından) bulabilirsin. Mesela avatarımdaki tavşanı her gün elime alarak (resimdeki el bana ait) büyümüş mü diye ağırlığına ve hacmine bakıyorum. Sende hacim aynı ise ağırlığına bak.

SENAY

Ziya hocam kütleyi ölçmek benimde aklıma geldi ama bu ölçme işini 25 ile 50 zaman aralığında yapmam lazım. Strain gageler bu kadar hızlı ölçüm yapabilirmi?

z

Tamam o zaman isin bayagi bir kolaylasti. Sozkonusu metal paralardaki elementler neler? Alasim sozkonusu ise metalllerin oranlari hakkinda bilgi varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Ziya

strain gage kullanmadığım için maalesef cevap veremiyorum. Bahsettiğiniz zaman mikrosaniye mi mili saniye mi? Bu kadar kısa zamanda bozuk para zemine oturup durgun hale gelemez tahmin ediyorum. Dolayısıyle birden fazla straingage kullanarak aynı anda birden fazla parayı ölçebilirsin ve iki ölçüm arası süreyi uzatırsın. Hocam sorması ayıp olmaz sa özelden elinizde bu paralardan kaç tane olduğunu ve rengini (altın sarısı mı, gümüş rengi mi vs.) yazabilir misiniz 8) Saymanıza yardımcı olurum.

aslan_korhan

Burada baya metal detektör şemaları upload ettim. Atmel işlemcili ve LCD'li cihazlar var. Bunlar metal ve altını ayırıyor...

http://rapidshare.com/files/19750929/Metal_Detektoerler.zip.html

17mb
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

SENAY

Alıntı yapılan: "bunalmis"Tamam o zaman isin bayagi bir kolaylasti. Sozkonusu metal paralardaki elementler neler? Alasim sozkonusu ise metalllerin oranlari hakkinda bilgi varmi?
Bunalmış hocam bildiğimiz ve kullandığımız metal paralar(1ytl,25ykr gibi).

@ziya hocam yukarıda yazdığım gibi metal paralar

aYe

Hatırladığım kadarıyla Almanya da bir sigara makinesini sabah açtıklarında içinde hiç sigara yokken para kutusu su doluymuş ve bu her gün aynı şekilde devam ediyormuş.

Bunun nasıl olduğunu bir türlü çözememişler ve en sonunda gizli kamera ile kayıt yapmaya karar vermişler.

Sonra ne mi olmuş? Akşam makineden sigaraları alan türkün evindeki buzlukta, donduğunda para ile aynı ağırlığı verecek miktarda su alan buz kalıpları bulunmuş  :lol:
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

SENAY

Alıntı yapılan: "aYe"Hatırladığım kadarıyla Almanya da bir sigara makinesini sabah açtıklarında içinde hiç sigara yokken para kutusu su doluymuş ve bu her gün aynı şekilde devam ediyormuş.

Bunun nasıl olduğunu bir türlü çözememişler ve en sonunda gizli kamera ile kayıt yapmaya karar vermişler.

Sonra ne mi olmuş? Akşam makineden sigaraları alan türkün evindeki buzlukta, donduğunda para ile aynı ağırlığı verecek miktarda su alan buz kalıpları bulunmuş  :lol:
:lol: AYE hocam bu Türk aklı,  her tarafa çalışır. Ama aynı hacimde olupta aynı ağırlığı vermesi imkansız. Her maddenin yoğunluğu farklıdır.