sanal seri port ??????

Başlatan mckmk03, 13 Mart 2007, 00:22:15

mckmk03

arkadaşlar merhaba,

Elime markası bile artık yok olmuş eski bir sıcaklık kontrol cihazı geçti.Cihaz ile PC nin haberleşmesi içinde bir programı mevcut.Ben cihazın PC ile nasıl haberleştiğini öğrenip programı tekrar kendim yazmak istiyorum. Cihazın kullandığı standart bi protokol mu yoksa kendine özgü bi protokolü mu var bilmiyorum.haberleşme esnasında hattan akan dataları nasıl alabilirim , onları nasıl görebilirim.
           1 - haberleşme kablosunun TX, RX ve GND uçlarından birer köprü alıp başka bi bilgisayarda ( Hyper terminal kullanarak ) akan dataları görebilirmiyim acaba.
           2 -  İnternette virtual com port diye bi programdan bahsedildiğini gördüm.Sanırım com porta gelen - giden ne var ne yok size gösteriyormuş ama tam emin değilim.
           Böyle bir programın varlığı doğrumudur  acaba ????

elektronik

Alıntı yapılan: "mckmk03"arkadaşlar merhaba,

1 - haberleşme kablosunun TX, RX ve GND uçlarından birer köprü alıp başka bi bilgisayarda ( Hyper terminal kullanarak ) akan dataları görebilirmiyim acaba.

evet görebilirsin . ayrıca port dinleyen bazı programlar var bunlar ile portlardaki haberleşmeyi izleyebilirsin.

ama en basidi kendin söylediğin yöntemi dene.

mavi

Windows aynı porta aynı anda bir programın erişmesini izin verir ikinci program portu dinlemez.Eğer dinlerse şanslısın demektir.Rx Tx ve Gnd yi alıp dinlemek sanırım daha mantıklı.
Telecommander Monster Of Network

argeci

selamün aleyküm bu işini çözmek için HHD Software Serial Port Monitor programı biçilmiş kaftandır sitesinden indirebilirsin trial versiyonla işini görebilirsin.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

My75

Arkadasım Docklight1.6 crack mevcut...Kullanımı basit ve oldukça kaliteli bir program mutlaka dene..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

mckmk03

arkadaşlar teşekkür ederim çok işime yaradı.