Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

rf için özel bir bilgi

Başlatan sahinler64, 14 Mart 2007, 19:47:44

sahinler64

slm kardeşler.
sizlerden yine biraz bilgi rica edecektim.
şöyle bir düşüncem var.1 adet pic16f84 mevcut ve ben bunu rf de hem alıcı hemde verici olarak kullanmak istiyorum.tabi öyle iki işi bir zamanda değil.a0 pinine bağlı olarak durum değiştirecek.yani şöyle a0=0 ise alıcı;a0=1 ise verici gibi.bundaki amacım şu:alıcı kısmı bir bilgiyi bekler,bilgi gelmediği sürece alıcı olarak kalır.(verici kısmıda aynı şekilde verici durumundadır)istenilen bilgi geldiği zaman 5 saniye  o bilgi alınır ve istenilen iş yapılır ve alıcı kısım işin yapıldığını anlar ve alıcı olmaktan çıkar ve verici görevini üstlenip verici olan tarafa işin yapıldığını ve bilginin gönderilmemesini istemek için 10 saniye boyunca başka bir bilgi(2.bilgiyi) gönderir.tabi verici kısım her 5 saniyede bir hem verici hem alıcı olarak kendini değiştireceği için 1.bilgiyi gönderip 2.bilgiyi beklemektedir.işin yapılması durumunda bilgi alış verişi belirli zaman için kesilir.burada verilen zamanlarda değişim olabilir.ben biraz kurcaladım araştırdım ama pek bu konuya benzer bişi yapıp bulamadım.sadece alıcı ve sadece verici kısmı tamam ama ikisini birden nasıl yapılacağını aklım almadı...

[B]alıcı kısım:
include "modedefs.bas"
data var byte
trisb = %00000000
input porta.1
main:
serin porta.1,t300,["a"],data
PORTB = DURUM
goto main[/B]

[B]verici kısmı:
include "modedefs.bas"
data var  byte