PC nin PS çıkışında gecikme yapılabilirmi?

Başlatan cuneytsezmis1, 20 Mart 2007, 11:37:06

cuneytsezmis1

arkadaşlar elimde 250 W. PC power supply si var.gerekli işlemi yaptım.çıkışından 5V. ve 12v. aldım.ancak PS nin enerjisi kesilince yaklaşık 1 sn.daha çıkıştaki 5v.un kalmasını istiyorum.5 volt a 2200 uF  kondansatör bağladım istediğim olmadı.150 mA çekiyorum.nasıl gecikme sağlayabilirim.şimdiden teşekkürler.

elektro_ery

Kullandığınız kondansatörün voltajını yükseltmeyi deneyin örneğin 1000mf 1000 V gibi kapasite değeri yükselince kısa devreye düşüyor diye biliyorum cihaz
[/URL]

roleci

((Kesintide) çekilen akım ile kondansatör kapasitesi ve zaman ile ilişkisi olan bir formül vardı).

mp3dragon

1 farad, 1 amper akımda saniyede 1 volt gerilim düşümüne eşittir.

1 saniyede 5 volttan 4 volta düşmesi için 0.15 amperde 0.15 farad yani 150.000 uF gerekir.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

elektro_ery

Alıntı yapılan: "mp3dragon"1 farad, 1 amper akımda saniyede 1 volt gerilim düşümüne eşittir.

1 saniyede 5 volttan 4 volta düşmesi için 0.15 amperde 0.15 farad yani 150.000 uF gerekir.
hocam bu seferde cihaz kısa devreye düşücek hiç çalışmıcaktır
[/URL]

Eagle_Tim

Şöyle yapılabilir; öncelikle kondan satörün geriye deşarj olmaması için 5 voltun kalmasını istediğiniz hatta seri olarak şase ve vdd ye birer germanyum diyot ekleyin. ters yönde yalıtımda olacağı için kondansatörün sadece çıkış istediğiniz bölümden deşarj olması sağlanabilir. burada tek sorun diyotlar sebebi ile toplam = 0.6 volt kayıp olabilir ancak kondansatör ile bunu telöre edebilirsiniz diye düşünüyorum kondansatör 1000+1000 16 Volt paralel bağlarsanız yerdende kazanç olur, ve + ayağından seri bir trimpotla çıkış alacak olursanız kondansatörün deşarj süreside de potla değiştirilebilir olacaktır bu sayede süre ayarıda yapılabilir tabiki akım değeri söylediğiniz aralığı geçerse kondansatör değeri büyümesi gerekir. bu değer küçük gelirse 1000 uf kondansatör ekleyerek toplam C kapasitesini büyütürsünüz. bu yöntem düşük akımlar için çalışan bir yöntem ama istediğiniz verimi tam alırmısınız bilemiyorum iyi çalışmalar..
Software and Hardware Design...