pc'den pic'e veri gönderme

Başlatan gslm, 20 Mart 2007, 22:38:09

gslm

Merhaba arkadaşlar,
Üzerinde çalıştığım bir projede, pc'den pic'e seri olarak veri yollamam gerekiyor.
Delphi ve pic16f877 kullanıyorum.Comport  bileşeni ile delphiden seri gönderme yapıyorum ve usart kullanarak pic'de okuma oluyor.
Sorum şu:
Şimdi ben mesela 1125 göndermek istiyorum diyelim.
1,1,2,5 sırasıyla göndersem pic'den de 4 defa okuma yapacağım ya, sırayla okusam hangi veriyi önce okurum.Yani pic'de seri olarak gelen veriler yığın mantığı mı, kuyruk mantığı mı kullanıyor?1,1,2,5 diye mi okurum, yoksa tersi mi?
Bu sorun yüzünden projem bitmiyor.Yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler...

Eagle_Tim

Arkadaşım zaten sorunun cevabını kendin vermişsin sırasıyla gönderdin mi yine aynı sırada alırsın bukadar basit,
1 gönderdiğin zaman eğer programların doğru çalışıyor ise RCREG de 1 verisi olur, Bunu ASCII olarak belirttiğini varsıyıyorum tabiki. 2 gönderirsen 2 olur A gönderirsen aldığın verilerde sırası ile 1,2 ,A olur..
gönderme de ister sonda ki veriden ister ortadakinden başlarsın yazdığın arayüze bağlı gönderme formatı ile ilgili düşünmene bile gerek yok çünki sen veriye göre işlem yapıyorsun verilerinde doğru geleceği için aradaki protokolü düşünüp kafanı karıştırma şimdilik..
Software and Hardware Design...