servo motor kontrolü

Başlatan muat, 22 Mart 2007, 16:59:25

muat

Arkadaşlar elimde hitec hs-322 servo motoru var, ve ben bunu çalıştırmak istiyorum. 60 derecelik açılarla dönebiliyo.
Kafamı karıştıran bişi var, benim bildiğim kadarıyla servolara pwm veriliyo, ve duty süresine göre servo pozisyon buluyo. Ama sanırım yanlış biliyorum, çünkü duty süresiyle ne kadar oynasamda motor hep 180 derece dönüyo.
Bir de, ben bunun bulunduğu konumda kalması için, devamlı aynı şekilde pwm mi göndermeliyim yoksa başka bi şekli mi var.

muat

ya servo bu kadar az kullanılan bir motor türü mü anlayamadım, bir türlü gerekli bilgilere ulaşamıyorum. Daha önce kullanan kimse yok mu acaba?

ipek

model oyuncaklardan sokulme futaba servo'm var pwm kestigim zaman en basa gidip pwm bekliyor

Digimensch

Forumda nasil bulamadin hayret !!
Daha önce bu konuyu burda Arkadaslarla tartismistik.
PIC C ile derleyici olarak da CCS ile nasil Servo Motor kontrol edilir?
https://www.picproje.org/index.php/topic,12314&highlight=

kurumahmut

motorun hep 180 derece dönüyor demişsin demekki mesela 20ms de bir önce 1ms 1 sinyali verip sonra ki bir süre sonra yeni bir 20ms de  2ms 1 veriyorsun ya da 2ms önce verip sonra 1ms veriyorsun. Eğer böyle yapıyorsan yaptığı normal br harekettir.

Servo -90 0 90 derece açılarında döner ve sabit kalır. Bu açılarda kalabilmesi için 20ms lik darbelerle devamlı beslenmesi gerekir. Darbeler kesilirse servo boşta kalır.

20ms pertoylu darbelerin lojik 1 süresi 1ms ile 2ms arasında değiştirebilirsiniz. Bu süre arasındaki her hangi bir değer servonun o an duracağı açıyı belirler.

Servo sürerken dikkat edilmesi gereken genelde basit servolar 150ms de 60 derece dönebiliyor. Yani siz 20ms peryotlu darbeyi 150ms boyunca verirseniz servo 60derece yol alabilir. Eğer daha kısa süre 20ms pulsi verip başka açıya yönlendirirseniz. İstediğiniz açıya gidemeden yeni açıya gitmeye başlar...
....
kolay gelsin...

muat

sanırım kullandığım kütüphanelerin zamanlama kısmında bir sorun vardı, başka kütüphaneler kullanınca çalışmaya başladı. Cevaplarınız için çok teşşekkür ederim.