Bizim robot gelişiyor...

Başlatan mhk, 25 Mart 2007, 18:53:31

mhk

Buda bizim bitmesine az kalan yaklaşık 1 metre ve 50 kg ağırlığındaki robotumuz

Şimdilik bazı özellikleri;
1-Elektronik kontrol ünitesi
2-Ses analizi. Komutları algılayıp ona göre konuşabilir, hareket edebilir.
3- Hareket kabiliyeti. Kendi etrafında 360 derece dönebilir. Her yöne hareket edebilir.
4- Uzaktan kumanda ile kopntrol edilebilir.
5- 150Kg' a kadar yük taşıaybilir. Bizzat ben testini gerçekleştridim. Üzerine binerek :)
6- Çevresinde bulunan toplam 8 adet sensör ile cisim algılaması yapabilir.

Geliştirme içerisinde olduğumuz projenin şu an tam olarak yazılım aşamasına geçtik. Yaptığımız kısa ve deneme programlarla sonuçlar gayet iyi. Çalışması ile ilgili video çekimide yaptık lakin biraz uzun 140 Mb. Bir parça ondanda gösterebiliriz. Umarım bir şeye benzemiştir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

nuwanda

Öncelikle tebrik ediyorum, güzel bir çalışma olmuş : )

Merak ettiğim birkaç soru var

Sesli komutları şu an için neler mesela ? Ses analizini yapmak için nasıl bir yöntem izliyorsunuz  ?

İşlemci olarak ne gibi birşey kullanıyorsunuz ?

Bir de kısa da olsa videosunu koyarsanız, zevkle izleyeceğimizi sanıyorum : )

regbaby

Alıntı yapılan: "nuwanda"Öncelikle tebrik ediyorum, güzel bir çalışma olmuş : )

Merak ettiğim birkaç soru var

Sesli komutları şu an için neler mesela ? Ses analizini yapmak için nasıl bir yöntem izliyorsunuz  ?

İşlemci olarak ne gibi birşey kullanıyorsunuz ?

Bir de kısa da olsa videosunu koyarsanız, zevkle izleyeceğimizi sanıyorum : )

nuwanda'ya katılıyorum... :lol:

aykut54

KARDEŞ SENİ KUTLARIM GERÇEKTEN GÜZEL BİR ÇALIŞMA ALLAH KOLAYLIK VERSİN HEPİNİZE

kemalguler

Çalışmalarının artarak mükemmeli yakalaması arzusu ileyürekten tebrik ederim.Böyle çalışmaların değişik platformlarda da destek görmesini dilerim.

alayli

Alıntı yapılan: "nuwanda".................................................................
............................................quote]

Muhtemelen http://www.sensoryinc.com/ sitesindeki ürünlerden biridir. Bu adamlar bu konuda bir numara. Sesli komutla çalışan cep telefonlarının büyük kısmında bu firmanın modülleri gömülü... Bir ara tekno-market (infogate-era) bu modülleri getiriyordu. Voice direkt II denilen kitler satıyorlardı. "Laftan anlayan modül" şeklinde lanse ettikleri bu ürünün, 60 kelime veya tamlamayı 2.5 saniye gibi  bir sürede tanıdığını söylüyorlardı. Hatta ben de sırf merakımdan bir tane alayım dedim ama, şu an ürün portföylerinde yer almıyor...

Saygılar...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

mhk

Alıntı yapılan: "alayli"
Alıntı yapılan: "nuwanda".................................................................
............................................quote]

Muhtemelen http://www.sensoryinc.com/ sitesindeki ürünlerden biridir. Bu adamlar bu konuda bir numara. Sesli komutla çalışan cep telefonlarının büyük kısmında bu firmanın modülleri gömülü... Bir ara tekno-market (infogate-era) bu modülleri getiriyordu. Voice direkt II denilen kitler satıyorlardı. "Laftan anlayan modül" şeklinde lanse ettikleri bu ürünün, 60 kelime veya tamlamayı 2.5 saniye gibi  bir sürede tanıdığını söylüyorlardı. Hatta ben de sırf merakımdan bir tane alayım dedim ama, şu an ürün portföylerinde yer almıyor...

Saygılar...

Yanlış tahmin. Visual basic ile programını yazdık. Sesli komutlar derken. Normal konuşma komutlarınıda bunlara eklemek gerekir. Mesela saat kaç , bu gün günlerden ne gibi. Yada adını sormak gibi. Tabi bunların hepsi ingilizce. Komut sayısına gelince şu an için çok az sanırım 30'u geçmez lakin bunu artırmak elimizde. Yapmak istediğimiz karşılıklı konuşma yapmak. Yani ben ona soru soracağım o bana cevap verecek vs gibi. Bunun için programlama kısmına başladık. Bakalım sonuçları yine paylaşırım.

murbay

mhk arkadaşıma ben daha farklı sorular sormak istiyorum:)

öncelikle çalışmalarınızdan gururlandığım için, meraktan soruyorum.

Anlatırken çoğul konuşuyorsunuz, siz bir grup yada kuruluş adına mı yapıyorsunuz bu robotu?

Kaç kişisiniz?

Kuruluş iseniz bu kuruluş resmi mi, özel mi?

Robotun fiziki görüntüsünü daha işlevsel olarak düşünmüyor musunuz?
Yani kollar, bacaklar yapmak ve yürütmek gibi...

Çalışmalarınızda başarılar
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

mhk

Biz resmi bir kurumuz. Okul... Meslek lisesi. Yaptığımız projede bir yarışma için. Robot'un fiziki görünüşünü çok iyi yapabilmek için , finans + zaman gereklidir. Biz bu sistemi oluşturmak için harcadığımız para 600 YTL civarı. Bir çok malzemeyi sağdan soldan toplamak zorunda kaldık. Yani klasik bir cümle vardır. İmkan verilse çok daha iyisini yaparız diye. Malesef mevcut imkanlar dahilinde bunu yapabildik. Bu projeyi 2 ay gibi bir sürede gerçekleştirdik. Amacımız bu projeye sizinde dediğiniz gibi kollar bacaklar , kamera ile cisim takibi ve tanımayı yerleştirmek. Bunu için yine yukarda yazdığım klasik sözler aklıma geliyor. Ne kadarını yapabiliriz bilmiyorum. Zaman gösterecek.

murbay

mhk arkadaşım, meslek lisesi demen yeterli. Tüm sorunlarını anlıyorum.

Kolay gelsin
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

fatihsatir

mhk, çalışmalarınızda ilk önce başarılar dilerim.!

Şimdilik bir sorun olacak sizlere. Komutların analizini kendisimi yapmakta yoksa bir PC ile bağlantı kurup analiz yapılmakta?

Eğer ki PC ile bağlantı sağlanıyorsa iletişimi ne üzerinde yapmaktadır.?
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

Megazord

mhk  Hocam siz hangi ildesiniz? okulunuz hangisi ?
merak ettim bu robotu  :D
\/\/\/***PROFESYONEL ROBOT TASARIMCISI***\/\/\/

tutalia

hocam  tebrik  ediyorum
sesli  komut verirken  sez analizini nasıl yaptığınızı  merak ediyorum(bu  bizim  micro  işlemci sınav  sorusuydu)

mhk

Şu an Gaziantepteyim.  Sesli analiz yöntemlerinden en basit olanı. Sesi örneklemek (ADC ile ) ve bu örnekleri kaydetmek. Sonraki işlem ise söylenen komut ile daha önceden kaydedilmiş ses örneklerini karşılaştırmak belli bir oran yakalandığında ise çıkış istemektir.Bu yöntemin dezavantajı; sadece bu komutu söyleyeni tanımasıdır. (cep telefonlarındaki ses tanıma özelliği ). Diğer bir yöntem ise daha karmaşıktır. Kelimeleri böler ve özelliklerini çıkarır. Şöyleki; "Merhaba"  kelimesi kim tarafından söylenirse söylensin ( Bay-Bayan ) yaklaşık aynı eğriye sahiptir.Değişen frekans veya genliktir. Örnek olarak , "merhaba" kelimesi çıkan analiz sonunda atıyorum kare şekline sahip olsun. Bunu bir erkek söylediyse karenin boyutu artar, Bayan söylediyse boyut azalır. Verdiğim örnekler biraz abes oldu lakin anlaşılması açısından yazıyorum. Sonuç olarak güçlü bir yazılım ile oluşan şeklin değerlendirilmesi yapılır. Neye benzediği konusunda. Bu benzerlikten karşılaştırılması sonunda ilgili komut ilgili yere aktarılır.

tutalia

bi  tavsiyede bulunmak istiyorum (atıyorum)
mesela merhaba  kelimesi  bi kaçkere bay ve bayan  tarafından söylendikten sonra bu oluşan gerilimleerin  ortalaması alınarak
karşılaştırma yapılsa bu verilen emirin farklı kişiler sesinden  algılanması sağlanamazmı.
sadece bir öneri .