AD7750 entegresi !!!!!!

Başlatan zafzaf82, 27 Mart 2007, 01:34:19

zafzaf82

AD7750 entegresi hiç kullanan oldumu aranızda güç ölçümü için bu elemanı kullanmam gerekiyor. Ama bi türlü çözemedim bu entegreyi.
Mikroişlemci bi araçtır, amaç değil.....

Göktuğ

Datasheetin 7. sayfasında 2 tip olçüm tekniği gosterilmiş. Biri akım trafosu digeri şönt direnc. Bunlardan cıkan ucları 7750 ye gireceksin.Rogowski denilen 3. bir yontem daha var ama o cok pratik değil. Şönt direnc kullanabilirsin. Kolay olacaktır.
Piyasada satılan 25 ytl lik sayacları alırsan gorecegin ilk sey bir AD(çinde kopyalanmışı tabii :D)  yanında MCU  birde glass . Ölçüm için bir coğu şönt kullanıyor. Dersen "saglıklı olcermi?" diye... %0.1 hassasiyette calısan görmüştüm. Yazılımcının kalitesiyle alakalı.
F1-F2 den ölçüm yapacaksın. O uclar mekanik sayacı kontrol edebielcek şekilde tasaralnmış.
AN-679 da sayfa 2 de şönt için şema vermiş. sayfa 3 de şönt direnci sol girişte gözükmekte.
PCBde girişteki AC bölge dikkatli bir sekilde yapılandırılmalı. Adamların pcb sini iyi incelemelisin.
Calibrasyon pot yada network direnc benzeri bir sistemle yapılıyor. uygun direnci bulma ile alakalı bir sey . Pot kullanabilirsin ilk aşamada.

Yeni nesil ölçüm chiplerinde direk I2C gibi formatlarda chipten bilgileri alabilirsin.Oldukça geniş bilgi veriyor. Calibrasyonuda digital yapabilme olanağı sunuyor. Bu kadar ucuza satılan ve standartları baya yuksek olan işte, üretimde kullanılırmı, dersen zor...

zafzaf82

ad7750 için donanımsal hiçbir sorun yok. F1 F2 çıkışları alıp mikroda işlemek istiyorum sorunda burda başlıyor. Formulasyonu anlayamadım. Gain'i nasıl ayarlıyacaz onu anlayamadım bide.
Mikroişlemci bi araçtır, amaç değil.....