plc dahili röle

Başlatan desert_eagle, 27 Mart 2007, 13:36:52

desert_eagle

selam arkadaşlar ben panasonic plc lerini öğreniyorum burda R0 - R9010 gibi internal relay diye geçen dahil röleler var mesela plc nin X0 girişine gerilim uyguluyorum --||-- x0 yazıyorum peki bu R0 lar ilk giriş tepkisini nerden alıyorlar biraz açıklarmısınız

microcozmoz

Sanırım bahsettiğin sanal röleler yada kontaklar. Normalde PLC lerin fiziksel olarak dış dünyaya bağlı oldukları giriş ve çıkış kontakları mevcuttur. Bunların dışında dahili yani yazılımsal olarak bulunan röle ve kontakları vardır. Bunların kullanım amacı dış dünyada bağlantı yapmadan herşeyi içinde halletmektir diyebiliriz.

Dışarıdan aldığın herhangi bir giriş sinyalini bağladığın hat üzerine sanal röle koyabilirsin böylece sanal rölen senin verdiğin sinyalden tetiklenmiş olur.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

murbay

Yardımcı röle yada dahili röleleri de normalde açık yada normalde kapalı bir kontak ile sürebilirsiniz.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...