bluetooth lu bir fare ile robot kontrolü

Başlatan elektrosok24, 29 Mart 2007, 18:20:47

elektrosok24

merhaba.ben elektronik bölümü son sınıf öğrencisiyim.benim bir projem var ve bi yerde takıldım.projem bluetooth lu bir fare ile robot kontrolü.istediğim yardım bu fareyi ileri itince ne bilgisi, geri çekince ne bilgisi göndediğini (pc ye) bilen biri varsa lütfen yardım etsin.veya bununla ilgili yardım edebilecek bi site. benim için bir ölüm kalım meselesi hocalarımın hiçbiri yardım etmiyo.nedeni belli onlarda bilmiyo.ne olur valla yardımcı olursanız çok sevinirim.

stlg

Sevgili elektrosok24

Benim bu konuda fazla bir bilgim yok ama asagıdaki semayı bir incele kolay gelsin

http://www.avagotech.com/assets/downloadDocument.do?id=8481
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ilker_32

Elimden geldiği kadar yardım etmeye çalışıcam. Ama öncelikle optik mause ilemi yoksa normal mause ilemi çalışmanı yapıcaksın. Bunu bilmem gerekir. Ve zaman aşımının ne kadar olduğu, benim şu anda vizelerim var. 5-6 gün içinde bitecek.

Biz öncelerden normal mause ile güç kaynağı çalışması falan yapmıştık. Mause hareket ettiğinde çıkış gerilimi değişiyordu.

paradox

@ilker_32 hocam dediğin güç kaynağı projen ile ilgili döküman varsa paylaşırsan sevinirim bu arada. ;)

elektrosok24

vallahi arkadaşlar optik mause ile kontrol edicez.yardımcı olursanız valla çok sevinirim dualarımı esirgemem.şimdiden teşekkürler.

omenek

ilker_32

Bazı kablolu optik ve optik bluetoot'lu mause'lar yazılım gerektirdigi için PC gerektirebilir. Ama normal mause'larda böyle bir sorun olmayacaktır. Bunun için bluetoot'lu optik ve kablolu optik mauselar incelenmeli. 8)

savvase

Kullandığın işletim sistemi nedir?
Eğer linuxda çalışıyorsan işin bir nebze daha kolay çünkü birkaç küçük "izin" ile mouse un o anda ekranın hangi koordinatında olduğunu bufferdan okuyabilirsin.. Ne tarz mouse olduğu fark etmez..
Ben buna benzer bir çalışma yapmıştım ama dediğim gibi linux platformunda. İstersen sana birkaç kod gönderebilirim c de yazılmış. Win de de bunun muhakkaki bir yolu vardır. En azından winapi yi biraz araştır.
Fare bilgisayara x kadar sağa veya y kadar sola gitti bilgisi ile tuş bilgisi gönderir. (seri iletişim ile) Ne tarz fare olduğu far etmez hepsi aynı işi yapar. Bilgisayar önceki koordinatlardan farkı çıkarır veya ekler böylece imlecin yeni konumunu bulmuş olur. Sen o imleç konumunu dediğim gibi bufferdan çekebilirsin. Sana iki tane integer değeri verir ama bu yöntemde söyle bir sorun olur. Ekran çözünürlüğün diyelim ki 1280*800.. O zaman çalışma koordinatların bunun dışına çıkamaz.
Sen direk farenin gönderdiği farkı okumak istiyorsan ve kendi bufferını oluşturacaksan bu değerlerle bu olur fakat bu winde sanırım biraz zor linuxda ise işletim sisteminden izin alman sorun olmaz ama seri kapıdan-veya mavidişden bilgi alman için kesme ataman lazım ki pek kolay görünmüyor..
Kolay gelsin