Güç elektroniğinde iyi olan arkadaşlar yardım...

Başlatan ayhani, 05 Nisan 2007, 09:40:26

ayhani

PİC16f877 ile kontaktörsüz yıldız-üçgen şalter yapıyorum. Fakat devre çalışmıyor devre şeklini aşağıda verdim. Devrede starta basıldığında önce M ve Yıldız triyakları sonra üçgen triyakları devreye giriyor. Devrenin pic programında sorun yok. Moc3021'lerin uçlarını ölçtüm tetikleme sinyalleri düzgün geliyor. Devre yıldızdan üçgene geçerken 1-2 saniyelik bir gecikmede koydum. Fakat devreye motor bağlayınca motor çalışmıyor triyakların bağlı olduğu yollar patlıyor. Ne kadar araştırdıysamda sorunu çözemedim. Acaba hatam nerede?

Not: resmin ufak olanını vermişsiniz, büyük olan kısmını link olarak verin yeter
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ayhani

stlg

Sevgili ayhani

Kardes ben boyle bir devre yapmadım ama  moc3021 datasheetini incelersen optoya giden direnclerin arasındaki kondansatoru ,  triyaklara paralel baglı kondansator ve direnci devrene ekleyerek birde bu şekilde dene kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ayhani

Stlg, dediğin ekleri yapıp denedim. Fakat sonuç değişmedi. Ben o devre karışık görünüyor diye bir önceki denememi ekledim. Cevabın için teşekkür ederim.

DARKBLUE

Resmi göremedim ama kullandığın moturun gücü nedir?Yolları kalın çizmende  fayda var çünkü motorlar ilk kalkış anında 6 katına kadar bi akım çekerler tasarımınıda buna göre yapmanda fayda var.

kemalguler

Triyakların A1 ile G uçları arasına 330 ohm civarı bir direnç atarsan sorun çözülecektir. Öncelikle üçgen çalışmayı iptal ederek ekleme dirençlerle (330R) sadece yıldız olarak çalıştır.Sorun çıkmaz diye ümit ediyorum.Sonra üçgen ilavesini yaparak gönül rahatlığı ile yıldız/üçgen çalıştırabilirsin.Kolay gelsin.

z

Triaclar sadece G ucundan tetiklenmezler. A1 A2 uclarina gelen yuksek voltaj yada ani voltaj degisimi (yuksek dv/dt orani) da triaclari kontrolsuz sekilde tetiklerler.

Murphy'nin sectigi iki triac ayni anda tetiklenirse sistem havaya ucar.

Ben olsam traiclari optotriacla değil puls transformatorleri ile tetiklerdim. Mesajlardan birinde onerildigi gibi Gate ile A1 (Katod demeyi tercih ediyorum) arasina konacak dusuk degerli direnc parazitik tetiklenmeleri onler. Her bir "triac"in A1-A2 arasina baglanacak RC devrelerinden olusan snubberlarda olumsuz dv/dt tetiklenmelerine karsi etkilidir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ares

kardesın yaptıgın uygulama bence yanlış cunku pratık olarak bu sekılde bır ssr uygulaması bıldıgım kadarı ıle yok bır tek statik regulatorlerde sargı secmek ıcın kullanılıyor ve daha onemlısı (zero cross) butun işlerini yanı hangı ssr devreye sokman gerekıyorsa tam sıfır gecıs noktasında buna karar verıp tetıklemen lazım cunku fazın bırınde sıfır noktasında tetıkledıgınde dıger faz daha sıfır noktasına ulaşmamış olabılır buda faz cakışmasına ve boylece ssr nın bozulmasına neden olur

ayhani

Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Sanırım sorun Ares beyin dediği gibi fazların çakışması. Bende en son bu kanıya vardım. Yani yapılması gereken tüm tedbirleri almama rağmen sorun devam ediyor.
Ares'in tespit ettiği sorun doğru bencede. Neyse çalışmaya devam. Saygılar.

stlg

Sistemini sıfır gecişte tetiklemek istersen moc3041 kullanmanı oneririm
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

ayhani

Stgl kardeş; MOC3021 yerine MOC3041 bağlamam sorunu giderirmi?. Konuyu biraz açarmısın. Yardımların için teşekkürler.

OG

Yük endüktif, tetiklenen triyak kolayca kesime götürülemez. Bu iş için gerekli ne kadar önlem varsa hepsini hatta fazlasını uygulaman gerekir. Optik bağlaçların bile endüktif yükler için özel bağlama şekli var. Datalarından bulabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ayhani

OG kardeş; MOC3021'in datasheetlerinde gösterilen tüm tedbirleri aldım. Galiba sorun triyakların 0 geçiş noktasında tetiklenmemesi. Stgl bu konuda moc3041 kullan diyor. Bakalım birde öyle deneyeceğim. Çalışmaya devam saygılarımla.

mp3dragon

@elmaalma,

mesaj = sıfır
yıldız=******

nasıl oldu bu iş?
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.