mc34063 hakkında

Başlatan pcb, 05 Nisan 2007, 17:14:17

pcb

Arkadaşlar,
Ben mc34063 enteresi ile bir türlü 5V u 12V a yükseltemedim. R1-R2 dirençlerini de değiştirerek ayarlıyorum. Datasheet inde örnek göstermesine rağmen nasıl çalışmıyor-çalıştıramıyorum ibir türlü anlayamadım.

Ayrıca 6V 1.3A giriş yapıyorum, çıkışda 6V u bile göremiyorum. R1-R2 dirençleri sanki gerilim bölücü gibi çalışıyor. Hayret birşey

M_B

Arakadas DataSheetın ıcındekı hangı uygulama sını yapıyorsun.
Bence Tekrar bastan Datasheeti ıncele normal sartlarda calısması lazım.
Muhakkak bır yerde yanlıs yapıyor veya gozden kacırıyorsundur.
Kolay gelsın.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

aslan_korhan

Kullandığın bobin uygun olmayabilir.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mp3dragon

İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

telbozan

Bobin olarak 100 uH kullanmalısın.Aynı  olay benim başımada gelmişti 150-180 ohm luk direnci yanlıs yere takmışım düzeltince hemen çalıştı  :D

pcb

kullandığım malzemelerden yalnızca bobinden şüphe ediyorum. çeyrek wattlık direnç şeklinde bobin var 100 ve 120mh ikisinide denedim.

Kullandığım şeme ise mc34063 datasheet indeki step-up. devreye enerji verdiğimizde eğer besleme kaynağı akü ise entegre ısınıyor 1 dak. bile bağlı tutamıyorum. girişdeki Rsc direncini kullandım sonra bir forumda kısa devrede kullanılabilir demişdi bir arkadaş, şimdi kullanmıyorum.

Devre çiziminde herhangi bir hata yok.

Göktuğ

O bobinle calısmaz. Tel sarımlı bobinlerle denemelisin.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "Göktuğ"O bobinle calısmaz. Tel sarımlı bobinlerle denemelisin.

Neden? Ben çok yaptım ve hepsinde çalıştı.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

OG

Direnç tip L ile çalışır da akım alamaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pcb

150ma gerekli bana çok da yüksek sayılmaz değil mi, bir de açık olarak entegrenin üzerine lehimleye yim çalışacak mı

pcb

radyo alıcı bobinin de ki çubuk karbonlar var onlarla bobin sarılabilir mi ki mc34... için ?

Göktuğ

Alıntı yapılan: "pcb"Arkadaşlar,
Ben mc34063 enteresi ile bir türlü 5V u 12V a yükseltemedim. R1-R2 dirençlerini de değiştirerek ayarlıyorum. Datasheet inde örnek göstermesine rağmen nasıl çalışmıyor-çalıştıramıyorum ibir türlü anlayamadım.

Ayrıca 6V 1.3A giriş yapıyorum, çıkışda 6V u bile göremiyorum. R1-R2 dirençleri sanki gerilim bölücü gibi çalışıyor. Hayret birşey

http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml

Hesaplayıcı degerleri hemen gosteriyor.

Girişte verdiğin gücün neredeyse tamamına yakınını çıkışta alabilmen gerekiyor. Bu yüzden kullanacagın bobin onemli. 6V 1.3A veriyorsan girişte çıkışta aynı gücü bir şekilde alıyor olman gerekir. 7W gibi... O kadar akım basabilmen ilginç ama.