trafoyu anlayamadım yardım lütfen!!!!

Başlatan acemipicci, 06 Nisan 2007, 13:38:23

acemipicci

merhaba arkadaşlar hocalar üstadlar herkese iyi günler iyi çalışmalar...

üzerinde çalıştığım bir makine var kısaca anlatıyım üç tane ısıtıcı var bir termik düzenek var yani analog termostad termokupul var işin içinde... resistanslar da var tabi... şimdi bide transformatör var 7 tane ucu var sırasıyla 0  200v 220v 55v 48v 0 55v yazıyo etiketinde bunun hangi bağlantısını nereye bağlayacağım konusunda emin olamadım tam olarak... böyle bir konuda yardım edebilecek yada böyle bir transformatörün şematik olarak bir resmine sahip olan bir arkadaş var mı... yardım edebilirseniz çok sevinirim kolay gelsin

ete

Anladığım kadarı ile;
0-220-200-55-48 V gurubu bir gurup ve 0-55 uçlarıda ayrı bir gurp olmalı. Anlamak kolay.

Ölçü aletini direnç ölçme konumuna getir . Probun bir ucunu 0 da tut diğer ucu sırası ile 220 - 200 - 55 ve 48 uçlarına değdir. Muhtemelen sapma olacak ve ölçülen değer küçük bir omaj yada sıfır olacaktır. Aynı ucu diğer 0 ucuna değdirince hiç sapma olmayacak eynı şekilde diğer 55 ucuna değdirincede hiç sapma olmayacaktır (sapma terimini ibreli ölçü aleti için kullanıyorum).
Bu durumda kullanacağın uç 0-220 ucu olacaktır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

acemipicci

hocam verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı teşekkür ederimbu sarım şeklinin şematik görünüşü elinzde varsa ve buraya koyarsanız çok memnun olurum kolay gelsin

turboy

konuyu biraz acarsan yardımcı oluruz primer sekonder ucları ayrıdır primerden enerji vererek cıkışları olcü aletiyle bulabilirsin

ilker_32

Bende de bir ara vardı o trafodan, Ete hocanın dediği gibi bir mantıkla çalışıyordu.

aster

Anladığım kadarıyla şekil şöyle olacak

roleci

sezo40

s.a röleci arkadaş senin trafoda girişe uygulayacağın gerilim kaç voltsa onu sıfırla o gerilim değeri arasına başla çıkışta kaç vol çıkş istiyorsan da sıfırla o trafo da yazan değerlerden birine bağlayacaksın senin ttrafo da sağ taraf giriş sol taraf çıkıştır
elektronikçi40