sinüs oluşturma

Başlatan muat, 09 Nisan 2007, 17:38:57

muat

Arkadaşlar, bir pil ve ufak bir devre ile sinüs sinyali oluşturmanın yolu var mı?
Şimdiye kadar iki tane entegre denedim, ikisi de yarımdalga sinüs dalgasıyla düzgün çalışırken, pille çalışmadılar. Bi türlü düzgün bi çözüm bulamadım.

akkoyunlu74

pratikte uygulayıp osiloskopta incelemedim ama tank devreleri bu işi yapıyor. Bir kondansatör ve bir bobinin paralel bağlanmasıyla elde edilir . Bu söylediğim genelde modülasyon işlemlerinde taşıyıcı dalgayı üretmek için kullanılır.Yine DC gerilimden AC sinyal elde etmek olarak ta düşünülebilir. Siz bu devreyi hangi amaçla kullanacaksınız? hakkında bilgi verirseniz daha geniş çözümler üretilebilir.

muat

sadece sinüs sinyaline ihtiyacım var, yüksek bir akım  falan gerekmiyo.

aslan_korhan

Simetri besleme kullanman gerekir.
Yani ilk önce örneğin 9V'luk bir pilli bir opamp veya başka bir şey ile +4.5V ve -4.5V olarak çevirmen gerekir. Simetri beslemeli ve opamplı Sinüs osilatör kullanırsan olur.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

z

Kac Hz? Ne genlikte?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muat

z

Hartley osillatoru tek transistor, orta uclu bir bobin 2 direnc 2 kapasite ile yapabilirsin.

Bobinle ugrasmayayim dersen opampla Wien Bridge osilator deneyebilirsin.

Wien Bridge oscillator ve Hartley Oscillator kelimeleri ile google da kisa bir tura cik ise yarar bir sey bulamazsan tekrar konusalim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

idemirdoven

bunalmış arkadaş. ekranda sinek var zannettim bir an elimle kovmaya çalışmışım :)

neyse buna benzer bir sorun da benim var. kare dalga ve üçgen dalgayı karşılaştırarak sinüs dalga üretmem gerekiyor. bu konuda nasıl bir yardım alabilirim?

iki tane sinyal generatörüyle bir osilatöre giriş yapsam çıkışta da analog sinyal alabilir miyim? nasıl yapabilirim?

şimdiden teşekkür ederim.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

birumher

Burada  birkaç tane sinüs üreteci bulabilirsin. Ben de bitirme tezim için bir tane yapmıştım ama devreyi bulamadım. Sadece flamanlı bir lamba vardı devrede onu hatırlıyorum. Bu linkteki devrelerin işini görmesi lazım.

ICL8038 ile sinüs üçgen dalga ve kare dalga da üretebilirsin. Datasheet i burada
Birkan.Herguner