İnvertör

Başlatan Fixxer, 13 Nisan 2007, 12:29:06

Fixxer

Herkeze slm arkadaşlar 12 voltu 120 volta çıkarmam gerekiyor bunu ne şekilde yapabilirim pwm kullanarak pic ilede yada farklı şekillerde nasıl yapabilirim? max:1 A çekicek bir devreye ihtiyacım var bu konuda bilgisi olan arklar yardım ederlerse sevinirim
...............................

M_B

Merhaba arkadas asagıdakı devre umarım ısıne yarar.
kolay gelsın
http://rapidshare.com/files/25747155/12-220_kONVERTOR.rar.html
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

mustafacan

fixxer belki buda fikir olabilir.

NOTU:Şekilde, 4047 entegresinin osilatör olarak kullanıldığı bir DC/AC konverter şeması görülmektedir. Bu devrede güç sürücü ve çıkış güç transistörleri normal BJT transistördür. Çıkış güç transistörleri ve trafo güçlü olduğu için bu devre ile 400W' a kadar AC yükler çalıştırılabilir. Bu tip konverterlerde, akü ile konverter arasındaki bağlantı kabloları kısa tutulmalıdır. ayrıca konverterde geri besleme ile çıkış gerilimi stabilize edilmediği için aşırı yüklenmelerde çıkış gerilimi düşecektir. Bu düşüş kabul edilebilir ve AC cihazları çalıştırabilir düzeydedir.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Ersin

@Fixxer,
Ne yapacagini bildigim icin sunu soyleyecem direk 12V AC den trafo ile 120 ye cikar.Birde devre mA cinsinden akim cekiyo.6W lik bir trafo isini gorur.

mp3dragon

@Fixxer ne yapacağını ben de anladım.

iki adet 6-8 watt trafo kullan. İlk trafo 220/9 volt ikinci trafon 220/18 volt olsun. ilk trafonun sekonderi ile 2. tarfonun sekonderini bağla. 2. trafonun primerinden 120 volt al. Ben öyle yapmıştım. İlk trafo 12 volt olursa 2. trafonun primerinde (burada aslında sekonder olarak kullanılıyor) regulasyon yaparsan daha iyi olur.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Fixxer

Hocam aslında şöyle normalde zaten benim işimi 220--120 voltluk trafo görüyor. ama bide bu işi araç içinde düşündüğümde mutlaka 12- 120 gerekiyor. Ve çinliler kibrit kutusu büyüklüğünde bir invertör yapmışlar 12 voltu 120 volta yükseltiyorlar bende böyle bir çalışma yapmak istiyorum.

OG

120V 1A mi kibrit kutusu kadar?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "Fixxer"Hocam aslında şöyle normalde zaten benim işimi 220--120 voltluk trafo görüyor. ama bide bu işi araç içinde düşündüğümde mutlaka 12- 120 gerekiyor. Ve çinliler kibrit kutusu büyüklüğünde bir invertör yapmışlar 12 voltu 120 volta yükseltiyorlar bende böyle bir çalışma yapmak istiyorum.
Bahsettiğin invertörü biliyorum ancak onun akımı çok çok düşük.1A olan modelleri vardı sanırım ama bahsettiğin kibrit kutusu gibi olanlar 1A değil.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

z

Flat transformator teknigi ve 1Mhz anahtarlama frrekansiyla cok kucuk boyutlar artik mumkun.

http://www.paytongroup.com/Catalogue/ArticleMarch2002.pdf
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Fixxer

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"Bahsettiğin invertör Bu ürünü mü çalıştırıyor

Evet cihan kardeş aynen öle pdf teki malzemeyi çalıştırıyor.Benim elimde 15 mt için olanı var mt ler arttıkça değişiyor. 1 amper değil zaten ben maximum değer olarak düşündüm.  hatta bir üründede 3 voltluk pilleri 120 volta çıkarıyorlar.

kobrasalar

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"Bahsettiğin invertör Bu ürünü mü çalıştırıyor

bahsettiğiniz ürünün patentinin bulundugu sayfadaki inventors(bulanlar) kısmına dikkat çekmek isterim. bitanesi Zion'dan mış.(joseph dvişr  mevassaret Zİon)

bahsettikleri artı özelliklerde fasa ve fiso kimse o ışıklı kabloyu güneş ışıgının altında kullanmaz bir eger plastik malzeme üretiyorsan ya kuşun kullanırsın yada kadmiyum (bu arada bu zararlı kadmiyum nikel kadmiyum pillerdede var ama kulanan kullanıyor duracell gibi)
İlk ortaya atıkları iddada  core structure başlığında iki kablo arasında bariz sarım farkı var birinde 4 sarım birinde altı sarım var. Biz biraz pahalıyızda diyorlar. bu arada üretim hatası yapmayan firma yok bu konuda bize sadece yazılı garanti belgesi korur. eger isterseniz bu yazıyı bu konudan kaldırada bilirsiniz ama tanıtım yazısında bariz aldatmaca var.
plastikler konusunda şu aşagıdaki sitede bilgiler var (adres biraz garip ama içindeki bilgiler dogru sayfanın altına dogru ilerlerseniz bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz)  http://plastikteknolojisi.spaces.live.com/

kck87

Alıntı yapılan: "mustafacan"fixxer belki buda fikir olabilir.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

NOTU:Şekilde, 4047 entegresinin osilatör olarak kullanıldığı bir DC/AC konverter şeması görülmektedir. Bu devrede güç sürücü ve çıkış güç transistörleri normal BJT transistördür. Çıkış güç transistörleri ve trafo güçlü olduğu için bu devre ile 400W' a kadar AC yükler çalıştırılabilir. Bu tip konverterlerde, akü ile konverter arasındaki bağlantı kabloları kısa tutulmalıdır. ayrıca konverterde geri besleme ile çıkış gerilimi stabilize edilmediği için aşırı yüklenmelerde çıkış gerilimi düşecektir. Bu düşüş kabul edilebilir ve AC cihazları çalıştırabilir düzeydedir.

bu devrenin baskısını linkten indirebilirsiniz arkadaşlar pek güsel bişi olmadı sayılır ama elinizde bulunsun kolay gelsin.

TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ

nickim'in terör örgütünün kck yapılanması ile alakası yoktur. bazı arkadaşlarımdan butarzda duyumlar aldım.