2+1 surround devre şeması

Başlatan korsan3000, 20 Temmuz 2003, 23:11:32

korsan3000

arkadaşlar stereo sistemi (2 li sistemi) 2+1 sistemine (surround sistem) dönüştüren devre şeması arıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

mzeybek

cevabıma resim ekleyecektim ama yapamadım eğer  mail adresini yazarsan kendi yaptığım ( tabiki internetten indirip) 4 çıkışlı surround sistemin şemasını ve pcb sini yollayabilirim.
sistem R ve L girişlerini alıp R ve L yi aynen R+L yaparak CENTER ve R-L yaparak SUB WOOFER çıkışı veriyor. Tabii amp lazım.
UcAnTuRk

korsan3000

adresim,               korsan@trmail.com  
şimdiden teşekkürler

CeaSeR

yapıpta çalışırabilen varmı
Korkma ondan bundan ! ne ölümden ne hayattan  Bu dünyada gördüklerinin , Hepsi Bir Hepsi HAKTAN !..

diot

elektronicman  verdiğin link çalışmıyor.

Prof.EleCTroN

Arkadaşlar linkte şuan bir problem yok yeniden deneyin.

CeaSeR

www.st.com da TDA7468 olarak arattır orda TDA7468D ile yapılmış bir devre var ama ben denemedim deneyip yapanlar bizi bilgilendirsin.
Korkma ondan bundan ! ne ölümden ne hayattan  Bu dünyada gördüklerinin , Hepsi Bir Hepsi HAKTAN !..

ahmoli

yahu lm 741 leri dc kaç voltla besleyeceğiz  :?:
çok kıyak çok disipilinli ve çakı gibi olamlıyız her zaman birbirimizi ve kendimizi kollamalıyız.

Rusi

SpeedyX

Alıntı yapılan: "Electronicman"10+2 Surround ses çözücü devresi http://www.geocities.com/fpetricli2/elektro/sema/sema269.htm
arkadaşım bu adresteki şema yı yapmayınız.
boşuna uğraşmış olacaksınız...
kesinlikle çalışmıyor.
aynen bunun 4 çıkışlısıda var.. onuda dikkate almayın..

lapiea

SURROUND meraklıları,
-Bildiğiniz gibi- surround, sesi 2 boyuttan kurtarmak için bulunmuş bir sistemdir. Stereo sistemde sağdan sola doğru yayılan bir ses elde etmek esastır; dolayısı ile stereophony'de 2 boyut söz konusudur. Sağ ve sol kanal bu işi yapar.
Ama bir konser salonunda sağ arka ve sol arka'dan da ses gelir ve ana ses kaynağına göre yansıyarak geldiği için belli bir gecikmeyle. Bu gecikerek gelen arka kanal sesleri dinleyicinin kendini bir salonda hissetmesini sağlar. Bunu sağlamak ve sesi 2 boyuttan kurtarmak için önceleri QUADROPHONY uygulaması çıktı. Sağ ve Sol ön ve arka sesler için kodlanmış 4 kanal ses plaklara kaydediliyordu. Bunun için SQ ve Matrix 2 sistem vardı. Ama bu pahalı sistem çok tutulmadı.. Bunun yerine, arka kanallları ön kanal bilgisinden elde etme fikri ortaya atıldı ve Pseudu-quadrophony denilen sistem ortaya çıktı.
Sinemanın gelişmesine bağlı olarak ta surround sistemleri gündeme gelmeye başladı. Sağ ve sol ön kanal ses işaretinin farkını alıp bir gecikme vererek (bazen de fazını değiştirerek) arka kanal işareti elde edilmeye başlandı. Bu sistem belli bir 3 boyutu işin içine kattı. Sonra sinema sisteminin gerekleri düşünülerek işin içine merkezi kanal (konuşma kanalı) ve gürütlüleri vermek için subwoofer kanalı girince ortaya 6 kanallı bir sistem çıktı. Digital Dolby Surround. AC bilmem kaç vs....
Günümüzde artık sinemada, DVD'de ve elbette divx kayıtlarda sıkça  (ve bazı müzik CD'lerinde) kodlanmış surround ses kullanılıyor. surround ses sistemi en az 4 kanala sahip olmalıdır. Ama arka iki kanalı tek kanala birleştirip tek bir ara kanalla dayetinmek isteyenler olabilir. Eğer kasdedilen surround devresi bu ise, çokça şema bulunabilir. Ama eğer sinema için aranıyorsa 2+1 surround sistemi pek gerçekçi değil. 2'yi anladık, sağ ön ve sağ arka; peki +1 nedir? merkez (center) konuşma kanalı mı? subwoofer devresi mi yoksa arka kanalların toplamı mı? Onun için 2+1 surround devresi gerçekçi değildir.
Biraz uzun ve sıkıcı oldu ama 2+1'in olmazlığını anlatmak içindi.
Kolay gelsin.. :oops:

vurkacoglu

http://www.web-ee.com/Electronic-Projects/projects/surround2/index.shtml

http://www.web-ee.com/Electronic-Projects/projects/digital_echo/index.shtml

hoş sayfalar. pcb falan var. bi kötü yanı 8bitlik ADC ve DAC kullanılmış devreyi 16bitlik ADC ve DAC a göre yeniden düzenleyebilirsem (ses kalitesi bakımından) bu devreleri yapmayı planlıyorum.

akof

2 sorum olacak

kanal başına  50 w tan yukarı bi sistem için sesi direk almak yerine opampla bir gerilim izleyici devre kurulması öneriliyor bunun sebebi nedir.

ve surround devresinde kurulan opamplı r+l ve r-l devreleri ne yapıyor. örneğin subwofer için sağ ve sol kanalın farkını almak nedemek ?