HDD yeniden Medya bilgisi yükleme

Başlatan sezgin05, 19 Nisan 2007, 10:30:30

Göktuğ

O durumda fidsk yada kurulum cd side işe yaramaz. Fiziksel sorun gundeme gelir.
Benim dedigim yerde kurulum cd si yada fdisk ile yapılacaklar yapılabilir. Tabi onlara ihtiyac duymadan. Acıp bir bakılırsa anlasılacaktır.

rree

Partion silinen Hdd Bootit programı kurtarıyor.   bootitng

Gerok

@sezgin05 hocam diski kameraya bağladığınızda Boot ve FAT ta değişiklik yapmıştır.
bundan dolayı işletim sistemi diski görmez.

linkini verdiğim cd içeriğindeki yazılımlar büyük olasılıkla işinizi görecektir denemediniz sanırım.

Bir HDD ye iki şekilde ulaşılabilir.

MS-DOS zamanında ASM kullanıp program yazan arkadaşlar bunu hatırliyacaklardır.

Birincisi BIOS un kullandığı INT13 ve alt fonksiyonları (Virüslerin çoğu bu tekniği kullanır.)

İkincisi ise işletim sisteminin kendi algoritmasıdır örneğin MS-DOS ve devamı yani Microsoft un ürünleri INT 21 ve alt fonksiyonlarını kullanır.
Kısaca işletim sistemleri Software Interrupt ları kullanır bundan dolayı bir çok zamanda
BIOS tarafından görülen diskler işletim sistemleri tarafından görülmez.

Bu sorunları çözmek için bir çok firma tarafında (genelde disk üreticileri) disk yönetim yazılımları geliştirilmiş.

Bu yazılımlar diske erişim ve yazmada genelde INT 13 kullanır ve diski biçimlendirir.

Eğer haledemezseniz diski yollayın bana yardımcı olmaya çalışırım.

Ama siz yinede o yazılımları deneyin.. :)
Mum başka bir mumu yakmakla ışığından birşey kaybetmez...

sezgin05

Bildiklerim ve sizlerin önerdiği bütün yöntemleri denedim.Amas onuç aynı her programda MBR yaz dediğimde "MBR okunamıyor" diyor....
@GEROK: son çare sana gönderebilirim... Teşekkürler.

pruva

10 Gb Seagate HDD'im var. Bu HDD'yi XBox'tan sökmüştüm. Aynı sorun bende de var. Bios HDD'yi görüyor. Ancak Fdisk, Win98 kurulum CD'si, Win XP HDD'yi görmüyor. Hirant Boot CD'deki tüm programları denedim. Ancak MBR okunamıyor.  :(

KAZIMUGUR

Daha önce yazdığım gibi.
Fiziksel hata yok ise,biostan first boot device olarak cd seçin,okunamayan hdd niz takılı iken başlatın ve orijinal cd ile(bootable) normal olarak windows kurun.İster bölümleyin ister tek partisyon kullanın,biçimlendirin,isterseniz yeni win kurulumunu yapın.Hdd niz tekrar kullanılır hale gelecektir.
Bazı arkadaşlarımın atladığı konu,windows bazı dosyaları kurulumdan sonra kaldırıyor,hepsini win klasörlerinde saklamıyor.O yüzden sürücüyü tekrar kurmak isteseniz de sonuç alınamıyor.Adını adresini bilenler için win cd de i3...bir yerlerde bulunabilir.

sezgin05

@KAZIMUGUR
Dediğin gibi CD den açılış verip Windows (yada başka OS) kurmak istediğimde "Sisteminizde HDD bulunamadı" diyor.HDD de fiziksel bir sorun yok.Çünkü bazı programlarla HDD lerin boyutunu ve içerisindeki saçma sapan dataları okutabiliyorum ama MBR olmadığı için HDD ye ait bilgiler bilgiler manyetik disk üzerinden okunamıyor.

files

Hiren cd içerisinde testdisk  var. Bununla MBR bozukken tarama yapılarak tahmini bir mbr oluşturulabiliyor. onaylarsanız üzerine yazılıyordu.

mp3dragon

Bazı anakartların biosunda "low level format" seçeneği bulunur. Eski anakartlarda vardı yenilerinde varmı bilmiyorum. Onu deneyebilirsin.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

KAZIMUGUR

İlginç ama sanki gözden kaçan bir şey var.
Benim karşılaştığım durumlarda,ilk önce hdd yok uyarısının ardından biostan first boot cd seçilip cd takılı iken açılış yapıp kurulumu yapabiliyordum,bir kaç kez değil bir çok kez böyle oldu.
Lakin bu konuda uzman değilim,sadece karşılaşıp çözdüğüm şeyler.