HDD yeniden Medya bilgisi yükleme

Başlatan sezgin05, 19 Nisan 2007, 10:30:30

sezgin05

HDD lerde yanlış uygulamalar sonucunda Medya dediğimiz HDDye ait bilgilerin bulunduğu ilk sektörler yok olur.Dolayısıyla HDD Biosta görünür ama  işletim sisteminde görünmez. Bu HDD yi geri getirme imkanı varmıdır.

mp3dragon

İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Göktuğ

Paragon Rescue Kit
veya get data back gibi prgler denemelisiniz.

sezgin05

Maalesef FDISK ve PARAGON olmadı olamazda çünkü işletim sisteminde HDD görünmüyor.Sebebide Disk bilgisini içeren sektörler yok oldu.Easy Recovery gibi Windows ortamında çalışan prg.lerin olması imkansız görünüyor.Bu arıza nasıl oldu derseniz.Bu HDD yi DVRP(Kamera kayıt sistemi) cihazına takıldı. :D

e3

Sezgin hocam yanlış anlamadıysam Windows'un görmesi gereken Boot.ini dosyanız silinmiş.Boot dosyalarını hangi programlar yapıyor bilemiyorum ama sağlam bir Windows'tan sizin düzene benzeyen en azından başlangıç programlarının yeri belli olan Boot dosyasını alıp çeker ve Windows'un CD'sinden yardım seçeneklerinden bu işi yapabilirsiniz gibime geliyor.Belki de olmaz bilemiyorum :D Denemek lazım.Kolay gelsin.
.eem.

mp3dragon

@sezgin05,

eğer cihazı pvr gibi bir alete taktı isen büyük ihtimal ile o cihaz kendi formatını atmıştır. O formatı da windows tanımadığı için HDD görünmez. (NTFS formatlı diskin win98 de görünmemesi gibi) içinde önemli bilgilerin var ise zaten gitmiştir. Geri kurtarmak mümkün ama zor. Eğer içerisinde önemli bilgilerin yok ise yapacağın temiz win98 boot disketi ile pc yi açıp fdisk ile yeniden HDD yi düzenledikten sonra format atmak.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Göktuğ

Denetim masası
Yönetimsel araçlar
Bilgisayar yönetimi
Disk yönetimi.

Analyzer

Selam,

İlk sektörlerdeki boot record silinmiştir. mp3dragon'un da anlattığı gibi bir msdos boot disketi ile sistemi açıp fdisk'in içerisinden diskin bölümlerini seçmeniz ve yeniden biçimlendirmeniz gerekir.
Eskiler bilirler; bir ara meşhur crazyboot virüsü vardı. Hatta (şimdide yayın yapan) bir bilgisayar dergisinin cd'sinden bulaşmıştı herkese. Bu virüsü silmek için fdisk c:/mbr yapardık. Sizin sürücünüz örneğin c: olarak tanındı ise, fdisk c:/mbr ile kurtarabilirsiniz. Eğer hiç tanımaz ise fdiskde görüp değişiklikleri yapıp format atmanız gerekir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Gerok

@sezgin05 hocam aşağıdaki linkteki  dosyayı indirip cd ye yazın ve makinayı bu cd ile başlatın.
Partition tools tan partition magic i kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Ayrıca bu cd ile pc deki birçok problemi haledebilirsiniz.

Kolay gelsin.

http://rapidshare.com/files/20631350/HirenBootCD8.9.rar

PASS:www.soft-commander.net
Mum başka bir mumu yakmakla ışığından birşey kaybetmez...

sezgin05

Arkadaşlar maalesef benim derdim daha farklı.MSDOS dahil hiç bir işletim sisteminde HDD görünmüyor.Pardus da dahil.Aygıt yöneticisinde HDD görünüyor ama Bilgisayarım penceresinde maalesef yok.Aygıt yöneticisinden HDD bilgilerini göstermesini istediğimde ise Bilinmiyor diyor.Elimde HDD bir önceki versiyon var.Oradaki bir kaç aracı denedim ama sonuç yok....
Sanırım HDD nin elektronik kartındaki bilgilerle BIOS görüyor ama
manyetik diskte hiçbirşey olmadığı için OS hiçbişey yapamıyor.

KAZIMUGUR

Dün bu mesaja cevap yazarken internetim gitti ve bu gün ancak düzeltebildiler,iki hattı karıştırmışlar.Bu arada öğrendimki hala başka şifre ile girilebilen santrallar var.

Kurtarma programları ile yapamazsın.İşi iyi bilenler dos da bazı komutlar ve bazı win dosyaları ile işi halledebiliyor.
Benim gibi acemiler için tek yol kurulum cd si takıp disk biçimlendirmeye kadar gelmek.(istersen kurulumda yapabilirsin)

Hala kurtaracakların varsa diski hızlı biçimlendiri seç ve ve tek partisyon yap,biçimlendirme sonunda kurulumdan çıkabilirsin.

Kurtarmaların çoğu anlatıldığı kadar değil,bir çoğunu bir arada denemek lazım.
Genelde getdata back iyi.Ancak çoğu resim video adı ve uzunluğu gözüksede içi yok.
Testdisk adlı açık yazılım ufacık ama kurtarmadığı resim video görmedim.
İki kez ghost atılmış hdd den çıkarıyor.Ghost formattan daha çok hasar veriyor.Geniş bir yere çıkarmalısın gelenler şaşırtıcı.
Bu işlemin sonucunda hdd senin dediğin gibi oluyor ve ben kurulum cd ile işi hallediyorum.

Göktuğ

Fdisk yerine yada kurulum cd si yerine
Alıntı yapılan: "Göktuğ"Denetim masası
Yönetimsel araçlar
Bilgisayar yönetimi
Disk yönetimi.

KAZIMUGUR

Diski görürsen yönetebilirsin. :)

Göktuğ

Alıntı yapılan: "sezgin05"Aygıt yöneticisinde HDD görünüyor

KAZIMUGUR

Hdd pinlerinden bazılarının gerekli seviyelerde olması görünmeye yetiyor ama ne yazar ne çizer ne okur yönetemez kısaca.