74ls138 ve 74hc138

Başlatan ilker_32, 19 Nisan 2007, 19:24:55

ilker_32

74LS138 ve 74HC138'in arasındaki fark nedir? yapısını inceleyen oldumu. Aynımı ikiside.

XX_CİHAN_XX

Bildiğim kadarıyla sadece hız farkı var onun dışında işlevleri ve ayak bağlantıları tamamen aynı.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

z

Birisi TTL tipi digeri CMOS tipi. Ayrica lojik giris-cikis seviyelerinde farkliliklar var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aslan_korhan

HC olan daha hızlı. En öneml farkı bu...
Tüm 74 serisinin HC olanları daha hızlıdır.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ilker_32

Peki bu hız devrede fark edilebilir mi?

z

Hayir, HC serisi sadece standart Cmos serisinden (40xx) daha hizlidir.
74HCXX, XX kodlu TTL cipin CMOS versiyonu anlamindadir.

74LS serisi hala 74HC serisinden daha hizlidir.

LS serisinde lojik seviyeler TTL uyumludur. 74HC de  bu durum yoktur.

Eger uyum isteniyorsa 74HCTXX serisi kullanilmalidir.

HC serisinin en belirgin ozelligi 74LSXX cipinde XX kodlu urune lojik fonksiyon olarak esdeger olan 74HCXX'i 2...6 V gibi genis aralikta calisabilir olmasidir. Bir diger ozellik ise statik haldeki guc kayiplari LS serisine gore son derece dusuktur.

Bir devrede 74LSXX cipi sokup yerine 74HCXX takarsaniz devre istendigi gibi calismaz. Eger calisirsa garanti verilemez.

mp3dragon

peki daha yeni seriler: AS, AC, ACT, LVC, LVCT  vs. ile ilgili olarak bilgisi olan var mı?
mesela 3.3 volt logic için genel olarak uygulamalarda HC den çok LVC tercih edilmekte bunun sebebi nedir?
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

Göktuğ

http://www.cybermike.net/reference/74series.html
http://www.standardics.nxp.com/literature/other/logic/pdf/cross.reference.pdf

•   Sub families:
–   74xx : The original TTL family.These devices had a propagation delay of 10ns and a power consumption of 10mW, and they were introduced in the early 60's.
–   74Hxx : High speed.Speed was improved by reducing the internal resistors. Note that this improvement caused an increase in the power consumption.
–   74Lxx : Low power.
Power consumption was improved by increasing the internal resistances, and the speed decreased.
–   74Sxx : Schottky.The use of Schottky transistors improved the speed. The power dissipation is less than the 74Hxx sub-family.
–   74LSxx : Low power Schottky.Uses Schottky transistors to improve speed. High internal resistances improves power consumption.
–   74ASxx : Advanced Schottky.Twice as fast as 74Sxx with approximately the same  power dissipation.
–   74ALSxx : Advanced Low power Schottky.Lower power consumption and higher speed than 74LSxx .
–   74Fxx : Fast.Performance is between 74ASxx and 74ALSxx.
–   40xx : Original CMOS family.Fairly slow, but it has a low power dissipation.
–   74HCxx : High speed CMOS.Better current sinking and sourcing than 40xx. It uses voltage supply between 2 and 6 volts.Higher voltage →higher speed.Lower voltage →lower power consumption.
–   74HCTxx : High speed CMOS, TTL compatible.Better current sinking and sourcing than 40xx. It uses voltage supply of 5V. Compatible with TTL family.
–   74ACxx : Advanced CMOS.Very fast. It can source and sink high currents. Not TTL compatible.
–   74ACTxx : Advanced CMOS, TTL compatible.Same as 74ACxx, but it is compatible with TTL family.
–   74FCTxx : Fast CMOS, TTL compatible.It is faster and has lower power dissipation than the 74ACxx and 74ACTxx sub-families. Compatible with TTL family.Prefixes, usually added to device designation to identify the manufacturer.
–   SN : Texas Instrument.
–   MN : Motorola.
–   DM : National
–   N : Signetics
–   P : Intel
–   H : Harris
–   AMD : Advanced Micro Devices
•   Prefixes, usually added to device designation to identify the manufacturer.
–   SN : Texas Instrument.
–   MN : Motorola.
–   DM : National
–   N : Signetics
–   P : Intel
–   H : Harris
–   AMD : Advanced Micro Devices
•   Suffixes, identifies the packaging.
–   N : Plastic DIP (dual in-line package)
–   P : Plastic DIP
–   J : Ceramic DIP
–   W : Ceramic flat package.
–   D : Plastic ‘small outline' package

z

Alıntı yapılan: "mp3dragon"peki daha yeni seriler: AS, AC, ACT, LVC, LVCT  vs. ile ilgili olarak bilgisi olan var mı?
mesela 3.3 volt logic için genel olarak uygulamalarda HC den çok LVC tercih edilmekte bunun sebebi nedir?

HC her nekadar hizli CMOS serisi olarak isimlendirilse de aslinda  yavas bir seri. Bunlarla  islemcilerin calisabilmeleri icin gerekli lojikleri yapamazsiniz.  
(Adres decoder, bus control vs). Siradan lojik devre tasarimina yararlar.

LVC ve LVCT serisi dusuk voltaj uygulamalari icin oldukca hizli bir seri ve islemcilerde temel yapiyi kurmada kullanabilirsiniz.

(MCU haricinde hic MPU kullanmadi iseniz bu soylediklerim havada kalabilir.)

T sembolu her zaman TTL uyumu gosterir.

ilker_32

Alıntı yapılan: "bunalmis"Bir devrede 74LSXX cipi sokup yerine 74HCXX takarsaniz devre istendigi gibi calismaz. Eger calisirsa garanti verilemez.

bunalmış hocam, bugün deneme fırsatı buldum gayet güzel çalışıyor. Bir haftadır kullanıyorum.

aslan_korhan

Bunalmış tam tersini demek istemiş olabilir.
HC çoğu yerde çalışır. Fakat HC'nin çalıştığı yerde LS çalışmayabilir.
Hızlı uygulamalarda böyle olabiliyor. Benim birçok kez başıma geldi çünkü...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

ilker_32

Alıntı yapılan: "aslan_korhan"Bunalmış tam tersini demek istemiş olabilir.
HC çoğu yerde çalışır. Fakat HC'nin çalıştığı yerde LS çalışmayabilir.
Hızlı uygulamalarda böyle olabiliyor. Benim birçok kez başıma geldi çünkü...

Evet belki öyle demek istemiştir. Belki çok hızlı uygulamalarda çalışmama durumu olabilir. Ve LS, HC arasındaki en önemli özellik hız olduğu için bazı devrelerde hız gerekmediği için sorun çıkarmayabiliyor. :lol:

ana_log

Peki seriden seriye çekilebilen akım yönünden fark var mı? örneğin hc serilerinde 8 bit latch için düşünürsek(74hc573) her pinden aynı anda 20 ma çekilebilir mi ? HC serisi yapamazsa hangi seri yapar? yoksa üreticiden üreticiye değişir mi ? ben çoğu data sheet te çekilebilecek akım bilgilerini göremiyorum veya varsada anlamıyorum , açık değil. örneğin

Vol (i = 4.8 ma)  = 0.55V yazıyor, buradan ne çıkarabilirim maksimum 4.8 ma çekebildiğini mi?

ana_log

örneğin 74f573  ,  bir pini sıfıra çektiğimizde 24 ma akım çekebildiğini görüyoruz, fakat 8 pinden 24 ma geçirmeye çalışırsak 24x8 = 192mA bu değerin ustunde datasheette belirtilen bir şey yok.

Current Applied to Output
in LOW State (Max) twice the rated IOL (mA)
sanırım bu cümleden bir anlam çıkarmam gerekiyor , en fazla 2 pinden mi 24 ma çekebilirsin diyor acaba