LPC2148 de JTAG port devre disi kaldi

Başlatan bunalmis, 19 Nisan 2007, 23:59:36

z

LPC2148 ile calisirken jtag portunu kullaniyorum.

Uzerinde calistigim en son programda pinsel2=0; seklinde bir komut kullandim ve programi cipe gomdum.

Artik jtagdan cipe erisemiyorum.

Bu komut P1 portunun 25...16 pinlerini GPIO moduna ceviriyor.

Cipe enerji verdigim anda kod kosmaya basladigi yukarida verdigim komut satiri islendiginde JTAG pinleri I/O moda geciyor. Dolayisi ile JTAG programi, jtag pinleriyle değil I/O pinleriyle karsi karsiya kaliyor ve tabiatiyla cuvalliyor.

Simdi bu durumdan kurtulmanin tek yolu cipi jtag harici bir baska yontemle yeniden programlamak.

JTAG haricinde bu cipi nasil programliyorsunuz?

XTAL frekansini cok cok dusursem benim Pinsel2=0 koduna gelinceye kadar JTAG programinin kontrolu ele gecirme durumu olabilirmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Acaba yukaridaki tahminimde hatalimiyim diye dusunmeye basladim.

2 GPIO/DEBUG 0 Pins P1.36-26 are used as GPIO pins.
1 Pins P1.36-26 are used as a Debug port.

Yukarida P1.36-26 sanirim baski hatasi ve P1.16-26 olmali.

Ancak isin ilginci HJTAG programi 26...16 araligindaki pinleri kullanmiyor.

Neyse ilginc bir durumla karsi karsiyayim. Seri port proglamlayiciyi yapip oyle karar vermek lazim.

mp3dragon

NXP' nin üst işlemcilerinde boşuna jtag portunu GPIO portlarından ayrı tutmamışlar demekki.

Reseti basılı tutarken jtag programını çalıştırıp sonra reseti serbest bırakmak işe yaramazmı ki?

P1.26 ya bağlı DGB jumperini takmak (veya kaldırmak ) işe yararmı? O jumperin ne işe yaradığını bende bilmiyorum ya.

not: xtali (12 mhz olan) tamamen susturarakta jtag denenebilir.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

z

2140 kartinin seriport devresini aynen yaptim ve ISEnin linkini verdigi loader ile cipi yeniden programladim ve cip artik jtagdan programlanabilir hale geldi.

(Genelde JTAG programlayici herderde devadir fakat burda seri loader JTAG'i kurtardi.)

Seri loader kullanmadan once degisik frekansda xtaller denedim ama ise yaramamislardi. Bahsettiginiz jumper sokulu iken de denedim. Olmadi. Tahminimce o jumper,  jtag cihazi ile debug etmeye izin ver/verme secimini sagliyor.

Bu arada JTAG devremdeki 244 cipinin Gnd bacagini bosta unuttugum da ortaya cikti. Bu sartda bile JTAG kartiyla en az 50 kere 2148'i programlamisimdir.

BenC

Alıntı yapılan: "bunalmis"2140 kartinin seriport devresini aynen yaptim ve ISEnin linkini verdigi loader ile cipi yeniden programladim ve cip artik jtagdan programlanabilir hale geldi.

(Genelde JTAG programlayici herderde devadir fakat burda seri loader JTAG'i kurtardi.)

Seri loader kullanmadan once degisik frekansda xtaller denedim ama ise yaramamislardi. Bahsettiginiz jumper sokulu iken de denedim. Olmadi. Tahminimce o jumper,  jtag cihazi ile debug etmeye izin ver/verme secimini sagliyor.

Bu arada JTAG devremdeki 244 cipinin Gnd bacagini bosta unuttugum da ortaya cikti. Bu sartda bile JTAG kartiyla en az 50 kere 2148'i programlamisimdir.

@bunalmis hocam malesef aynı hataya bende düştüm benimde LPC2148 header bord Pinsel2=0 durumundan dolayı J-Tag görmüyor artık. O yaptığınız Seri devrenin linkini verebilirmisiniz.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

z

LPC2148 i cok uzun zamandir kullanmiyorum. Hangi programi kullanarak seri porttan programladigimi da hatirlamiyorum.

Devre muhtemelen RS232 sinyelleri TTL seviyeye indiren basit bir seydi.

ahmet2004

Philips flash programı en son sürümü:

http://rapidshare.com/files/330253757/Philips_Flash_v223_picproje.zip.html

Şema:

zip içindeki pdf lerde şemanın büyük hali var.

Cetinal

bende o hataya düşmüştüm bi kere :D  

keil in board ı oldugu için seri port için db9 konnektör ü vardı zaten yukarıdaki programla silmiştim ...

ama tabi yinede Ulink 2 yi tercih ediyordum  çünkü keilden direk program atması daha pratik ve hoş oluyor

BenC

Yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!