amfi için yardım

Başlatan DAYAKCI, 22 Temmuz 2003, 23:43:29

DAYAKCI

arkadaşlar bu işe daha yeni başladım .Sizden bir ricam var araba amfisi yapmak istiyorum bu iş nasıl olur? devre şemalarınız varmı ben bulamadım.bide oto amfilerinin beslemeleri nasıl olacak bir yardım ederseniz çok sevinirm

PicProje

@dayakcı

forumda çok güzel dc to dc konvertör şemaları ve açıklamaları var dahası anfi şemaları ve açıklamaları var forumu iyi bir dolaş ve arama özelliğini kullan çok döküman bulacaksın
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

yas

Merhaba
Araba için amplifikatör uygulaması yapmak istiyorsan bence TDA serisi
veya KA serisi veya STK tüm devreleri kullan çünkü oto teyplerinde de
genelde bunlar kullanılır. En büyük avatajı az devre elemanları gerektirmesi
ve çoğunlukla 12 volt ile çalışabilmesi.
örneğin TDA2005 2X10 Watt lık çıkış sağlamakta ve 12 volt ile çalışmakta
istersen internetten TDA2005 in datasheet ni indir bir bak kafana yatarsa
yaparsın.
Bende zebille şema var ama kağıt üzerinde bilgisayar ortamına atabilirsem
gönderirim.

DAYAKCI

örneğin 60 - 100watt arası bir amfi için ne önerirsiniz ? Besleme sorun çıkarır mı?

diot

tda serisi 4x45 watt entegreler var. st nin sitesine gir kontrol et. Yüzlerce şema ve entegre  çeşidi var.

yas

60~100 watt lık çıkış gücüne sahip bir amplifikatörü araçta beslemek için
250 watt an büyük konvertöre gerek var

Benim elimde 100 wattlık , 150 wattlık transistörlerle yapılmış çalışan
devre şemaları var simetrik 80 volt ile beslenmekte eğer Ankara da
isen buluşup fotokopilerini alabilirsin.

DAYAKCI

yardımlarınız için teşekkürler.ST ' nin site adresi ne?

Erol YILMAZ

muharrem kutay

öncelikle hoşgeldin www.st.com 'da çok güzel devreler var ordan seçebilirsin.anfinin watına uygun besleme yapman lazım piyasada örneğin 100w-7A'adaptörler var onlar işine yarar araba akün varsa daha iyi tabi.hadi kolay gelsin.

er-de

daswi

@dayakcı kardeş istersen su devreyi bidene 4x55W

zenze

dikkat etmen gereken oto teyp çıkışı 2şer kanal ortak şase yok (bazılarında) senin seçeceğin yükselteç büyük ihtimalle ortak şase girişli olacak budurumda sorun çıkabilir.

msimsek23

Biraz geç bir cevap olacak ama eğer hala uğraşmak isteyenler varsa ben bi aralar güzel bir dökümanı Türkçe'ye çevirmiştim.Okuyun eminim hoşunuza gidecektir :)

http://elkndepo.fateback.com/depo/ampli.zip (Döküman)

http://elkndepo.fateback.com/depo/1.zip ( figürler )

http://elkndepo.fateback.com/depo/2.zip ( figürler )

peko

@msimsek23

Merhaba ;

Denenmiş bir projemi bu ?
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

msimsek23

Dostum yazıyı okudun mu bilmiyorum ama eğer okursan bu yazının otomobil sistemlerde kullanılan ses güç amplilerini tasarlamak için genel bir başvuru kaynağı olduğunu görürsün.

Yani içinde hali hazırda hemen pcb'ye aktarılacak bir devre yok.Ama ben  buradaki arkadaşların ve dolayısıyla senin tecrübelerinize dayanarak bu kaynağa göre birşeyler yapabileceğinizi düşünüyorum.

Bu yazıyı 2-3 sene önce indirmiştim.İndirdiğim siteyi maalesef hatırlamıyorum ama içindeki bilgilerin güncel ve çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

Başarılar diliyorum çalışmalarınızda.Umarım bana çok faydası olan bu siteye bir faydam dokunmuştur....