Display yardımm

Başlatan telbozan, 23 Nisan 2007, 16:57:13

telbozan

Arkadaslar 7107 ile voltmetre devresi yaptım ve 7 segment (ortak anod) displaylerdeki sayıyı da seri porttan PC ye gönderdim. Voltmetre ve PIC kısmı güzel çalısıyor fakat displayin abc....efg uclarını direk PIC e bagladım yanan ve yanmayan bitlerin hepsini 1 olarak alıyor.ab..fg ucları ölçtüm yanmayan ucta 5 volt, yanan ucta ise 3.1 volt görünüyor.
    Bunların ikisinide PIC 1 olarak alıyo tabiki .Bu 3.1 voltu Lojik 0 okutturmam için ne yapabilirim.Yardımlarınızı bekliyorum..

stlg

Sevgili kardesim

7107 nin cıkıslarını neden pice girdigini anlamadım analog girisi olan bir pic kullansan daha iyi olmazmı 7107 de kac adet digit kullanıyorsun eger 3 adetini kullanıyorsan bu 21 tane pic portu demektir, neyse eger bu cıkıslarını iki adet direnc ile bolebilirsen seviye dusecek ve pic bu gerilimi 0v olarak algılayacaktır tabi 5v olunca bu seviye pici aktif yapabilecek seviyede olmalı kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

telbozan

Tesekkürler hocam. 7107 ile yapılmış volymetre den display deki sayları alıp seri porttan okuyup ,delphide yazdıgım programda sonucu göstermem gerekiyodu. Dediğiniz gibi direnc ile denemiştim ama olmadı. Fakat sonradan aklıma 4050 geldi. Displayleri 4050 ile aldım cmos oldugun için 3 voltu lojik sıfır kabul etti.Problem çözüldü.Yinede ilginizz için çok teşekkür ederim.