transistör ile dc motor kontrolü

Başlatan vbilici, 26 Nisan 2007, 13:01:28

vbilici

Merhaba,
Transistörler yardımıyla motoru sağa yada sola döndürmek istiyorum. Eskiden iki röleyle çok kolay bi şekilde yapıyordum fakat tansistörle işin içinden bir türlü çıkamadım. +/- yi nasıl ters çevirebiliriz ?
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

M_B

Arkadasım bu ısı 4 transıstorle yaparsın.
semayı bulunca ekleyecegım.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

gloin

L298HN nin içerisindeki dual full bridge sanırım fikir verebilir size

iyi çalışmalar,
Gloin

INFINITY

Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

fatihsatir

Motor ve sürücüler kısmında aynı konu mevcut arkadaşım. Oradan bulabilirsin. Bende şimdi bakıyorum ve bulursam linkini ekleyeceğim
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

vbilici

infinity çok teşekkür ederim aynen şemadaki gib bağladım çalıştı. Fakat mosfet yerine tip41 transistör kullandım. Bana bir de metal kasalı olmayan 5A civarında güçlü bir transistör önerebilir misiniz ?

timpati

BD243 =6A
veya
BD911=15A

ikisi de TO226 kılıf (LM7805M veya LM317T gibi)
why mr. anderson, why ?

mp3dragon

@vbilici,

bu tür anahtarlama uygulamalarında mosfet tercih edersen daha iyi olur. Yoksa darlington bdx53 tavsiye ederim.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

KAZIMUGUR

Q1 ve Q2 için bu dünyanın hayatı çok çileli olacak gibi...

aster

Evet o şekilde çok çileli olacak.

linkte işinize yarayabilecek bilgiler mevcut
http://www.learn-c.com/experiment7.htm

@timpati TO226 yerine TO220 demek istedin herhalde

Kolay gelsin

INFINITY

Alıntı yapılan: "KAZIMUGUR"Q1 ve Q2 için bu dünyanın hayatı çok çileli olacak gibi...

bunun sebebi nedir arkadaslar...Açıklayabilirmisiniz..???
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

vbilici

Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
En sonunda L298 kullanmaya karar verdim. 4 çıkış arasında paralel bağlantı yaptım. aster verdiğin link çok işime yaradı. Yalnız aklıma takılan bi durum var bu fast forward diode denilen olay nedir ne işe yarar ben elimde olmadığı için normal 1n4007 kullandım şu an sorunsuz çalışıyor ?

aster

@INFINITY, G lerde koruma yok ve de + baradan beslenen mosla - baradan beslenen mos aynı hattan sürülüyor o yüzden çileli olur dendi

@vbilici, işi hallettiğine sevindim,
hızlı diyotlar oluşan pikleri söndürmek için, normal diyot bu piklere yetişemez bu da mos  için çile demektir
L298 dökümanın da bu diyotlar için trr <200ns demiş
UF4007 olarak sor BA serisi olarak da bulabilirsin
Kolay gelsin

loky666

eğer işine yarayacaksa bjt kullanarak yapılan devre var elimde onu gönderebilirim

selvi

vblinci arkadas siz tip41 ile dc motor calistirdiginizi belirtmissiniz.kullandiginiz, neyi motorudur.tip41 kullandiginizda b,c,e uclarina bagladiginiz direnc degerleri nelerdir.kisaca sizin kullandiginiz surucu devresinin semasini mumkunse verebilirmisiniz.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....