digital saat

Başlatan altinboy, 23 Temmuz 2003, 21:57:59

altinboy

arkadaslar ledlerle yapilmis (7 led)bir saat'e ekleyecegim devre saat taki rakam larin bir fazlasini gosterse mesala 12:56  iken yapacagim devre 23:67 yani her rakamın bir fazlasi olacak benim istedigim devre  yapılabilirmi.

altinboy

veya şoyle diyeyim a b c d e fg h i diye harfler var dijital saat harfleri mesala biribci devre de a b d e yanarken 2. devrede cgeh yansın olurmu arkadaşlar
yani bir entegre ile 7 girisi 3 veya 5  6 çıkış olurmu

rf

Hocam şahsen 3 kere okumama ragmen anlayamadim biraz daha acıklayici olursan kolayca yardim alabilirsin.

iyi çalismalar.
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

cnt

rf + 1

:?  dijital saat harfleri ne yaw  :?:

davut83

led in giriş bacakları olmasın sakın

altinboy

bende bi okuyayim dedim evet bayagi karisik yazmisim neyse arkaslar
kitaplardaki dijital saat ler var ya hani elektronikcilerden led entegre filan alip lehimliyerek yaptigimiz saat ler ben diyorumki bu yapilmiş calisan saat'e bir devre ekliyelim  birinci devre normal saati gosterirken ikinci devrede saat teki her rakkamin bir ustunu gostersin or: saat 12:34 iken ikinci devre 23:45
                                                09:39 ............................10:40  bahsettigim bu ikinci devre nasil olur siz tasarlasaniz ne kullanirdiniz
ilginizi cin teşekkürler.....

diot

niye böyle bir şeye ihtiyaç duydun ...

23:59 iken 34:60 gibi bir saat olmayacağına göre bence anlamsız...

daswi

arkadaş diot'a katılıyorum bencede anlamsız neden gerek duyuyorsun ???

altinboy

birincisi saat ama ikincisi devre yani 22:47     ama   33:58 gibi birsaat olmaz tabi :)
neyse sadece fikrinizi sormustum teşekkürler

ise

tabiki olur neden olmasın ama tüm display bacaklarını okuyup mikroya bildirmen gerekli  2 cins saat var matrix sistem ve direkt sürüm ona göre okututrsub tüm okuduğun sayıları bir artır dersin  taramasına göre program yazarsın problem değil ama nerde kullancan bunu

altinboy

arkadaslar onyargili olmamak gerek bunlar insanin ufkunu acar sadece ne kullanirsiniz dedim farkli cozum yollarinin oldugunu dusunuyorum ama siz hemen micro dan bahs ettiniz .daha baska ne yapilabilir. ilginiz icin teşekkürler

cnt

alternatif bir yol ariyorsan karno ile de tasarliyabilirsin!

altinboy

bana basit bir ornek verirsen sevinirim bende karnou dusundum ama baglantilar beni biraz korkuttu basit bir ornek veriseniz veya iyi bir kitap adı wey web  tabiki tercihim bir ornek(basit sizi yormayacak) sevinirim.

diot

eğer kullandığın devrede saat sayıcı devresi bcd sayıcı lar ile ayrı ayrı yapıldıysa iş kolay. Her bcd sayıcı cıkışına bir adet bcd ADD (toplayıcı) takarsın. bu entegrenin çıkışına bcd kod çözücüyü bağlarsın. ADD entegresinin diğer girişine hangi sayıyı yazarsan o sayı ile toplar ve çıkış verir.

daswi

korno ile yapmak güzel bişi enazından diyagram bilgin artar ama buna baglı olarakta malıyet mcu ile yapmak bence daha makul enazından keseyi düşünenler için  :)