Yeni Malzeme?

Başlatan e3, 28 Nisan 2007, 00:46:45

e3

Acaba yukarıdaki malzemenin ne olduğunu bilen arkadaş var mıdır?Varsa bu malzeme ne işe yarar,nasıl tetiklenir,nerelerde kullanılır açıklayabilir mi? Şimdiden teşekkür ediyorum.İyi günler.
.eem.

aYe

ESBT diye bir malzeme yüksek voltajlı transistör ve düşük voltajlı yüksek akımlı mosfetin seri olarak birleşmiş hali.

Teorik olarak, mos kapalıyken emiter boşa çıkar, kollektör beyz üzerinden geçen akımla beyz'e haricen bağlı kondansatör dolar, mos iletime geçince kondansatör beyz emiter üzerinden deşarj'a geçer ve transistörü açar.

Sonuçta Source Collector arasından akım akar.

Detaylı bilgi için ST ve IR'ye bakın.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

z

Bunu da mi tek kilifa sokmuslar?

Eski yillarda yuksek voltaj + yuksek akimli moslar yokken (Simdi de cok pek yok) yuksek voltaj + yuksek akim anahtarlamasi Yuksek voltaj transistorunun emetor tarafindan yapilirdi. Bu method klasik bayzden anahtarlamaya gore cok daha hizli.

Base sabit akimla beslenir emetor yuksek akimli dusuk voltajli mosla acilip kapanirdi.

Bu yapi cok hizli anahtarlamaya imkan veriyor. IGBT lerden sonra onemi kaldimi bilmiyorum. Fakat Cok daha hizli ve daha az kayipsiz olacagi kesin gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aYe

Özel bir devre için STE50DE100'lerden bir miktar aldım ama henüz deneme fırsatım olmadı.

Ne kadar verimli olacağını baya merak ediyorum, kullandığım zaman aldığım sonuçları buraya yine yazarım.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

teknikelektronikci

üstadlar bir yaşıma daha girdim :) bu malzeme piyasada esbt olarak mı geçiyor yani nasıl transistör mosfet filan varsa buda esbt mı oluyor protectıon hocam isis de bu malzemenin adı nedir acaba merak ettim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

e3

Valla Türkiye'de satılıyor mu bilmiyorum ama ST'nin sitesinde ESBT olarak arayınca 20 küsür tane ESBT çıkıyor.Pahalı teknolojisi olduğunu ancak daha düşük güçle örneğin PWM'le tetiklenebildiği yazıyor.İşin güzel tarafı örneğin 1500V 8A gibi değerlerde üretiliyorlarmış.Aynı Moslarda olduğu gibi bir Rds direncinden bahsediliyor.Ben güç kaynaklarını karıştırırken oradan bu simgeyi görüp Isis'te çizip sormayı düşündüm, yani Isis'te bu malzeme yok.Bunlardan çok güzel ve özel güç kaynakları yapılabilir diye düşünüyorum.aYe hocam sizdeki ESBT'yi kaç liraya almıştınız?Direk ST'den mi sipariş vermiştiniz  acaba?Kolay gelsin.İyi günler.
.eem.

aYe

Bendekiler STE50DE100, yani isotop kılıf bu yüzden biraz pahalı olabilir, giriş faturasına göre yaklaşık 18euro+kdv gibi bir rakamdan gelmiş.

Mikro Elektronik'ten Hakan isimli bir arkadaşım getirdi.

İyi çalışmalar.