ultrasonic'le mesafe olcumu

Başlatan selvi, 28 Nisan 2007, 10:28:23

selvi

ultrasonic sensor veya kizil otesi uzaklik sensorle bir proje yapmak istiyorum.kisaca soyle aciklayayim:pic ile programlanmis(asembly,pbp,c) ve devreyi araba garajinin onune koymayi dusunuyorum.yapmak istedigim 1m,2,3,4 m kadar karsisinda gecen cisimleri algilamasi ve cisim 1m civarina yaklastiginda sistem alarm calsin.bu yonlu bilgisi olan v.b sema ve kodlar varsa buraya koysaniz bizde bundan esinlerek daha farkliprojeler olusturalim.belittigim bicimiyle bir sistem oluturalabilir mi.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

fatihsatir

Arkadaşım kendi projemde kullandığım şekilde yazayım.!

Ultrosonic sensörü otomatik park eden arabada ve sumo robotlarda kullandım. Kullanımı RX den 40kHz lik bir sinyal gönderiyorsun ve daha sonradan gelişini bekliyorsun. Benim kullandığım ultrosonik sadece RX TX den oluşmuyordu, kendi içersinde devresi vardı yani kendisi yorumlayıp sinyali digital olarak vermektedir. Biraz pahalıdır ama seri üretim yapılmayacaksa ve sadece proje amacıylaysa kullanmakta yarar var.

Bu ultrasonic sensör Parallax firması tarafından üretilmiş olup Yurtiçinde satışı http://www.garantialisveris.com tarafından yapılmaktadır.

Özellikleri ise;
Aralık - 2cm to 3m (~.75" to 10')
Besleme gerilimi: 5V +/-10% (Minimum 4.5V, Maksimum 6V)
Besleme akımı: 30 mA tip; 35 mA maks.
3-pin arayüz (güç, toprak, sinyal)
20 mA güç tüketimi
Dar kabul açısı
Giriş darbesi / çıkış darbesi iletişimi basit
Akış sırasındaki ölçümü gösterimi LED'le.
Giriş Tetiği - pozitif TTL darbesi, 2 uS min, 5 uS tip.
Yankı Darbesi - pozitif TTL darbesi, 115 uS - 18.5 mS
Yankı Tutulumu - 350 uS Trigger darbesinden
Patlama Frekansı - 200 uS için 40 kHz
Boyut - 22 mm Y x 46 mm G x 16 mm D (0.85 in x 1.8 in x 0.6 in)

Örnek bir code istersende ultrosonicleri test ettiğimiz programı gödneriyorum sana

' =========================================================================
'
'   File....... Ping_deneme.BS2
'   Purpose.... Ping Ultrosonic Testi
'   Author..... Fatih SATIR - Murat Murat KTU
'   E-mail..... satir_fatih@hotmail.com , eem_murat@hotmail.com
'   {$STAMP BS2}
'   {$PBASIC 2.5}
'

' -----[ Input/ Output Pinleri]-------------------------------------------------

Ping            PIN     15

' -----[ Sabitler ]-------------------------------------------------------

#SELECT $STAMP
  #CASE BS2, BS2E
    Trigger     CON     5                       ' trigger pulse = 10 uS
    Scale       CON     $200                    ' raw x 2.00 = uS
  #CASE BS2SX, BS2P, BS2PX
    Trigger     CON     13
    Scale       CON     $0CD                    ' raw x 0.80 = uS
  #CASE BS2PE
    Trigger     CON     5
    Scale       CON     $1E1                    ' raw x 1.88 = uS
#ENDSELECT

RawToIn         CON     889                     ' 1 / 73.746 (with **)
RawToCm         CON     2257                    ' 1 / 29.034 (with **)

IsHigh          CON     1                       ' for PULSOUT
IsLow           CON     0

' -----[ Değerler ]-------------------------------------------------------

rawDist         VAR     Word                    ' raw measurement
inches          VAR     Word
cm              VAR     Word

' -----[ Debug Görüntüleme ]--------------------------------------------------

Reset:
  DEBUG CLS,                                    ' Debug Ekranı
        "Parallax Ping Sonar  ", CR,
        "=====================", CR,
        CR,
        "Time (uS).....       ", CR,
        "Inches........       ", CR,
        "Centimeters...       "

' -----[ Program Kodları ]----------------------------------------------------

Main:
  DO
    GOSUB Get_Sonar                             ' get sensor value
    inches = rawDist ** RawToIn                 ' convert to inches
    cm = rawDist ** RawToCm                     ' convert to centimeters

DEBUG CRSRXY, 15, 3,                        ' update report screen
          DEC rawDist, CLREOL,
          CRSRXY, 15, 4,
          DEC inches, CLREOL,
          CRSRXY, 15, 5,
          DEC cm, CLREOL

PAUSE 100
  LOOP
  END

' -----[ Alt Döngü ]-----------------------------------------------------

Get_Sonar:
  Ping = IsLow                                  ' make trigger 0-1-0
  PULSOUT Ping, Trigger                         ' activate sensor
  PULSIN  Ping, IsHigh, rawDist                 ' measure echo pulse
  rawDist = rawDist */ Scale                    ' convert to uS
  rawDist = rawDist / 2                         ' remove return trip
  RETURN
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

teknikelektronikci

hocam merak ettim acaba fiyatı nedir bu oyuncakların :) garantili alış veriş de tam olarak linkl verebilirmisiniz rica etsem
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

fatihsatir

Garanti Alışveriş (Ping)

Garanti Alışveriş'de Türkiye fiyatı 59$+KDV olarak belirlenmiştir.

Ama eğerki çok fazla alacaksanız www.parallax.com adresinde Parallax firmasının 4lü paketler halinde satışa sunduğu ultrasonicler var. Bunların fiyatın 100$. Tekli almak isterseniz 29.99$.Yanlız Türkiye'ye kargo 89$ a gelmektedir.! Biz çok fazla aldığımız için kargo parası önemli olmamıştı. Rocklin,Amerikadan sadece 2-3 günde teslim ediyorlar. Ben trabzondaydım 2 güne teslimat yapıldı.
Parallax

keshh

biz karaköyde 5 ytlye ultrasonik bulduk.
ct[/url]

fatihsatir

Doğrudur dostum çünkü bizde 9 ytlye RX TX aldık. Ama bunların yapısı çok farklı. Tek yaptığın sadece pulse göndermek kendisi dönüştürülmüş olarak sana geri veriyor.! www.parallax.com sitesinde inceleyebilirsin.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "keshh"biz karaköyde 5 ytlye ultrasonik bulduk.

bulduğunuz ultasonik bu özeliklere sahip olduğunu sanmam bu süper bi oyuncak bence ama pahalı :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

keshh

arkadaşlar sumoda kullandılar sanırım. büyük bi ihtimalle dediğin gibi aynı özelliklere sahip değildir ama üzerinde çalışarak istenilen sonuçlar alınabilir sanırım.
ct[/url]

fatihsatir

Arkadaşlar dediğim gibi sumo robot ve otomatik park eden robotlarda kullandık. Bu parçadan bizde şuanda 9 adet mevcuttur. Kullanımı kolay olduğundan dolayı tercih ettik. Eğerki daha uygun maliyette arıyorsanız tabikide karaköyde çok daha ucuza bulabilirsiniz. Fakat onlar sadece RX TX den oluşmaktadır. Bu ise sizlere cm ve inc olarak her türlü bilgiyi rahatlıkla verebilmektedir. Parçanın devre şeması vardı bende, bulursam hemen sizlere gönderecem.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "keshh"biz karaköyde 5 ytlye ultrasonik bulduk.

O buldugun ultrasonık alıcı verıcılerle bir çalışma yaptım.Fatih arkadaşımızın 59$+kdv ye aldığı kit kadar sağlıklı ölçüm yapar mı bilmiyorum ancak aşağıdaki linkte bir ara yaptığım ultrasonik mesafe ölçer var.
Alıntı yapılan: "selvi"
ultrasonic sensor veya kizil otesi uzaklik sensorle bir proje yapmak istiyorum.kisaca soyle aciklayayim:pic ile programlanmis(asembly,pbp,c) ve devreyi araba garajinin onune koymayi dusunuyorum.yapmak istedigim 1m,2,3,4 m kadar karsisinda gecen cisimleri algilamasi ve cisim 1m civarina yaklastiginda sistem alarm calsin.bu yonlu bilgisi olan v.b sema ve kodlar varsa buraya koysaniz bizde bundan esinlerek daha farkliprojeler olusturalim.belittigim bicimiyle bir sistem oluturalabilir mi.
Çok hassas ve profesyonel bir çalışma olmıyacaksa burası sanırım işinizi görür.

https://www.picproje.org/index.php/topic,13617&highlight=ultrasonik

Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ipek

bu bs2 terimi parallax firmasinin pif16c yada 16f serisi bir sekilde onceden interpreter yani sadece kendi yorumlayacisiyla calisan arastirmaciyi tek bir kalip icine sokan kisacasi ticari bagimlilik yaratan cip'mi acaba ...???

ben bu firmanin uretimlerinden hic birini kullanamadim getirtmesi zor falandi ...fakat bu firmaya buyuk saygim var bu interpreteri 1990 da cikartilar bu gune kadar hic bir babayigit kiramadi autocad ewb labcenter kirildi bunda tik yok helal.......

selvi

fatihsatir arkadasin bahsettigi parallax firmasinin uretmis oldugu ultrasonik sensorun kac metreye kadar dogru sonuc uretiyor.hareketli cisimlerde mesafe olcum netligi nasil.bu yonlu bilgilerinizi paylasirsaniz.ona gore urunu satin alip almayacagimi kararlastiracam.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

bigbey

ben Ultrasonic mesafe ölçer aldım bir firmadan. ürün, çinde üretilmiş. ama XXCİHANXX arkadaşımızın yaptığı daha hassas çalışıyor.Bendeki ürünün markası aynen şöyle (TT T-ECHNI-C  VA6450) ölçüm yaptığın noktaya laser ışık gönderiyor. Pointer işlemi için. Ama ultrasonic mesafe ölçme işi profesyonel bir yöntem değil.
TA6R

fx

o modülleri kendinde yapabilirsin okadarda fazla tutmaması lazım en azından okulda bir arkadasım kendi yapti sadece sharp sensör aldı.ama bence sana PIR sensero daha iyi gider gibime geliyor.daha ucuz ve maliyetsiz.en azından ben projemde kullanmıştım.

wolverine1905

arkadaşlar ben bu projeyi bitirme projesi olarak yapıyorum 16f84 için verilen kodlar hatalı onda bir yardımcı olabilirmisiniz