Ni-Cd / Ni-Mh piller nasil sarj edilmeli?

Başlatan Erol YILMAZ, 24 Temmuz 2003, 14:52:59

Erol YILMAZ

Selam;
Pil sarjı konusuna takmış durumdayım.

Benim bildigim en guzel sarj soyle oluyor :
Once bir adaptor buluyorsunuz 3 veya 4 wattlik falan olmasi pek onemli değil. Voltajı da onemli değil. Bizim Ni-Cd pilleri de bu adaptorun cikisina direkt olarak yalniz kutuplarinin dogruluguna emin olarak bagliyoruz. Adaptoru 220 V'a takiyorsunuz. Bos piller yaklasik 1  ila 1,5 saat sonra ısınmaya basliyor. Piller dolmuş anlamina geliyor bu. Mantik ta şu , piller hazmedemedigi akımı dışarı ısı olarak veriyor.

Amma velakin bu RC isiyle ugrasanlarin dehset pil sarj aletleri var. Hasta oldum. Delta V  veya Delta T mantigina gore pili sarj ediyormus aletler. Ondan sonra pili takinca pilin tipini falan da anliyormus heralde. Dolu pili taktiysan once de-şarj ediyor daha sonra dolduruyor. Bu konuda yardiiiiimmm...
[/img]

james

ARAMIYORUM , BULUYORUM

yas

Selam
Ni-CD ve Ni-MH tipi bataryaların uzun ömürlü olabilmesi için bataryanın
boş olması şart ayrıca her iki tip bataryanın aşırı ısınmadan şarj edilmesi
gerekiyor. Zaten ciddi cihazlarda bataryanın tipini anlamak ve ısısını ölçebilmek
için üçüncü bir uç daha kullanılır.
Ayrıca iyi bir şarj cihajı (örneğin batarya bloğu içerisindeki piller 1200mA olsun)
bataryayı 1200mA ile şarj eder. Isınınca bu akımı kısar, %90 ı şarj olunca damla
şarja geçer (1200mA pil yaklaşık 120mA dir.). Batarya şarja takıldığında ısısı oda
sıcaklığından farklı ise veya batarya sıfır ise şarja başlamaz hata verir.
%100 dulunca şarjı keser ve bu durumları kullanıcının anlıya bilmesi için ledlerle
ve göstergelerle belirtir. (yani baya uzun iş :) )
James in verdiği link teki örnek bu anlatıklarımı yapabilir.

Analyzer

Yav arkadaş benim bildiğim şarj olayı o şekilde gerçekleşmiyor.Yani 1200mA pil
1200 mA ile şarj edilmiyor.Çünkü pil ne kadar az akımla şarj edilirse o kadar çok
enerji depoluyor.Ancak o zaman da şarj olmak bilmiyor.Düşünün 1200 mA pili (ideal
şartlarda) 50 mA ile şarj etmeniz gerekir, o zaman da 1200 mAh pil 24 saatte tam
şarj olur.Kimse bu durumu istemez.Onun yerine örneğin gelişmiş cep tel. bataryaları
1-2 saatte şarj için ufak bi hile kullanıyor.Pil sarj durumunda 8-10 parçaya bölünüyor
o şekilde şarj ediliyor.Aynı anda pilin 10 parçası şarj edilirse süre de 10'da birine
iniyor.Durum bu.
Bir şarjlı pili de adaptöre bağlamak hiç iyi bir fikir değil, hiç tavsiye etmem.Unutursan
ters kutuplanmış elko gibi patlar :) Onun yerine zenerli çok çok basit devreler
var.Yangın çıkmasından iyidir.Bir de pilin tipini kendisi bulması iyi özellik ama o kadar
kasmaya gerek var mı, bence yok.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

cnt

peki li-on pillerde sarj olayi nasil.
ornegin li-on pil kulanan cep telefonlarini istediginiz zaman(iyice desarj olmadan) sarja takabilirsiniz deniliyor. omrunde bir azalma olmazmis.
li-on bataryalarin omru ne kadar oluyor?

Erol YILMAZ

Normalde sarj akimi pil kapasitesinin 10'da 1'i kadar oluyor. Sure olarak ta 13 saat. 1200mA'lik pili 120mA'de 13 saat sarja birakirsan dolmuş oluyor. Ama 13 saat coook uzun bir sure. Simdiki guzel cihazlar pilleri somuruyor. 2 saat muzik dinle 13 saat sarj et. Hangi cagda yasiyoruz? Peygamber sabrı lazim. Neyse onemli olan pili 1 en fazla 1.5 saatte sarj etmek. Mumkunse hic sarj etmeden surekli kullanabilmek :)

Pil veya pil blogundan genelde 2 uc cikiyor. Bunlarda + ve - kutuplar ayni zamanda analog seyler ifade ediyor. 10 parcaya ayirma isi nasil olacak tam anlayamadim. dijital bilgi paylasimi falan yapiyor olsak tamam da bunlar alti-ustu pil yani.

Analyzer

Alıntı yapılan: "Erol"
10 parcaya ayirma isi nasil olacak tam anlayamadim. dijital bilgi paylasimi falan
yapiyor olsak tamam da bunlar alti-ustu pil yani.

Çok kolay olacak.10 tane su bidonu gibi düşün.Aynı anda 10 çeşme bidonları
dolduruyor ama kullanırken biri bitince bir sonrakini kullanmaya başlıyorsun  ;)

Lityon iyon pillerin, eski teknolojili pillere göre üstünlüğü, pil bir kısmı dolu iken sarj
akımı verildiğinde kapasitör gibi davranıyor.Yani ne kadar yük o kadar sarj.Daha
doğrusu NiMH pillerin dezavantajı iyileştirilmiş bu pillerde.Pil kısmen yüklü iken
NiMH pillerin iç dirençleri fazla olur, o nedenle sarj olacaklarına birkaç yüz kiloohmluk
direnç gibi davranırlar.Dezavantaj tabi.
Li-Polimer piller ise çok daha gelişmiş pillerdir.Bu tipler ise bal peteğine
benzerler.Dolu olmayan petekler sarj akımı ile doldurulurlar.Bu tiplere "Paralel"
pillerde denir.Daha fazla bilgi için google :D

Analyzer.
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

OG

Alıntı yapılan: "Analyzer"
Çok kolay olacak.10 tane su bidonu gibi düşün.Aynı anda 10 çeşme bidonları
dolduruyor ama kullanırken biri bitince bir sonrakini kullanmaya başlıyorsun  ;)
Analyzer.
Bunu açman gerek, anlaşılmıyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yas

Li-on pillerin şarj edilebilmesi için bitmesine gerek yoktur. Bu tip pillerin özelliği bu.
Hızlı ve yavaş şarj olayına gelince Batarya için en iyisi yavaş olarak yapılan
şarj işlemidir. Kapasitesinin 10 da 1 i akımla yapılır. Bu nedenle uzun sürer
Hızlı şarj yöntemi ise bataryayı yüksek akımla şarj eder. Bu yüzden şarj süresi kısalır.
Ancak hızlı (rapid) şarjda dikkat edilmesi gereken en önemli işlem bataryanın
ASIRI ISINIP içerisindeki elektrolizin bozulmamasıdır.
Bu nedenle akıllı şarj cihazları ısı kontrollü şarj yaparlar. Isı artığında şarj akımını
kısarak ısınmaya engel olur.

Erol YILMAZ

Selam;
Yani pillerin sicakligni okuyan bir sensor var. Bunun da pillerle bir sekilde fiziksel baglanti icinde olmasi lazim. Boyle bir seyi ben pek gormedim. ???

yas

Haklısın pillerde termo eleman yok
Zaten ben Bataryadan (Yani pil bloğundan) bahsediyorum.

Erol YILMAZ

aster

var, son - ucundan bir ptc ile 3 uç çıkıyor
ptc gövdeye yapıştırılmış vaziyette

Erol YILMAZ

Pili tum sarj aletleriyle dogru bir sekilde sarj edebilmek icin bu Ptc'nin degeri standart bir degerde olmasi lazim değil mi?
Boyle bir bataryanin pdf dosyasi var mi nette?

cozturk

Arkadaşım, tüm şarj aletleriyle sıcaklık kontrollü şarj imkanı olabilir mi Allahını seversen..? Hadi bazı cep tel. pilleri sensör içeriyor (siemens) ve bunun şarj sistemi de ona göre yapılmış.. Fakat piyasadan aldığın 2000mAh kalem pilde sensör bulunmaz.. dolayısıyla bunu ısı kontrollü şarj imkanı da olmaz..

Ben değişik pillerde bulunan bu ntc/ptc değerlerini ölçmüştüm.. birbiriyle alakası yok.  Sadece aynı markaların ntc/ptc'si aynı oluyor. Ve şarj sistemi de bu termistöre bağlı olarak değişiyor.

Ben bir dergide okumuştum en iyi şarj  yöntemi gerilim farkına bakarak oluyor.. Sanırım Alcatel telefonlar da böyle bir sistem var.. sensör olmamasına rağmen pil dolduğunda şarj duruyor.

Bu sistemin özeti:
Pil sabit akımla dolarken üzerindeki gerilim de sabittir. veya çok az artar..  Ancak tamamen dolduğunda gerilim biraz düşüyor. Örneğin 1.29 değil de1.28Volt oluyor.  Bu gerilimin algılanması için şarj akımı çok kısa süre kesilerek gerilime bakılır. İşte akıllı şarj sistemi bu gerilim farkını hissederek şarjı sonlandırıp tampon şarja geçiyor. Bu iş için özel ICler geliştirilmiş.. (Bkz philips traş makinesi) Bu sistemin bir avantajı pilin nekadar dolu olduğunun hiç önemli olmamasıdır. Dolayısıyla pilin hiç ısınmasına müsade edilmez.