Optokuplör ile Flip-Flop a pulse gönderme

Başlatan alperemr2, 29 Nisan 2007, 12:16:52

alperemr2

Merhaba arkadaşlar.
Ben bir step motor devresi için kullandığım JK flip flop a pulse gondermem gerekıyo.Bu enetegreye her toprak gonderdiğimde 1 pulse verilmiş oluyor.Amacım optokuplör kullanarak PLC den aldığım pozitif çıkışı  pulse olarak kullanmak.Yani optokuplörün led kısmına plc den 1 sinyali gondercem  ve optokuplorun cıkısından JK flip flopun clock pulse girişine baglayarak tetikleme devresi kurcam.Tum denemelerime ragmen bir turlu olmadı.
Sorun şu ki: Ben optokuplerın girişine anahtarla 1V verip çekiyorum (1 pulse )ancak  çıkışı sanki çok fazla hızlı davranıp ben 1 kez pulse gondermeme ragmen sanki flip-flop optokuplorun cıkısından daha fazla pulse alıyor. bu sorunu nası giderebilirim?

ipek

sanirim opto nun kollektorune 4k7 pull up yani + beslemeye karsi bir direnc atmayi ihmal etmedin
bu tur parazitik davranislar sikca yasananan genel problemlerdir
(bounce) sicrama ile ifade edilir bu tur sicramalar genelde 70ms gecmez
islemcide bunu 100ms gecikme ile yapmak kolay fakat jk FF olunca
jitter keskin kenar sistemi uygulamak olayi cozer bunun icinde jk ff nin
girislerine Schmitt Trigger kapisi kullanman gerekir TTL yada Cmos cinsinden tabiki jk ff TTL ise aynisindan kullanmani tavsiye ederim
genelde 74HC132 kullanilir bu tur ic lerin tek kapi girisli olanlarida mevcuttur dikkat edilen tek nokta verdiginiz bilgiyi ters evirebilirler
optonun ciksina 100nf kapasite de ilave edilerek denenebilir
jk ff nin'de besleme noktasi ile sase noktasi arasina 100nf kapasite olabilir
kolay gelsin...

aslan_korhan

6N137 kullanmayı dene. Direkt TTL çıkışı verdiğinden bir sorun olmaz...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

OG

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 29 Nisan 2007, 22:19:39
6N137 kullanmayı dene. Direkt TTL çıkışı verdiğinden bir sorun olmaz...
Bu da open collector, pullup gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.