Sistem geri yükleme yapamıyorum

Başlatan aslan_korhan, 30 Nisan 2007, 10:33:48

aslan_korhan

Bugün nasıl olduysa bilgisayarın bazı şeyleri tam istediğim gibi çalışmamaya başladı. Bende Sistem geri yükleme yapayım dedim ama beyaz bir ekran ve runtime hatası ile karşılaştım. Güvenli kiptede olay ayni.

Kullandığım Sistem ise Win XP SP2 Lisanslı.

Normal bir bilgisayar olsa pek düşünmeden Format atarım ama bunda baya zor.

Makine Sony Vaio UX280P.
Bunun ekstra tuşları çalışmamaya başladı ve bunu tekrar eski haline getirememekten korktuğum için Format atmak istemiyorum.

Orijinal Windows İngilizce ide fakat MUI dil paketi ile türkçe yaptım. Bu konu ile şimdiye kadar bir şikayetim olmadı. Fakat hata mesajı bile ingilizce çıktı.

Virüz taramasıda baya yaptım ama birşey yok...

Böyle veya buna benzer bir sorun ile karşılaşan oldumu?
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

d_yol

XP deki geri yükleme her zaman sağlıklı çalışmıyor. Sende baya sistem dosyaları silinmiş. En iyisi XP yeniden yüklemek. Yüklerken arkadaşlara bir tavsiye:

her zaman C: ve D: yaratın.
İşletim sisteminizi ve programları C: yükleyin
Veri dosyalarınız D: saklayın.

Sistem çöktüğü zaman sadece C: formatlanacak ve yeni yüklenecek.

Sendeki bir VAIO laptop herhalde. Dosyalarını yedekle ve sistemi yeniden yükle. Virus buylaşmışsa en iyi yol hard-disk sökmek ve slave ile başka bir bilgisayara takmak olur. Buradan önemli dosyalarını yedekle. Laptop daki hard-diski başka bir bilgisyara takmak için dönüştürücü adaptör kullanman lazım. Yada harici USB sürücü kullan.

aslan_korhan

Zaten C ve D diye 2 partition var. Yedek alırım çok önemli değil ama o kadar çok hatırlayamadığım ince ayar yapmıştım ki.
Laptop olsa yine iyi. Cihaz zaten harddisk kadar birşey olduğundan sökme işi zor.
Halla uğraşıyorum ama sonuç yok.
Yardım ve destek bile çalışmıyor. Tıkladığımda yüklüyor ama hiç birşey çıkmıyor.
Diğer Vaio Laptop ile dosya karşılaştırıyorum eksik varmı diye ama bundanda bir sonuç alamadım.
Bir süre daha uğraşacağım ve Windowsun üstüne tekrar kurulum yapacağım mecburen.
Belki bu şekilde eksiklikleri tamamlar ve pek birşey silmez.

NOT : IE Explorerden "hatta ayıklama modunu" iptal edersem mesaj çıkmıyor ama pencere halla beyaz...

aYe

Bende 497 modeli var ve sık sık benzer şeyler yaşıyorum, ama çözümü de kolay(sizdeki modelde de aynen geçerlimi bilmem);

Vaio'larda C,D harici görünmeyen bir bölüm daha var, hızlı recovery işlemi için ayrılmış.

Açılışta F10 tuşuna basıp recovery yapın, xp ve tüm driverlar 30dk sürmeden kurulmuş oluyor.

Bacup alma kısmı için bir önerim yok, allah sabır versin demekle yetiniyorum...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aslan_korhan

Maalesef o Recovery Partition'u sildim. Yaklaşık 9gb tutuyordu ve bunun 7gb işe yaramaz şeylerdi. Yedeğini aldım gerçi.

Üzerine tekrardan kurulum yaparsam ne olur diye hesaplıyorum.
Daha önce başka makinelerde yapmıştım ve fena olmamıştı aslında.
Format atmayı hiç sevmem ve sadece en son çare olarak düşünürüm.
Sistem geri yüklemeye bir girebilsem sorun yok ama olmuyor işte...

Nefret ediyorum şu Windows'tan aslında ama onsuzda olmuyor  :twisted:

aYe

Bende bir tek benim vaio'da oluyor diye kurtulmak için sattım aleti.

Demekki sony'de kalıtsalmış bu olay, tüm söylediklerin 4-5 ayda bir aynen tekrarlanıyordu.

Hatta ilk belirtisi flashget hantallaşması olarak ortaya çıkıyordu.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

aslan_korhan

Ben aslında memnunum. Yaklaşık 4 senedir Sony bilgisayar kullanıyorum.
Başka bilgisayarlarda karşılaştığım sorunlar sony de olmuyor.
Tek sorun bir sürü gereksiz programın ve eklentinin kurulu olması. Bende biraz daha iyi olsun diye kurcalaya kurcalaya bu sefer biraz fazla abarttım olayı sanırım.
Arkadaşların laptopları ile karşılaştırdığımda benimkisi birçok konuda daha iyi performans veriyor. Ama dediğim gibi birçok ince ayarlama yaptım.

Şuan sorunlu makineden yazıyorum. Çoğu kısımda bir sorun yok ama ben en iyisi fırsatım varken yedekleri almaya başlayım...

DumrulBey

Merhaba,

Dizüstülerden daha performanslı nasıl olur; Bu cihaz çift çekirdekli mi? Muhtemelen pasif soğutmalı yavaşlatılmış işlemciye sahiptir. Bu arada diski 1,8 inç mi yoksa daha küçük mü? Eğer 1,8 inç ise basit bir interface ile içerisindeki verileri almak için başka bir cihaza bağlanabilir. Ancak taşınabilirlik açısında mükemmel bir cihaz. Pahalı olmasa UMPC almak lazım da...:)

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

aslan_korhan

Yok karşılaştırmayı dizüstü bilgisayarlar için söylemiştim.
HDD bu arada maalesef 1.8''.
Benim diğer laptopta makine hiç açılmıyordu ve bende bunu mecburen sökmüştüm. Bunların beslemeside 5V ve 12V değil, 3.3V ve 5V olduğundan sadece ara adaptör yapmak işe yaramaz.
Bende eski bir 3.5'' HDD'nin soketini söktüm ve bir sürü kablo lehimleyerek bir ara bağlantı yaptım. Besleme ile uğraşmak istemediğimden bunu laptoptan aldım tekrar. Bu sayede HDD'yi normal masaüstü bir bilgisayara bağlayıp istediğim işlemi yapmıştım.

Şu UMPC olayı gayet güzel. Almadan önce çok araştırma yaptım ve beklediğimden daha iyi randıman verdi. Aklıma gelen neredeyse her türlü programı yükledim. Sorun çıkarmadan çalışıyor. Ufacık cihazın üzerinde fan bile var. Bu biraz rahatsız ediyor. USB 2.0 olmasıda baya işime geliyor.
Hiç olmayacak yerde pic programlama bile yapıyorum.

Dünden beri şu sorun biraz canımı sıktı. Çarede bulamayınca üzerine şimdi tekrardan XP yükledim format atmadan.
Çoğu programlar silinmedi. Sadece Windows dizini ve Registry siliniyor.
Registry de önemli bir kayıtı olan programlar yoksa sorunsuz çalışıyor.
Program files klasörü aynen duruyor birde.

İlginç olan Proteus bile registry'de artık kayıtı olmamasına rağmen çalışıyor. Sadece lisans dosyasının nerede olduğunu tekrardan sordu...

Göktuğ

Proteus zaten calısır. klasoru al baska pcye kopyala gene calısır.