Renesas forumu ile ilgili bilgi istegi

Başlatan hunter, 30 Nisan 2007, 10:54:29

hunter

Merhaba,
Asagidaki sorularim sadece forumun bu bölümünün işleyişi hakkında  sadece ve sadece bilgilenmek icin sorulmustur. Cevap olumlu ya da olumsuz olabilir.

Bu forum(Renesas) ile ilgilenen bir mod var mı?
Forum ile ilgilenen kişiler bu işi boş zamanlarında mı yapmaktadır yoksa birebir ilgilenmek ile görevlendirilmişler midir?
Forumda bazı ayıklama/düzenleme işleminin gerekli olduğu açıkça görülüyor.    Böyle bir işlemin beklentisinde olan bir user olarak bu beklentimin karşılanmasını talep edebilirmiyim yoksa sadece bekleyip görmekle mi yetinmeliyim.

Not: Bu tur teknik forumlarda mesajlarin teknik konular disinda sisirilmesine karsi olan biri olarak. Bu mesajin, gereksiz zaman almamasi icin cevaplandiktan sonra silinmesi benim icin sorun olmaz.

İyi Çalışmalar.

OG

hunter merhaba

Gereksiz mesaj kirliliğinde haklısın. Bu sebeple örneğin, arkadaşlardan, içinde "teşekkür"den başka bir içeriği olmayan mesajları yazmamalarını rica ediyoruz.  Amaç, her satırı ile lüzumlu bir birikim oluşsun. Okuyan arkadaş "okumasaydım da olurmuş" demesin. Forumumuzda bu hedefi büyük oranda yakaladık. Arkadaşlarımız da baştan yadırgasa bile sonradan bunun sonucundaki güzelliği fark ediyorlar. Bu yönü ile yerli forumlarda bildiğim kadar tektir. Yabancı forumlarda bildiklerimden Proton+ formu bu şekilde, nispeten PBP forumu böyle.  Bu hali ile daha kaliteli oluyor ve daha çok sahip çıkılıyor.

Diğer taraftan bütün bu çalışmalar herhangi bir ticari amaç içermediğinden insanlarımız gönüllü olarak mesai harcıyorlar. Elden geldiğince lüzumsuz mesajları temizliyorlar.

Gönül isterdi ki ilgili konular biraraya toplanıp arşiv yapılabilsin. Bunun için de uğraşmak gerekiyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aYe

Renesas mcu'lar hakkında bilgi bulunabilecek, hatta anında sorunların çözülebileceği, türkçe yazılan başka bir yer daha olduğunu sanmıyorum.

Bildiğim kadarıyla renesas kısmına dair her hangi bir özel modluk, yöneticilik söz konusu değil.

Elimizden geldiğince işlerden vakit buldukça iki üç arkadaş renesas'a dair soruları cevaplıyoruz.

Ama renesas ile başlayan başlıklar ne hikmetse her seferinde renesasdan çıkıp, benim mcu senin mcu'yu döver v.b. garip ve anlamsız konulara gidiyor.

Bir ara çözüm olur diye renesas taşlama odası diye başlık açtım ancak yinede bu tecavüzleri engelleyemedim.

Sanırım bunun ana sebebi hobi amaçlı olanlardan tutun, amatörlere, amatörlerden mühendislere, firma sahiplerine kadar çok çeşitli bir kesmin foruma giriyor olması.

Forum'a bir bütün olarak bakınca, bu çeşitliliğinin aslında beni rahatsız eden değilde, burda oluşumun sebebi olduğunuda itiraf etmeliyim  :oops:

Umarım sorunuzu doğru anlamış ve yeteri derecede açıklayıcı olabilmişimdir.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

hunter

Merhaba,

Sanırım mesaj yazımında kullanılan dilin, tarzın ve terimlerin kullanımının mesajı yazan kişinin teknik ve kültürel birikimini yansıttığının farkında olunması gerekiyor. Terimlerin doğru kullanımının sadece dilbilgisi ya da teknik jargona uymak için değil aynı zamanda "arama" yapan kişiler için de ne kadar önemli olduğununda düşünülmesi gerekiyor. Umarim sade, olabildiğince gereksiz bilgilerden arınmış ve iyi bir arşiv sistemine dayalı bir forum zamanla gerçekleşebilir. Başlangıçta elektronik ile mi uğraşacağız yoksa teknik dil ile mi gibi birşey düşünülse de insan bunun aslında ne kadar önemli olduğunu zamanla anlıyor.

İyi Çalışmalar.

aster

Hunter merhaba, şu an itibari ile 93700 msj barındıran toplamı 170 küsür MB olan veritabanına sahibiz.

Ayıklamalar yapılıyor ama vakit meselesi, hepimiz vaktimizden çalıp burada bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Daha önceki uyarılarını dikkate almamışız ilgileniyorum

Forum'da Duyarlı Kişilerin çoğalması umudumla

Selamlar

OG

aye hocam sen, konuya uzak olan ben ve benim gibi arkadaşlara bakma. Süratini kesme. Şu an renesans a uzak olsam bile "belki bir gün" diye konu hakkında her yazdığını saklıyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

hunter

Alıntı yapılan: "aYe"

Ama renesas ile başlayan başlıklar ne hikmetse her seferinde renesasdan çıkıp, benim mcu senin mcu'yu döver v.b. garip ve anlamsız konulara gidiyor.

Belki  Rensas'ın pinlerinin sahip olduğu "noise cancellation" özelliğini Renesas forumuna da uygulamak gerekebilir:)

Şaka bir yana, Renesas, yeni ilgilenen biri olarak incelediğim kadarı ile memory yapısı ve neredeyse lehimle ve unut hardware yapısı ile gerçektende oldukça profesyonel bir yapıya sahip. Proje bir led yakıp söndürme bile olsa o işlemcinin ne olduğuna bakmaksızın her koşulda  led'in yanıp sönmesini isteriz ve bu işlemci bunu sağlıyor.
Bu forumun şu şekilde yalın ve dolgun içerikli bir yapıya sahip olması için sadece mod tarafından oluşturulmuş şu başlıklara sahip olması sizce nasıl olur?

Kullanılacak derleyiciler(compiler) ve resimli (belki youtube) projeden, mot dosyası oluşturmaya kadarlık tutorial.
örneğin aYe  ile YARGICH arasındaki yazışmaların sadeleşmiş bir hali.

- GNU
- IAR
- HEW
-  Yukarıdaki derleyicilere ait Benchmark
http://www.iar.com/index.php?show=131357_ENG&&page_anchor=http://www.iar.com/p131357/p131357_eng.php
gibi..

Derleyicilere ait download( picproje altında)
Picproje ve Yabancı sitelerden derlenmiş kod örnekleri

kısacası derleyiciler şunlar içinden birini seç, seçtiğin derleyici şu şekilde kullanılıyor bak öğren, örnekler de şurada al kullan mantığını verecek sıkı bir yapı.

Bu konuda söyleyebileceklerim bu kadar. Daha fazla "noise" yapmayayım.

İyi Çalışmalar

aYe

Alıntı yapılan: "nonstradam"verdiğiniz linkler ve resimlerde silinmiş mümkünse tekrar yükleyebilirmisiniz.
(başka bir başlıkta)

Alıntı yapılan: "OG"Şu an renesans a uzak olsam bile "belki bir gün" diye konu hakkında her yazdığını saklıyorum.

Hocam resimleri de saklıyor musunuz?

Ben saklamıyorum da  :oops:
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)