Rotary encoder switch

Başlatan Maxim, 01 Mayıs 2007, 11:28:53

Maxim

Rotary encoder switch diye birşey gördüm internette ,
ne olduğunu bilen varmı acaba ?
aynı potansiyometre gibi ,5 adet ucu var ,
çıkışı için "2-bit gray code" ifadesi kullanılmış ?

nedir bu ?

nonstradam

maxiboost seninde söylediğin gibi rotary encoder. en son projemde kullanmıştım aramaktan göbeğim çatladı en sonunda farnell den getirttim. türkiyede tedarik edilebilecek bir yer varsa söylermisiniz.
sağa veya sola döndürüldüğünde birbirinin tersi gray code gönderir. üstten basılıncada (mikroswitch gibi) diğer iki kontağını kapatır aynen switch te olduğu gibi.
bununla neler yapabilirsin mesela menülü devrelerde çok işe yarıyor tek rotary ile bir çok iş yaptırabiliyorsun. mesela sesmi arttıracaksın bas tepesine ses menüsüne gel sonrada çevir gitsin. sonsuz turludur.
sağa çevirirken önce birinci kontak kapanır sonra ikinci kontak kapanır sen çevirdikçe bu işlem devam eder. sola çevirdikçe önce ikinci sonra birinci kontak kapanır. işlemciyede önce birinci kontak kapandı sonra ikinci kontak kapandı o zaman sesi arttır veya önce ikinci sonra birinci kontak kapandıysa azalt gibi bir rutin yazıp kontrol edebilirsin.

edit: yeni çıkan mp3 lü ototeyplerinde de ses bas tiz gibi ayarları yapmak için bu meretten kullanılıyor

dediğim gibi türkiyede tedarikçisi varsa firma ismi telefon link vs. gönderebilirmisiniz

Maxim

http://en.wikipedia.org/wiki/Rotary_encoder

menülü bir sistem için çok güzel olur gerçekten .

edit:
acaba fiyatları ne alemde

nonstradam

http://www.rsturkey.com

RS kodu = 623-4237

üretici kodu = STEC12E08

bu rotary i kullandım ben ama fiyatlarını malesef bilmiyorum. satın almacılar ilgilenmişti.

SCHOTTKY

Benim de ihtiyacım olmuştu geçen sene bir projemde.

Karaköy pasajında, girişte solda- kaçıncıydı hatırlamıyorum - ufacık, daracık bir dükkan var.Orda hem 3 bacaklısını hem de 5 bacaklısını bulabilirsin.Bulamazsan da 2.katta hemen merdivenlerden çıkınca sol köşede Bey Elektronik var, ordan bulursun mutlaka.

Kolay gelsin.

Maxim

emrahmrcn

Fiyatları 5ytl civarı
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK