hareket sensörü?

Başlatan apollaa, 03 Mayıs 2007, 15:50:11

vale9

Alıntı yapılan: erkan614 - 20 Kasım 2012, 10:56:42
@vale9 sadece sensor mü 2$

evet sadece sensör. fakat mikroişlemciye gerek yok, direk 5V on/off çıkışı veriyor. ölçüm için başka hiçbir komponente gerek yok. r-c ile zamanlama yapabilirsin.
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

erkan614

ben 3.2$ fiyata pcb röle ışık sensor zaman ayarlı dizgisi yapılmış plastik kutulu lensli test edilmiş kutulanmış hareket sensörü satıyorum
2$ sadece sensore versem kalan malzemeyi 1,2$ a nasıl imal edip kar edebilirim ?? :o ???

vale9

bu fiyatlara sana Allah kolaylık versin diyorum :) sanırım modül üretiyorsun. lm324 ile çok sensör ürettim (bitmiş ürün), sonra dijitale geçtim. fakat yeni başlayanlara dijital öneririm her zaman yoksa işin içinden çıkmaları çok zor.

iyi çalışmalar.
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

jrcapa

Alıntı yapılan: t2 - 20 Kasım 2012, 11:02:53
Hocam apartmanda bazı katlarda farklı bazısında farklı kullanılmış. 2 tanesinde sorun var. bir süreyi ayarlıyorum bir ışığı ayarlıyorum sönüyor sonra tekrar yanıyor hareket yok. etrafta kimse yok. psikopat gibi oldum. gece cart kapıyı açıyorum acaba altkat üstkat hala yanıyor mu? sabaha kadar yansa kimsenin umru değil. elk parasını ben yatırıyorum da ondan ilgiliyim

üstünde 2 ayar var. ışık ve süre. ama bu ayarlar pek gerçekçi değil. süreyi çok kısıyorum yanıp sönme yapıyor kimse yokken bile. sönüyor tekrar yanıyor. ışık ayarı desen o da öyle.

üzerinde (dışarıda) ayarı olmayanlar düzgün çalışıyor fabrtikada ayarlamışlar sanırım.

Üstad bu cihazın dış kısmında temassızlık olabiliyor.İçini açarak ayarlama yapılırsa istenilen hassasiyete ulaşılabilir.Geçenlerde birini açıp baktım, pır sensor ile birlikte ldr,lm324,röle ve birkaç transistörden ibaret. Şebeke gerilimi  röle için 24 V, lm324 ve sensör kısmı için 8.2V DC'ye dönüştürülmüş.

erkan614

Alıntı yapılan: vale9 - 20 Kasım 2012, 13:51:55
bu fiyatlara sana Allah kolaylık versin diyorum :) sanırım modül üretiyorsun. lm324 ile çok sensör ürettim (bitmiş ürün), sonra dijitale geçtim. fakat yeni başlayanlara dijital öneririm her zaman yoksa işin içinden çıkmaları çok zor.

iyi çalışmalar.

Sağolasın ben modul üretiyorum ama tek kişiye, özel olarak anlaşmamız var yani piyasaya x kişiye 5000 y kişiye 10000 diye 5$ dan aşşagısına vermem oda ürün tesliminden önce nakit :D

Alıntı yapılan: t2 - 20 Kasım 2012, 11:02:53
Hocam apartmanda bazı katlarda farklı bazısında farklı kullanılmış. 2 tanesinde sorun var. bir süreyi ayarlıyorum bir ışığı ayarlıyorum sönüyor sonra tekrar yanıyor hareket yok. etrafta kimse yok. psikopat gibi oldum. gece cart kapıyı açıyorum acaba altkat üstkat hala yanıyor mu? sabaha kadar yansa kimsenin umru değil. elk parasını ben yatırıyorum da ondan ilgiliyim

üstünde 2 ayar var. ışık ve süre. ama bu ayarlar pek gerçekçi değil. süreyi çok kısıyorum yanıp sönme yapıyor kimse yokken bile. sönüyor tekrar yanıyor. ışık ayarı desen o da öyle.

üzerinde (dışarıda) ayarı olmayanlar düzgün çalışıyor fabrtikada ayarlamışlar sanırım.

bu cihazları sen mi üretiyorsun?
yazıyı görmedim
benim ürettiklerim var ama tek üretici ben değilim birde benim ürettiklerimde tek bir marka yazar dışarı satışım yok
resmini çekip yüklersen kimin malı olduğunu diyebilirim birde minimum zaman süresi benim üründe 20sn civarı ama piyasanın geri kalanında 35-40 sn

genel tecrübem hem ışık ayarını ve zaman ayarını minimuma indirmeniz
gündüz de olsa gece de olsa yansın ama en kısa süre için yansın

t2

süreyi en düşük, ışık ayarını da en düşük ayarlıyorum hiç olmuyor.  kimse yokken yaklaşık 30sn yanıp 30sn sönüyor. daha önce normal idi. ampulü yandı onu değiştirdim max 25 w demiş 40w taktım. acaba bunla alakası var mıdır. sonuçta röle var içinde tık ses geliyor yük üzerinden besleniyor değildir. belki de bozulma anı tam ampül değiştirme zamanına denk gelmiştir.
resmi bu

cell

@t2 hosam piyasada ki sensörlü armatürlerin çoğu 2x25w olarak geçiyor. 40w ampül normal. birde bi  not bu sensörlere ilk enerji verildiğinde direk çalışıyor söndükten sonra ayarlar aktif oluyor. Şayet kullanımda enerjiyi aç kapa gibi bir durum oluyorsa kararsız gibi olabilir. Birde faz - nötr bağlantısına dikkat et bazıları ondanda yapıyor.

erkan614

biliyorum bu sensörü yine yerli bi firma üretiyor kalitesi hakkında bişiy diyemiycem ama satış fiyatlarımızda dağlar kadar fark var bizimki pahallı kaçıyor.
elkolar dan dolayı olabilir 22uF ve 47uF ları değiştir
ayrıca röleyi kontrol et belki kontakları bozulmuştur  birde 100R watlı direnç ile (tam hatırlayamadım onda varmı 78L05 i) kotrol et
eğer 5v çıkışı bozuk ise .....
iki adet miydi bozuk sensörler??

t2

Evet hocam sensör 2 adet. ldr ve PIR. elk. kondansatörleri, sırayla değiştirdim olmadı. gelişme yok.  eskisilerini yine  taktım. lm324 beslemesi lamba sönükken 5v röle çekince 4V civarına düşüyor .

B772 veya 8722 gibi  SMD eleman kullanılmış.   bu nedir bilmiyorum regülatör müdür?  dijital entegre yok. birkaç transistör var. bazı diyodlar zener de olabilir.

LDR üzerine siyah bant yapıştırdım devamlı yansın diye.  fakat yanıp sönme olayı devam 5-10 sn aralıklar ile yanıp sönüyor.

Kart üzerinde Avissa yazıyor  yapan firma bu olsa gerek.

Sonradan röle çektiğinde bobin uçlarındaki gerilime baktım 5-6V çok az. röle az akım çeksin diye 24V luk seçilmiş. şebekeye seri bağlı 330nF kondansatörü 680n ile değiştirdim. röleye 27V gelmeye başladı. ama yanıp sönme işi devam.

Hocam sizde benimn  uğraştığım bu uyduruk devreye ait şema var mı? 45xx lojik entegresi olmayan ? sadece lm324 ve transistörlü olan?

Komple armatürü sordum elektrikçi 30 TL dedi. 2 armatür bozuk. ortasını tek satmıyormuş. bizim demiri camı sağlam sadeceortası gerek.
yani uğraştığıım bu işlerin değeri 60 TLyi geçmeyecek. alt kat ve üst kat armatürlerinin aynı zamanlarda bozulması garip  geldi kullanılan malzemenin bir ömrü vardı, yeni bitti galiba.
edit üstüne edit yapıldı  mesaj manuel birleştirildi

benimkinde 4538 kullanılmamış. Tamam şimdi anlamaya başladım  pencere karşılaştırıcı yapılmış . ben bu diyotların ikisini de sökerek çalıştırmıştım hala yanıp sönme yapıyordu demek ki diyodlardan sonrasında sorun var.  transistörüne bakayım.
Alıntı Yap
Alıntı Yap

t2

Tamir aşağıdaki şekilde gerçekleşmiştir. her ikisinin de normal çalıştığını görüyorum yerine takacağım.

• Şebekeye seri bağlı 330nF,  680nF ile değiştirildi. Bu sayede röle çekince 5V artık göçmüyor
  • PIR sensörün 5 V a bağlı ucunda 47k vardı. başka şemalarda daha düşük. bunun üzerine 10k  paralel bağladım
  • Ortam zaten karanlık olduğundan ışığı dikkate almasın diye LDR üzerine siyah bant yapıştırdım
  • İşlem tamam.(şimdilik)

Bana sensör gönderen erkan614 arkadaşımıza  teşekkür ederim.  Sensörler gelmeden önce tamir etmiş oldum.