panelmetre

Başlatan sdonmez, 04 Mayıs 2007, 00:29:25

sdonmez

Özel bir sistemde kullanmak üzere girişi 0....+-10Vdc, çıkışı 4 1/2 dijit ayarlanabilir göstergelere ihtiyaçım var.  Böyle bir ürün var mı, nerden bulabilirim?

saygılarımla...

aslan_korhan

ICL7107 ile çok basit bir şekilde yapabilirsin...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

KAZIMUGUR

7107-06 >>>3 1/2 digit

aslan_korhan

Evet. pardon. o kısma dikkat etmemişim. :oops:

PIC'lede yapılabilir aslında böyle bir entegreyi bulmak zor olursa...

sdonmez

http://www.ortodoxism.ro/datasheets/nationalsemiconductor/DS006136.PDF

adresinde MM5450 diye geçen 40 pinli bir entegre buldum.  4 5 dijit diyor ama uygulama örneğinde max7219 gibi 8 adet 7 segment display göstermis. bunu daha önce kullanan oldu mu acaba?

Eğer piyasada böyle bir ürün yoksa yapmak zorunda kalacağım.  Sistemde mikrokontrolörün tarama yöntemini yapmasını istemiyorum.  Ya MM5450 gibi bir entegre ya da max7219 gibi entegre kullanmak zorunda kalacağım ki bunların 8 adet display sürme özellikleri işimi çok daha basitleştirecek. 4 displayde bir veri, diğer 4 display de faklı bir veri göstermemi sağlayacak.  Fakat max biraz tuzlu, diğerinin fiyatı ne kadar acaba?

saygılarımla...

aslan_korhan

Bildiğimiz LCD ile yapsan olmazmı?

sdonmez

Endüstriyel bir ürün olacak, LCD'den akım ve hız bilgisi okunması zor olmaz mı? en aznından benim şimdiye kadar kullandığım 2x16 lık lcd'lerden bahsediyorsak bence zor olur.. LCD olsa pratik ama pahalı da olmaz mı?

aslan_korhan

LCD daha ucuza gelir.
2x16 LCD 9-10 YTL falan. LED göstergelerde çok ucuz değil...
Akım veya Voltaj bilgisini LCD veya LED göstergeden göstermenin bir farkı yok. Hem tarama olayınla falan uğraşmana gerek yok...

sdonmez

okunabilirlik açısından hangisi daha iyi olur?

aslan_korhan

Aydınlık ortamda LED gösterge iyi olmuyor. LCD ise karanlıktada, aydınlıktada gayet başarılı...

Bazı dandik LCD'ler iyi göstermiyor sadece...

zenze

mrb  aslan kullandığın kaliteli 2*16 lcd lerden örnek verebilirmisin

sitenindelisi

Saha uygulamaları için truly öneririm( alternatif AV-Display). Xiamen ise genelde sorun çıkaran ve nazlı bir ürün.

sdonmez

yapmaya karar verirsem önerilerinize dikkate alacağım ancak bir konuda anlaşalım :) şimdi, aradığım gibi bir ürün var mı yok mu? :D

yurtiçinde panelmetre üreten bikaç firmayla görüştüm, yok dediler.

ground

ICL entegreleri diferansiyel girişli..

pic+lcd ile yapmak yetmez..

diferansiyel girişi sağlayabilecek ön bir devre yada bu tip girişli bir adc  kullanmalısınız..

fiyat kıyaslaması yapmak gerek :D
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..