-- METRO PROJESİ --

Başlatan osman_cesur, 07 Mayıs 2007, 20:16:59

osman_cesur

SLM ARKADAŞLAR BEN METRO PROJESİ YAPMAK İSTİYORUM ANCAK AKLIMA TAKILAN VE YAPAMADIĞIM BİR DEVRE VAR METROM BİR MOTOR KONTROLLE İLERİ VE GERİ DÜZ BİR RAY ÜZERİNDE HAREKET EDECEK. YOLUN SONUNDA GELDİĞİNDE BİR SÜRE DURMASI VE MOTOR UN TERS YÖNDE HAREKET ETMESİ GEREKİYOR. TEKRAR YOLUN SONUNA GELDİĞİNDE YİNE AYNI ŞEKİLDE DURUCAK VE YİNE MOTOR TERS YÖNDE DÖNECEK.BU GECİKMEYİ VE BU GECİKMEDEN SONRA MOTORU TERS YÖNDE HAREKETİ NASIL SAĞLAMALIYIM.BU DEVREDEDE 2 SENSÖR KULLANICAM YOLUN SONUNUN GELDİĞİNİ BU SENSÖRLERİN ANLAMASI GEREKİYOR. BU DEVRENİN ŞEMASININ ÇİZİMİNİ BANA YAPABİLİRMİSİNİZ.

mp3dragon

@osman_cesur
bu forumda kimse sana hazır proje yapmaz. Senin gayret edip birşeyler ortaya çıkarman lazım ki takıldığın yerlerde buradaki arkadaşlar sana yardım edebilsin. Ayrıca BÜYÜK HARFLE YAZMAK kabalıktır, bağırmak anlamına gelir.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

osman_cesur

özür dilerim . ben size projemi yapın demedim bu sadece bir bölümü ve o bölümü yapamadım. bu arada büyük harflerle yazdığım için özür dilerim tekrar.

ycmy

ya yanlış anlam ben pek anlamam bu işlerden ama bence bu iş için çizilecek bir devre yoktur heralde daha fazlası lazımdır bi kere tren sensöre geldiği zaman dursun diyorsun bu bir nevi robot yapacaksın demek öncelile bunu araştır bence bu iş için tasarlanmış yüzlerce proje vardır elbet hatta benim arkadaşlarım yapmıştı bi ring içinde bulunan robot kenarlara geldiğinde geri dönüyodu bu şekilde projeleri araştır bulursun bişeyler

osman_cesur

ok yardımın için teşekkürler. benim düşüncemde ki devre turn off devresi gibi bir devreyi motor kontrolle birleştirmek ve hareketi bu şekilde sağlamak ama bunu nasıl yaparım bilmiyorum.

argeci

selamün aleyküm sen sensörleri metro maketinin önüne ve arkasına koy mesela bu elektrikli sobaların altındaki siwitchleri düşün daha sonra bu switchleri input kabul eden bir devre bunu arakende tek butonla açma kapama (hadi bunun linkide benden olsun) devresini kur.
http://eproje.com/modules.php?name=News&file=article&sid=590

Linkteki gibi zaten ordaki devre üç adet var sana iki switch olduğu için ikisi yeter röleleride 2 değilde 3 veya 4 kontaklı kullanırsan kaynak röle motor bağlantısını iyi bi şekilde ayarlarsan senin işin olur ben basit düşündüm motor bir teyp motoru , batarya , bu devre ve uygun bir kutu , tekerler ve öne arkaya iki switch yolda düzse sadece motor röle ve batarya bağlantısını yapmak kalır.Röleyi bağlamanın zor olacağını zannetmiyorum sadece kafa yorman gerekecek bi düşün inşallah çıkarsın içinden çıkamazsan tekrar yardımcı oluruz ama artık bilgi eksiğin yok kolay gelsin.
esselamü aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatühü Allahın selamı rahmeti bereketi hepinizin ve hepimizin üzerine olsun

osman_cesur

gerçekten çok işime yaradı çok teşekkür ederim.

Chan86

slm arkadaşım.Projen için siyah hatları takip eden robotlar var.Çizgi bitiminde geri hareket ediyolarlar bunları bi araştırırsan sana yardım olur sanırım

akustik

Merhabalar bu proje ile 2 yıl önce ugrstık.Hemde tek ray uzerinde limanın 3 romörkorunu hareket etttirmek icin ama oylece kalmıstı bir cok semalar bulmudtuk ve devreler harika pic'l devreler yapmıslardı her tren icin bir kod vardı decoder ve encode mantıgı ile calısıyordu hatta aynı ray uzerinde 1 nolu tren sukadar gitsin 2 nolu su kadar geri gelsin diye komut verilebiliyordu bulabilirsem dokumanları yollarım selamlar
Teacher