10 cm çaplı borunun içinden geçen metalleri tespit etmek

Başlatan ftsahin, 08 Mayıs 2007, 11:42:18

ftsahin

10 cm çaplı bir plastik borunun içerisinde yukarıdan aşağı hareket eden plastik parçaların içinde bulunan minimum topluiğne başı büyüklüğündeki metalleri algılayacak bir sisteme ihtiyacım var. Sanırım metal dedektörüyle olacak ama küçük parçaları algılatabilmem için nasıl bir yöntem kullanabilirim ? Parçalar kendi ağırlıklarıyla düşerken algılama tepe noktasından 20 cm aşağıda yapılacak.

Analyzer

Selam,

Entek otomasyonun bu tipte ürünleri var. Sormak lazım. Bu arada konu dışı olacak ama, plastik içerisindeki metalleri genelde endüstriyel tipte mıknatıslarla ayırıyorlar. Amaç metalleri ayırmak mı?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

fatihsatir

Arkadaşıma katılıyorum, bazı otomasyon firmalarının bunun için ürettikleri malzemeler var. Onlara bakabilirsin.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

timpati

benzeri bir aleti tekstil firmaları, dokuma makinalarında kullanıyorlar ama sanırım pahalı bir sistem olmalı çünkü orta doğu bölgesine bakan serviste sadece 2 insan çalışıyormuş ve onların da yanılmıyorsam yugoslavyadan geldiğini söylemişlerdi.
why mr. anderson, why ?

turkronik

Biz buna benzer bir sistem yapmıştık.Mikanın içinden geçen demir tozlarını algılayarak bir manyetik filtreden geçirmiştik.Bunun için sıvının geçtiği borunun etrafına bobin sarıp weston köprüsü ve enstrümantasyon yükselteç ile bu bobindeki değişimi ölçmüştük.Bence ucuza çıkabilecek bir sistem.Biraz araştırın.Takıldığınız biryer olursa yardım etmeye çalışırım
Beynimin %98 lik kısmına sesleniyorum.Beyin yangelip yatma yeri değildir!!!  http://www.selcuktarget.com/ http://www.robotmalzemeleri.com/

mhk

Borunun içinden geçen demir bileşenlerini tespit etmek zor değildir. Bunu şu an bile kullanılan teyp kasetlerine benzetebilirsiniz. Bu sistemler pahalı deyip dışarıya akıtacak paramız yok hiç kimse kusura bakmasın. Sadece biraz araştırma ile çok kolay ve ucuz şekilde çözülebilir. Bobin ve bobindeki değişimleri algılamak bu kadar zor ve pahalı olması gerek.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

ftsahin

Bahsettiğim sistem gerçekten pahalı. 1 adedi 3500 Euroya yurtdışından alınıyor. Hassasiyeti çok iyi. Topluiğne başından daha küçük metalleri bile algılayabiliyor. Cihazın kullanıldığı makinayı tasarlayan firma bu kadar parayı vermek istemediği için daha ucu bir çözüm bulmak amacıyla iç piyasada yaptırmak istiyor. Ben de bu amaçla biraz araştırma yaptım ama şu ana kadar hiç bir girişimde bulunmadım işin gerçeği kendime güvenemedim çünkü metal algılama konusunda fazla bilgim yok.

CaFFeiNe

algıladıktan sonra ne olacak bu parçalar ayıklanacakmı?
yoksa bir uyarı filanmı verilecek?

ftsahin

Algıladıktan sonra borunun altında bulunan bir kapak açılarak parça dışarı atılacak. Bu kısım bize ait değil bizden istenen sadece algılama sırasında bir çıkış ucunu high yapmak.

CaFFeiNe

hocam işin hesabını kitabını bilmiyorum ama boru çevresine bir bobin sarıp bu bobin ile çalışan bir osilatör yapılıp osilatörün frekansındaki değişimlere göre tespit yapılabilir sanıyorum

ozancnc

ftsahin

Cihazın orjinali boru üzerine bobin sarılarak yapılmış. Magnetometre gibi sensörler kolay bir çözüm gibi ama  borunun dışındaki metalleri de algılama riski var.  İnternette bulduğum basit bir metal dedektörünü denemeyi düşünüyorum.