Akü sağlamlık testi

Başlatan f1varol, 12 Mayıs 2007, 10:20:10

f1varol

merhaba.
evlerde kullanılan ışıldakların aküsü var bende. Küçük bi şey. üzerindeki değerler şöle yazılı;
640  6v,4.0Ah
yanlış anlamadıysam bu akü 6v çıkış veriyor ve saatte 4amper üzerinden çekilebilir. Doğrumu? 640 rakamının anlamını çözemedim.

altta "constant voltage charge" başlığı altında da şunlar yazılı;
cycle use: 7.35v(arada ac v sembolü var)7.50v
standby use 6.75(arada ac v sembolü var) 6.85v
max charging current 1.30A

anladığım bu akünün şarj değerlerinden bahsediliyo. şarj aralığı 7.35v ile 7.50v arası. şarj ünitesinin saatte 1.30 amper vermesi gerek.
bu değerlerle de akü 3 saatte şarj olu.

doğru okumuşmuyum arkadaşlar.
bir de asıl sorum şimdi bu ak  ü  şu an boş. ışıldağın kendisi yok, yani şarj etme olasılığım yok. nasıl anlarım bu durumda akünün sağlam olup olmadığını . sorunu şarjın  kısa gitmesi diye biliyorum. yani akü sağlamlık testini yapmanın yolu nedir.
birde bu akü dc volt ile şarj olur değilmi? üstte yazdığım değerler arasında ac sembolü kafamı karıştırdı.

not; aküyü dc güç kaynağına bağlayıp şarj denemesi yapmak istedim,7.50v ile. hiç bir akım çekmedi. ama kutupları ters bağladığımda güç kaynağının amper göstergesi hareket gösteriyor. bu ne demek?

XX_CİHAN_XX

oradakı ac sembolu yaklaşık anlamıda kullanılmıştır.Bahsettiğin voltaj ve akım değerlerini doğru yorumladın.Kutupları düzgün bir şekilde bağlayıp yukarda verilen akım ve voltaj değerlerini sağlıyarak 1-2 saat şarjda bırak.Eğer 6volt veriyorsa ve yük bağladığındada 1A çekebiliyorsan akü sağlamdır.Tabi akım çekme olayını bıraz uzatman gerekır.Daha pratik bir sağlamlık kontrolu olduğunu bilmiyorum.
Fakat anlattıkların ve akünün evlerde kullanılan ışıldaktan çıktığı düşünülürse %90 akü bozuktur.Büyük ihtimalle çin malı ışıldaktır.Bu durumda %99 bozulmuştur diyebilirim.
Kolay gelsin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

POWER

Bencede yüzde yüz akü bozuktur.Zaten 7.5v verdim hiç akım çekmedi demişsiniz.Bu deneme akünün ömrünü tamamladığının ispatı bence.Gerçekten bu çin malı ışıldak aküleri çok adi çıkıyor.Ben buna çok şahit oldum.
TB6BKG

ilker_32

Elindeki akü 0V gösterip ampermetrede küçükde olsa bir değer gösteriyorsa aküde iş var demektir. Yani şu şekil bir örnek versem çok ideal olur. Şimdi elinde iki tane akü var. Biri 6 senelik voltmetrede 0V ampermetrede 0 değer gösteriyor. Diğer akü ise Şarj et tamamını boşalt voltmetrede 0V ampermetrede azda olsa bir değer gösteriyor. Bu da ikinci akünün sağlamlığını gösteriyor. Bu durumda elindeki aküyü 12 saat şarjdan sonra kullanabilirsin demek oluyor.

OG

Alıntı yapılan: "ilker_32"Elindeki akü 0V gösterip ampermetrede küçükde olsa bir değer gösteriyorsa aküde iş var demektir.
0V a düşmüş aküden hayır gelmez.

Alıntı Yap
cycle use: 7.35v~7.50v İki deger arası demektir

Alıntı Yapmax charging current 1.30A
Şarj akımını 1,30A den yukarı çıkma.

DC kaynak ile şarj ederkenakım sınırlayıcı bir eleman en azından birkaç ohm direnç olmalı.

Sağlamlığını anlaman için şarja tabi tutup yeterince akım sağlayabiliyormu ona bakman gerekir.

Çabuk deşarj oluyorsa
-akü tam şarj olmamıştır
-yük aküye göre fazla akım çekiyordur
-akü ömrü bitiyordur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ilker_32

OG hocam, ben bu olayı denemiştim. Akünün eski performansı olmasa bile yine ona yakın değerler işimi görüyordu. Yinede f1varol'un denemesini tavsiye ederim. :idea:

aslan_korhan

Bu ışıldaklarda akünün çabuk bozulmasının nedeni akünün dandik olmasından ziyade şarj devresinin iyi olmamasıdır.
Bir tane direnç ile yapıldığında akünün ömrü tabiki kısalıyor.
Şarj sabıt akımlı ve dolduğunda kesilecek şekilde olursa akünün ömrü baya uzar...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

cenkara

Işıldak akülerinin içini açıp incelemiştik. İçindeki separatörlerin ve kurşun plakaların kalitesiz olduğunu gördük. Kurşun palakalr çok ince onun için zamanla eriyip dökülüyor.

Tabiki bu karşılaştırmayı büyük markalı akülere göre söyledim.

Piyasada bu küçük amperli akülerin markalı olanlarıda var. Fakat fiyatı biraz pahalı.

f1varol

teşekkür ettim değerli yanıtlar için. sonuç olarak dc güç kaynağına (7.50V) bağladığımda kaynaktan hiç akım çekmiyorsa bu akü bozulmuştur. Akü bozuk.Doğru değilmi.

aslan_korhan

7.5V'de hiç akım çekmiyorsa dediğin gibi bozuktur.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.