Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Bu nedir

Başlatan Macera, 16 Mayıs 2007, 14:10:56

Macera

Cevabı aşağıda

5 MB hard disk
sene 1956....

Eylül 1956: IBM ilk hard diskli bilgisayar olan 305 RAMAC'i üretti.
5 Mb kapasiteli bu hard disk 1 tondan fazla geliyordu.
Herhalde simdi gömlek cebimize girebilen parmak boyundaki 4 Gb kapasiteli
flash belleklere daha büyük hayranlik duymaliyiz.
.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

a.zorba

geçmişden gunumuze yolculuk  ilk transistorlu bılgısayar
http://www.cedmagic.com/history/tradic-transistorized.html
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

x-tol

Bundan bir 50 yıl sonra  4gb'lık flash bellekler yerine hexa,hepta bytelik flash bellekler veya yeni bi teknoloji olacağını bildiğim için pekte saygı duyamıyorum açıkçası.

aster

Sen yine de saygı duy hocam,
ben 30 MB HDD ile 3 senemi geçirdim hala saklarım keratayı  :)
2 ci HDD im 170 MB idi alırken dolar mı bu demiştim  8O

Aslında bunlar teknoloji tuzakları her gün yeni versiyon çıkıyorki eskisi size yetmesin alışveriş döngüsü devam etsin.
yoksa o zamanda işimizi görüyorduk
8051 derleyicisi topu topu 3 dosya idi.
şimdilerde neredeyse CADCAM için iş istasyonu standart hale geldi başka türlü çalışmıyor

muat

ben o 5 mblık harddiske saygı duyarım asıl :)
şimdikiler çinde üretilmiş basit çipler, o ise gerçek bir teknoloji,
yani şimdi üretmek kolay 1gb'ı 4gb'ı, ama o zaman kim bilir ne kadar büyük bir çalışma sonunda üretilmişti o harrdisk.,
Zaten resmini görür görmez hayran kaldım :D

Cetinal

evet örneğin cep tel.. lerdeki bluetooth belki kızılöteli tel. ler çıkmadan vardı ama direk son teknolojiyi piyasaya sürdümü adam öncekilerden bişey kazanamaz....

Dual core belki celeron işlemciler satılırken üretilmiş vaziyette vardı

ama celerondan bu zamana kaç çeşit işlemciler geçti..

şu an japonların 500gb lik flash disk ürettikleri filan söylenmişti bi kaç kişiden duymuştum

ama 500gb hemen sürülmez tabi piyasaya 4gb,,8gb,,16gb, diye gidecek bu dalga

ilker_32

Madem ilk computerden bahsedildi. Bendede "ilk pc virüsü Brain 20 yaşında." Adlı dökümanı vereyim dedim. :lol:  

İlk pc virüsü Brain 20 yaşında Bilgisayar kullanıcılarını çileden çıkaran virüs nasıl ortaya çıktı. İlk virüsten bugüne kaç tane virüs üretildi. İşte Windows kullanıcılarının baş belası virüsler hakkında az bilinenler:

Bilgisayar kullanıcılarının baş ağrısı PC virüsü 20 yaşında. Bundan tam 20 yıl önce bir floppy diskte ortaya çıkan dünyanın ilk bilgisayar virüsüne ''Brain'' adı verilmişti.

Şimdiki virüsler gibi geniş çaplı bulaşma gücü olmayan Brain virüsü, sadece aralarında bu virüsü barındıran floppy diski değişen bilgisayar kullanıcılarını etkilemişti. Brain virüsünün kaynağı tam olarak bilinmese de kendi yazdığı ve sattığı bir yazılımı korumak isteyen bir Pakistan yazılım firmasınca yaratıldığı sanılıyor.

Uzmanlar, bilgisayar virüsünün evriminde en önemli değişimin, virüs programı yazma hobisinden maddi çıkar sağlama amaçlı sanal suçlara geçiş olduğunu belirterek, ilk bilgisayar virüsünün ortaya çıkışının üzerinden 20 yıl geçmesinin ardından 150 binin üzerinde virüs programının yazıldığını kaydediyorlar.

Brain virüsünün ortaya çıkışının ardından, en yaygın işletim sistemi olan Microsoft Windows'u hedef alan çok sayıda virüs ve başka virüs programları hızla yayılmaya başlarken, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun verilerine göre, ABD'de geçen yıl ticari kuruluşların yüzde 84'ü virüs, spyware veya diğer kötü amaçlı programların saldırısına uğradı. Amerikan şirketleri, bu saldırılara karşı koyabilmek için ortalama 24 bin dolar harcama yapmak zorunda kaldılar.

Bilgisayar virüsü terimi, 1984'te Amerikalı bilgisayar bilimcisi Fred Cohen tarafından ilk kez ortaya atıldı. Bilgisayar virüsü üretenler ise ürettikleri bu virüsleri yayabilmek ve kullanıcıların virüslü programı indirmesini sağlamak için e-posta mesajlarında en fazla Britney Spears'ın ismini kullandılar.

Virüslerin yayılmasını sağlamak üzere isimleri en fazla kullanılan ilk on ünlü arasında sırasıyla şunlar bulunuyor: Britney Spears, Bill Gates, Jennifer Lopez, Shakira, Usame Bin Ladin, Michael Jackson, Bill Clinton, Anna Kournikova, Paris Hilton ve Pamela Anderson.

ALINTIDIR...

aslan_korhan

Harddiskler bile SSD ( Solid State Disc ) 'ye dönecek gibi. Yani hareketli bir parçası olmayan diskler. Ama bu iş biraz zaman alacak daha sanırım.

Şuan 1.8" 16gb, 32gb ve hatta 64gb olanları var ama fiyatları çok uçuk.
Avantajı ise daha az güç tüketiyor, daha hızlı ve darbelerden etkilenmiyor.

Hitachi veya Toshiba 1.8" 100gb normal HDD çıkarmıştı ama SSD olayının talebine bakınca üretimi durdurdu.

Amerikada bile 64gb olanı sanırım 2200 dollardan başlıyor  8O

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.