74154 ile ULN serisi sorunu

Başlatan erdinch, 17 Mayıs 2007, 19:57:55

ilker_32

ULN serileri en çok +VCC ye bağlanıyor. GND'ye bağlanan görmedim belki vardır. M ile başlayanlar için ise GND olması gerekli diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin inceleme yapmadım.. :)

CLR

GND'ye bağlanmaz (free whelling diode'ların katotları, ULN  9.nolu pin) aksi taktirde Uln içindeki sürücü transistörlerin anlamı kalmaz, çıkış sürekli ground'da olur.
Knowledge and Experience are Power

teknikelektronikci

cevaplar için teşekür ederim evet dot matrix sürecem o yüzden belirtiiğiniz gibi boş bırakacam 9 nolu ucu
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ilker_32

Arkadaşlar ULN ve UDN'yi anladım da arasındaki fiyat farkını anlamadım. UDN'ler çok uçuk. Bu UDN'nin görevini üslenecek daha ucuz bir parça yok mu?

Eagle_Tim

Aradaki fiyat farkının sebebini pdflerden transistörlü eşdeğer devreleri karşılaştırırsanız anlamak mümkün. Eğer shift register çıkışına uln bağlamak niyetindeyseniz doğrudan TPIC595 kullansanız daha iyi olur hem baskı devre kartınız daha sade olur hemde ULN kadar güçlü çıkşa sahiptir. fet çıkışlı ve her çıkıştan 500 mA akım çekilebiliyor, fiyatıda 1.2 ytl'di diye hatırlıyorum.
Ayrıca TPIC595= 74595+ULN gibi düşünülebilir, prfosyonel kayan yazı veya görsel panolarda kullanılan klasik bir sürücüdür..
Software and Hardware Design...

ilker_32

74HC154 ve UDN serisini kullanacağım. HC595 ve ULN 'ye çevirseydim daha iyi olurdu.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "ilker_32"74HC154 ve UDN serisini kullanacağım. HC595 ve ULN 'ye çevirseydim daha iyi olurdu.

merhaba hocam bende aynen böyle yaptim baktim 74154 le olmuor 74hc595 ve uln ikilisne gecis yaptim gerci hc595 i daha cözemedim o yüzden hc595 kisimlarini alintilarla yapiorum ama sonucta hem ucuz hemde daha saglikli :D ayrica bu tpic595 i ilk defa duyuyorum simdi incelecegim gerci ama bunlar lojik 1 demi 0 dami iletime acaba birde mesaji yazmisken bir soru sorayim :D simdi bu uln lojik 1 de iletimde ve cikisinida lojik0 yapmakta udn ise tam tersine  buraya kadar tamam ama mesela ben pic cikisi nda karakterler hem lojik1 ollarak veriyor bunda uln kullansam ciksi lojik 0 olacak ve invertör entegresi kullanmam gerekecek buna sirf uln ile cözüm bulamazmiyiz yani uln ye - yerine + versekde cikisi lojik seviyede olsa olmazmi? simdidien tesekürelr kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Eagle_Tim

TPIC595 dediğimiz entegreyi kısa ve öz olarak şöyle anlatayım bildiğin 595 gibi bir shift register ama çıkışları 500 ma verebiliyor. 74595+ULN ikisini Tek kılıfta düşünebilirsiniz. üstelik ULN+74595 2 entegre koyacağına 1 tane TPIC koyuyorsun iş bitiyor. devrede karttan ve yerden tasarruf daha az işiçilik , daha sade bir donanım daha sağlıklı bir sistem vs..  çok avantaj sağladığı için profosyonel görsel panolarda kullanımı yaygındır size de tavsiyem bu tür işlerde TPIC595 kullanın iyi çalışmalar..

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Eagle_Tim"TPIC595 dediğimiz entegreyi kısa ve öz olarak şöyle anlatayım bildiğin 595 gibi bir shift register ama çıkışları 500 ma verebiliyor. seriden ne verirsen çıkıştan o çıkar yani uln+udn ikisininde görevini görür. üstelik ULN+74595 2 entegre koyacağına 1 tane TPIC koyuyorsun iş bitiyor. devrede karttan ve yerden tasarruf daha az işiçilik , daha sade bir donanım daha sağlıklı bir sistem vs..  çok avantaj sağladığı için profosyonel görsel panolarda kullanımı yaygındır size de tavsiyem bu tür işlerde TPIC595 kullanın iyi çalışmalar..

hocam aciklama icin cok sagolun bende kafayi yicektim ya arastiriorum shift register ollarak cikior diyiyorum ne alaka ya ama simdi anladim yani bu entegre ile parlaklik problemi olmuor mu diyorsunuz ? ayrica 74hc595 ile yazilmis bir kodda ,kodda hic bir degisiklik yapmadan bunu kullanabilirmiyiz bu konuda tecrübeleriniz varsa paylasirmisiniz ayrica int-el e baktim fiyat listesinde yok fiyatini bilormusunuz simididen tesekürler cevaplariniz icin

teknikelektronikci

simdi 74hc595 in datashhetine baktim birde tpic595 in baktim benmi yanlsi baktim yoksa haketen dogrumu bilmiorum ama 74hc595 in cikisi max 35mA ciksi verior saka gibi öte yandan bu tpic595 in datashetine baktim minimum 300mA ciks verior arada bu kadar farkmi var yani gercekten bu 74hc595 bu kadar azmi ?

Eagle_Tim

Arkadaşlar öcelikle bir hatam olmuş özürdileyerek onu düzelteyim tpıc595den lojik 1 çıkışı elde edilemiyor onu yanlış hatırlamışım,
TPIC595 = 74595+ULN2803 gibi düşünebilirsin mantık aynı.Yazılımda TPIC595 için ayrıca bir değişikliğe gerek yok, 74595+ULN için yapılmış bir yazılımı TPIC595 için değişiklik yapmadan kullanabilirsiniz, fiyatı satan yerlere göre 1.2 ile 1.5 ytl arasında değişiyor. elimde hala tpıc595 var ama karışık malzeme almıştım fiyatını hatırlayamıyorum iyi çalışmalar..

Cetinal

zaten 595 ve uln2803 artı eksi 1 ytl tutar tpıc595 ona göre daha ii olur hem pcb de fazla yer kaplamaz hatta SMD kılıf varsa pcb de dotmatrislerin arkasına bile takabilirsiniz delikle soket le hiç uğrşmadan üzerinden lehimleyip geçebilirsiniz gerçi bu dediğim 595 ve uln2803 içinde geçerli onlarında var smd kılıfları

kolay gelsin

/**RoMeO**/

ilker_32

Hocam elinizde hiç örnekler yok mu?  Dil farketmez.

Eagle_Tim

LIST		P=16F84A
		INCLUDE		"P16F84A.INC"

__config _XT_OSC & _WDT_OFF & _PWRTE_OFF & _CP_OFF

#DEFINE		CLK		PORTB,1
#DEFINE		LQ		PORTB,3
#DEFINE		DT		PORTB,2

CBLOCK		H'0C'

DT_REG,DTA

ENDC

ORG		H'00'
		GOTO		KARTAL
		ORG		H'04'
		GOTO		RETIFE
;****************************************************************
KARTAL
		BSF 		STATUS,5
		CLRF		TRISB
		CLRF		TRISA
		BCF		STATUS,5
START
		MOVLW		H'F0'      ; GÖNDERİLECEK OLAN DATA
		CALL		GONDER	   ; DATAYI GÖNDER
		NOP                        ; NO OPERATION, BOŞLUK KOMUTU
		GOTO		$-1        ; PROGRAM SONU KISIR DÖNGÜ..
;**************-8 BIT SERİ DATA GÖNDERME-****************
GONDER
		MOVWF		DT_REG      ; DATA REGİSTERİ

MOVLW		H'08'
		MOVWF		DTA

BCF		DT	   ; DATA GİRİŞİ
		BTFSC		DT_REG,7
		BSF		DT
		CALL		PALSE
		BCF		STATUS,0
		RLF		DT_REG,F
		DECFSZ		DTA,F
		GOTO		$-7
		NOP
		BSF		LQ         ; LACHT VE QE UÇLARI PLAKETTE BİRLEŞTİRİLİP
		NOP                         ;  TEK PIN OLARAK PICE VERİLİR.
		BCF		LQ
		RETURN
PALSE
		BSF		CLK        ; CLOCK GİRİŞİ
		NOP
		BCF		CLK
		RETURN
		END			   ; RESET GİRİŞİ LOJİK 1 E ÇEKİLİP BIRAKILABİLİR VEYA
 					   ; PICE VERİLİR İSTENDİĞİNDE RESET ATILIR..

teknikelektronikci

merhaba

bu tpic595 hakında bilgi toplamaya giriştim öncelikle datasheet i inceelrkken bir şey dikatimi çekti lgnd ve pgnd var ingilizcemin zayıf olamsı sebebiyle datashheti okumadım şimdi benim tahminimce  LGND +5 voltun gnd si ve 74hc595 kısmı için pgnd ise atıorum +12 voltun gnd si yani uln kısmının ama malesef güç elektroniğinde zayıf olduğum için anlamadığım şey atıorum +12 voltun gnd sini buraya nasıl verecez yani gnd sini versek bile +12 ne olacak hem pgnd ile lgnd aynı seviyede olamzmı? yoksa akım ollarakmı farklı oluor ? umarım sorunumu anlatabilmişimdir bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim ayrıca sorduğum sorular biraz saçma ollabilir ama malesef bu güç konusunda zayıfım . şimdidien teşekürler kolay gelsin