PicBasic Pro'da 18F serisi derleme

Başlatan eponymous, 19 Mayıs 2007, 22:33:38

eponymous

Herkese merhaba,

Birşey danışacağım sizlere.Ben derleyici olarak picbasicpro 2.46 kullanıyorum.Editör ise microcode studio2.3 .16F serilerinde sorun yok.Fakat mesela 182455 pici için bir program yazıp derlediğimde hata veriyor.Tam olarak bu işin nasıl yapılacağını bilen biri yokmu acaba?

kolay gelsin.

teknikelektronikci

eğer proteus programı varsa onun içinde mpasm dosyası da var viev menüsünden -compile and program options ordan assembler use mpasm  yi işaretleyin ve automatic find deyin ordan bulacakdır fakat bndede 2.45 vardı ve normal mcs vardı pro2.47 yi ve mcs plusı yükledim ayrıca pbp 2.47 dosyasını c de bir yere atın fazla içerlerde olmasın :) kolay gelsin ayrıca forumumuzda defalarca soruldu bu soru biraz araştırırsanız bilgi edinirsiniz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

eponymous

İlk olarak cevabınız için teşekkürler fakat sormadan önce arama yapmıştım sanırım gözümden kaçtı :)

Dediğiniz gibi mpasm seçili ve proteusun içindeki dizinden seçili.Fakt derlediğimde bir sürü hata veriyor.Hatalar aşağıdaki gibidir.

Acaba kodun içine 18f2455.ınc dosyasını mı eklemem gerekecek? Veya config ayarlarını ellemi yapılandırmam gerekiyor?

eponymous

Bir de şimdi şu hataları veriyor.18f452 için proramlıyorum onda programlıyor.fakat 18f2455te programlamıyor anlamış değili.bi fikri olan yokmu?????

ilker_32

Sembolü önceden tanımlamamışsın. Olması gereken veya tanımlamaya uymayan değişken hataları. Hatayı kodlarında aramalısın. Kısacası Konfigürasyon ayarlamalarına dikkat et. Hata büyük bir ihtimal orada.

eponymous

Kodda herhangi bir konfigürasyon ayarı yapmadım.Benden bunu istiyor olabilirmi? Hangi bitin ne olduğunu biliyorum.Fakat config ayarının nasıl koda ekleneceği konusunda fikrim yok

ilker_32

Alıntı yapılan: "eponymous"(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Evet config ayarlarını eklemen gerekiyor. PİC basic pro yukarıdaki üç hatayı tanımıyor olabilir. Onun için config gerekli forumda pic basic pro ile ilgili birçok kod yazılmış olmalı senin kodla ilgisi yok ama config lerin nasıl kullanıldığına bakabilirsin. Sağ tarafta arama butonu var. Forumu bir kontrol et derim...

muser53

arkadaşım
mplabı kur
daha sonra pbp tanıt.
tanıtma ise
view/compile and program options tan
assembly seceneğinden
use mpasm işaretle otomatik arat tamam.
bende aynı sorun var dı. bu şekilde çözdüm.

eponymous

Vala arkadaşım dediğin şekilde yapılı olduğu halde yukarıdaki hatayı veriyor :(

muser53

versiyon 3.0.0 var sitede ben onu kullanıyorum
2.46 18F sorun oluyor.
dene düzelir.

eponymous

Tam olarak hangisinin versiyonundan bahsediyosun? 2.46 demişsin ama picbasic pronun bildiğim en son 2.47 var.Bu sorundan sonra onu yüklemiştim ancak gene sorun düzelmemişti.Şimdi microcode studio2.3 ve microcode studio plus ın ikisinde de aynı hatayı veriyor.

teknikelektronikci

hocam bence sizin mcs ve pbp da bir problem yok ben daha mp3 dragon hocamın sayesinde yeni 18 serisine geçebildim o yüzden pek deneyimim yok ama bence sizin probleminiz configrasyon ayarları ya da mcs 18f 2455b in .inc dosyasına ulaşamıyor o yüzden bnece pbp.247 dosyasını masaüstüne kesip yapıştırın ve mcs programına oradan gösterin ama kesin emin olun masaüstünden gördüğüne siz kendiniz yerini gösterdikten sonrada gene tekrar girin bakın masaüsütünü gördüğünü sonra birde öyle deneyin derim kolay gelsin probleminizi çözmeniz dileğiyle

edit:hocam aslında configrasyon hatası olabilir diyiyoruzda mesela logan hocamın yaptığı uygulamlara bakıyorum hatta 18 serisinin 18f8720 piciyle çok güzel bir uygulama yaptı ama hiç bir configrsayon ayarı yapmamış
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

eponymous

O da yanıt vermedi teknikelektronikci arkadaşım malesef :(

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "eponymous"Bir de şimdi şu hataları veriyor.18f452 için proramlıyorum onda programlıyor.fakat 18f2455te programlamıyor anlamış değili.bi fikri olan yokmu?????

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hocam bende şimdi logan hocamın kodunu denedim 18f452 için yazılmıştı ama olsun genede denedim :D ama yukarıda ki hatanın aynısını bendede verdi çok ilginç.hocam başka bir pic bulamadınızmı ne özeliği var bunun isidede yok modeli :) kolay gelsin

eponymous

Vala hocam öle abartı bi özelliği yok :) 18f2550 kullanacaktım proje için.Onu başka yerde kullandık.Bu da onun eşdeğeri olduğu için bunu kullandık ama sorun üstüne sorun