kapasitif sensör şeması?

Başlatan KORHAN, 20 Mayıs 2007, 12:19:51

KORHAN

kapasitif sensör yapımı için şema araştırıyoruz bu konuda bize yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa seviniriz teşekkürler

conavar

--Şemalar & Diğer Elk-Elnk.Projeler--
--Endüstriyel Elektronik--
--Sensörler ve Transdüserler--

3 bölüme de aynı topiği açmaktaki maksadınız nedir anlayamadım :)
biri yardım edecektir mutlaka ama yani hangi topiğe yazacaklar onu merak ediyorum ben :roll:
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

ipek

KORHAN

modlar nedir? rüzgar dahil herşeyi algılamak iyi fikir gibi geldi ama ortamda rüzgar ve esinti malesef yok kapasitif sensörün önüne algılama yönünde yaklaşan fiziksel bir cismin sensörün algılama yapması için yeterli olduğu bilgisini internetten edindik.bize bu sensörün yapımında kullanılacak elektronik elemanların devre bağlantı şeması gerekli.gerisini istemek zaten fazla olur.sağlıklı çalışır şema bulmak amacımız yardımcı olabilirseniz seviniriz.
not: ultrasonic sensörde dahil bir çok sensör çeşidini inceledik benzer çalışmalardan örnekle ve ortamın durumundan dolayı bu iş kapasitif sensörlerle yapılmak zorunda.

HAKKITANIR

KORHAN'ın isteği üzerine özel mesaj şeklinde değilde formdaki konu ile ilgilenen herkesin paylaşması için öneri ve tavsiyelerimi burada belirteceğim.
öncelikle kapasitif sensörün çalışacağı ortamdaki yüksek sıcaklıktan dolayı piyasadaki tek parçada satılan hazır kapasitif sensörleri uygulamanızda kullanamadığınızı belirtmişsiniz.bu tür sensörlerin genelde şemaları farklı olmakla birlikte şemadaki uç algılayıcı düzenek yani levha şeklindeki açık kondansatör mantığı benzerdir.bu levhalarla kondansatör dolma boşalma sıklığı zamanlamasıyla devreler çalışmaktadır bunlar herkesçe genelde küçük bir araştırmayla bilinen şeyler zaten.sizde bu levha kısmını devrenizden silikon yanmaz kablo ile ayırıp uzaklaştırsanız olurmu? nasıl olsa levhalar metal ve ısı sorun olmaz herhalde.ama anladığım kadarıyla sizin şemanızda henüz tam oluşmadı hafta başından itibaren bende devreyle ilgileneceğim size başarılar.

volblood

merhaba,
ben de kapasitif sensör devresi arıyorum. acaba düzgün çalışan bir devre bulabildiniz mi? yardımcı olursanız çok sevinirim.
iyi çalışmalar..

çonçon

www.analogmicro.de 'de CAV414'ü bir inceleyin derim. ben bunu kullanıyorum, çok memnunum.

Kolay gelsin.

ares

CONCON kardes bu cav414 u nereden bulabılırız bıze bılgı verebılırmısın