""" C , Hitech , Pic C """ ?

Başlatan protech06, 22 Mayıs 2007, 20:56:20

protech06

Slm Arkadaslar C üzerine Hiçbir Bilgim yok ama merak ettiğim bir konu da sormak istedim .
kullanılan C dili,derleyici  olarak

C ,   Micro C , Pic C , Hitech C , Pic C Lite   var

C ile pic programlama olarak bunların hepsi aynı C değilmi kullanılan  yani birinin Digerinden Farkımı var komut olarak,derleme yada pic cesit olarak anlayamadım.
  Diyelimki Aynı C; peki C baslamak istesek seçimimizi neye göre yapacaz? Yani birini diğerinden üstün kılan nedir?

fatihsatir

Dostum su içiyoorsun mesela... Fatsu, Pınar Su, Hayat Su vs.... Hepsi su dimi.. Bunlar arasında nekadar fark varsa programlar arasındada öle ayrıntı farklar var. Sen birine başla öğrendikçe daha rahat anlarsın.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

ground

Evet C temeli alınmış derleyiciler..

Derleyicileri embedded yada üniversal olan - olmayan diye ayırmak gerekir.

Öyleki ;

Tek işlemciye özgün derleyicilerde üniversallik sağlanamaz. Çünkü işlemciye özel makrolar kullanılır.

CCS , MikroC , Picbasic , Proton , Jal  bunlara örnektir.  Çok fazla kullanılan rutinleri komut haline getirmişlerdir.

Üniversal olan derleyicilerde durum farklı. Çok kullanılan rutinler ( işlemcilere özel) kod kütüphanesi şeklinde ( .h , .c ) verilmiş ve açıktır. Bu açıklık sayesinde birçok işlemciye çevrilebilir durumdadır.

Bu tip derleyiciler ; Hi-tech ,  Keil  , Iar dır. Universal yapıları sayesinde birçok işlemciye adapte edilebilirler..

C derleyicileri  temelde ( mantıksal işlemler , operatöler gibi.. ) birbirlerine benzesede yukarıda belirttiğim hususlarda birbirinden ayrılırlar.

Peki hangisi öğreneceğim?

Hepsini.. :)

Hepsini bilip birinde uzmanlaşmakta,  Uzmanlaşılanın da üniversal olmasında fayda var.. :D
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Logan

@protech06, yaklaşık 1 ay önce bende aynı kararsızlığı yaşadım.Birçok kullanıcı bana CCS'yi kullanmamı önerdi.Fakat her ne kadar zor olsada Hi-Tech öğrenmeye karar verdim.Hi-Tech'in diğerlerinden farkı, ASM'ye daha yakın olması ve hemen hemen bütün işlemleri programcıya bırakmasıdır. Açıkçası Hi-Tech adamı öğrenmeye mecbur bırakıyor.  :) Bana soracak olursan Hi-Tech öğren derim. :)
İmza.

MICROCEBEL

Bencede hitech öğren derim kardeş.Ama PIC ile uygulamaya geçmeden önce C hakkında bilgiler edin sonra geçersin C ile PIC programlamaya.Ben şuan hitech kullanıyorum ama biraz ileriki zamanlarda micro c yada ccs c ye geçmeyi düşünüyorum.

Ziya

Alıntı yapılan: "Logan"@protech06, yaklaşık 1 ay önce bende aynı kararsızlığı yaşadım.Birçok kullanıcı bana CCS'yi kullanmamı önerdi.Fakat her ne kadar zor olsada Hi-Tech öğrenmeye karar verdim.Hi-Tech'in diğerlerinden farkı, ASM'ye daha yakın olması ve hemen hemen bütün işlemleri programcıya bırakmasıdır. Açıkçası Hi-Tech adamı öğrenmeye mecbur bırakıyor.  :) Bana soracak olursan Hi-Tech öğren derim. :)
ASM'ye yakın olması durumu Hi-Tech in bir özelliği değil. CCS de de Hi-Tech ile yazdığına çok çok benzer program yazarsın. CCS fazladan hazır driverlar (.c kütüphaneleri) sunuyor ve ürün geliştirme süreni kısaltıyor. Driveri beğenmezsen Hi-Tech te yaptığın gibi kendi driverini kendin yazarsın.

CCS ANSI standardını da desteklemeye başlıyor. Kodları isterseniz ANSI standardına göre derle diyebileceksiniz. Sürüm 4 ten itibaren #device ANSI talimatı kullanılabiliyor. Belki geçiş aşamasında bugları olabilir ama ileriki sürümlerinde bunları gidereceklerdir diye tahmin ediyorum. Gerçi manualinde bile tam anlaşılmaz açıklamalar bulunsa da CCS iyi ilerliyor. Yakında pic24 ve 30 serisini de destekleyecekleri web sitelerinden ilan edilmiş.

Derleyicinin parser kısmını oturturlarsa universal derleyiciye dönüştürmek sorun olmaz. Tabi bu iş için finans kaynağı gerekir. Pazarlayabildikleri sürece kazanırlar ve geliştirirler.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

cenkishan

slm ustadlar bende ASM yazıyorum bence en kral dil asm bazıları katılmaya bilir cok ugrastırıyor diye bilir.AMA alternatif dil ogrenmek istedim CCS C İLE basladım C ogrenmeye,ama biraz arkadaslara danısınca arastırma yapınca baktım ki Hİ-TECH kullanıyor cok buyuk proje ile ugrasanlar.CCS C ESNEK DEGİL bence esnek versiyonlarını gormedim.Hİ-TECH ASM gibi işi daha cok program yazana bırakıyor esnek yani.O YUZDEN ELİNDE HİTECH ANLATIM DOKUMAN VEYA DERLEYİCİ OLAN VARSA PAYLASABİLİRMİ herkesin aradadıgı sey bu.COK GEREKLİ.bende bir tane derleyici var ama bilmiyorum nedir.OLAN VARSA PAYLASABİLİRMİ.
http://rapidshare.com/files/32980672/hitech_pic_compiler783.zip
BENDEKİ BU daha gelişmişi varmı üstadlar.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

fatihvelid

Merhaba Arkadaşlar,
Bende MikroC kullanıyorum. Taşınabilirliğin az, debug konusunun sıkıntılı olması bazı komutlar çok üst düzey yazıldığından dolayı alt seviyeye müdahele edememek gibi sorunları olduğu için derleyici değiştirmeyi düşünüyorum.

Şimdilik PIC ile yazılım geliştirmek için C18,
ARM,AVR,8051, IT'ler içinde Keil uVision kullanmayı düşünüyorum.

Buna karşın nerdeyse bütün mikrodenetleyicileri destekleyen IAR'da düşünüyorum. C18'in fiyatı 495$,
Keil ve IAR daha pahallı.

Keil mi, IAR mı . Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...

Ziya

Alıntı yapılan: "cenkishan"...CCS C ESNEK DEGİL bence esnek versiyonlarını gormedim.Hİ-TECH ASM gibi işi daha cok program yazana bırakıyor esnek yani...
CCS'nin esnek olmamasına bir örnek verin de esneklikten ne kastettiğinizi anlayıp aynı anlayışla tartışalım.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

cenkishan

slm hocam ben ASM ile yazdıgım için bana cok otomatik geldi CCS.CCS C ile az ugrastım degişken tanımlamalarda sorun yasadım.bunlarıda müh arkadsaslarıma anlatınca onlarda bana HİTECH ogren dediler.O yuzden oyle yazdım kardesim CCSC de cok iyi olabilir tam anlamıyla daha ogrenemedim.OGRENMİŞKEN en professiyonelini ogreneyim dedim.EGER yanlışsam duzeltin.BİRDE HİTECH DOKUMAN VE DERLEYİCİ kimsede yokmu.COK LAZIM aslında herkese lasım.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

byka

arkadaslar bu konu da tek ve kesin düşüncem eger su an itibare ile geçmişten gelen bir "C" programlama alt yapın yoksa once c programlamayı ogrenmek gerekecek ki bunuda iyice ogrenmen gerecek.
neden ?
pic programlama da c derleyici için hi-tech kullanacaksan c yi iyice ogrenmiş olman lazım çünkü I2c protokolu yazabilecek kadar yada seri porttan yada usb den data alama verme rutuinlerini yazabilecek kadar,yada spı protokolu hazırlayacailecek kadar c biliyo olmalısın ki hi-tech yada iar da kosabilesin
(illada her protoklu bilmem sart değil canım diyenler bu rutinlerin hazırları nette var diyeceklerdir.o zaman c biliyo olmaın gururu nerde?)

gelelim ccs'e su an itibari ile neredeyse pic ler için her kural için hazır driver ları var

sen sadece ccs ara yüzü kullanmayı ogren birazda c bil

bu güne kadar kaç kişi ye pic ailesinden hangi ürün ihtiyaçlarına cevap vermedide arm a yada renesans'a yada baska bir mcu ya gerek duydu?

gerçekler...=hEm cabuk ve hemde  güvenli kod için proton plus basic derleyici
C ile program yazıyorum diyebilmek için (sadece pic) ccs

zamanınızı bosa harcamayın(eger vaktiniz bolsa tercih size kalmıs)
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

Analyzer

Selam,

Senin derleyicin benimkini döver gibi kısır tartışmaların anlamı yok bence. Ben CCS kullanıyorum ve hızlı geliştirme sağladığı için memnunum. Ama bir başkası aynı kodu protonda yazar, mikro c de yazar iar da yazar. En kestirme yol bildiğimiz yoldur. Nacizane fikrim..

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ground

Üzerinde çalıştığım bir projede bilmediğim bir arabirim için araştırma yaptım..

Karşıma birçok derleyici ile örnekler çıktı..

Ama en tutarlı örneğimi CCS de buldum :D

İleride zamanım olduğunda bu kodu keil  (8051 için) e çevirecem..

Ama kısıtlı zamanda işi çözmek için önümüze ne gelirse o en değerlisi o dur :D
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

CaFFeiNe

derleyiciden önce programcının üniversal olması lazım :)