Varistor ve tranzorb uzerinde surekli harcanabilecek guc

Başlatan bunalmis, 22 Mayıs 2007, 22:35:18

z

Varistor ve tranzorp uzerinde  surekli olarak ne kadar guc harcanabilir?

Tranzorp sembolu nasil bir sey?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Varistor soruma kismen cevap buldum.

http://en.wikipedia.org/wiki/Varistor

Ancak soruma cevaplarinizi bekliyorum.

Arada sirada olusacak pikler değilde smps gibi surekli olarak peryodik yuksek voltaj pikleri ureten sistemlerde varistor yada tranzorp kullandigimda bir sure sonra patlamalarindan cekiniyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mesmert

Alıntı yapılan: "bunalmis"Varistor ve tranzorp uzerinde  surekli olarak ne kadar guc harcanabilir?

Tranzorp sembolu nasil bir sey?

---
               / 
     ---------------
    I        /        I
----       /           ----
    I     /           I
     ---------------
       /

Şematik sembölu bunun gibi

aYe

Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

CLR

Smps devrelerinde varistor pek kullanılmıyor fakat önemli cihazlarda , smps'in AC max. giriş voltajını varistörün clamp voltajı ile sınırlıyorlar aksi taktirde smps'deki mosfet'in VDSS voltajı aşılacağı için mosfet kısadevre olacaktır. Ama burada varistörü iki filtre arasına yerleştiriliyor(EMI filtresi ile smps giriş akımı filtresi arasına) . Şöyle ki, peak'ler smps'in kendisinden (smps trafosundan veya yük akımının primere yansıyan akımından)  veya şebekeden de (aynı şebekeye bağlı indüktif yüklerden dolayı) gelebilir. Varistör direk şebeke girişine bağlanırsa , şebekeden gelen ani peak'lerde(şebekeye bağlı indüktif yüklerden dolayı) varistör patlayabilir veya smps'de hemen köprü diyotun hemen girişine yerleştirilirse ,smsp'den gelen peaklerden dolayı bozulma/patlama ihtimali (köprünün ilgili diyotu da bozulacaktır) var.

Varistör ,  çok kısa süreli (bu süreler datasheet'te yazıyor) gerilim fırlamalarında voltajı sınırlaması için kullanılıyor(clamp voltajı), fırlayan voltaj, varistörün clamp voltajını üstünde ise, varistör ısınmaya başlar ve aynı ntc gibi varistörün direnci hızla düşmeye başlar, varistörün akımı artar,ısı artar,direnci düşmeye devam eder ve devrenin sigortası atar böylece devremizi korumuz oluruz.
(Bu sebepten dolayı çoğu smps'lerde varistör yerine ntc kullanılır)
Knowledge and Experience are Power

KAZIMUGUR

Sadece "sigortası" atmış varistör devresi gören varmı ?
Ben hiç görmedim.Evet sigorta atıyor daa varistör de @aster hocamın mosları gibi oluyor.

Göktuğ

Yuksek frekanslı voltaj yukselmelerini durdurmak için konuyor. EMC problemlerini engellemek için.

CLR

@KAZIMUGUR

"Sadece devrenin sigortası atar" ifadesini kullanmadım, sigorta kullanılmazsa, varistörün dayanamayacağı sürede voltaj yükselirse varistör üzerinden geçen akıma dayanamayıp, patlar ve açık devre olur,halen voltaj yüksekse  devre korumasız olduğu için zarar görecektir , aksi taktirde sadece sigorta atacak veya sigorta ve varistör birlikte bozulacaktır. (Hangisi strese dayanamazsa , önce o komponent bozulacaktır, yani sadece sigorta atamaz diyemeyiz)
Knowledge and Experience are Power

KAZIMUGUR