Visual stuido port kontrol deyimleri hakkında !!!

Başlatan nixar_x, 23 Mayıs 2007, 04:53:26

nixar_x

Merhaba Arkadaşlar c ile pic programlamaya başlayalı yeni oldu. Ben şu an mikroişlemci tabanlı ve bilgisayardan kontrolü yapılabilecek bir lazerli güvenli sistemi üzerine çalışıyorum. Yaptığım projede bazı yerlere takıldım. Takıldığım nokta bilgisayar ile pic in seri porttan haberleşmesi. Çünkü tasarladığım sistemde lazerli güvenlik şeridi aşıldığında pic den alarm bilgisi verilmesini ve aynı zamanda seri port ile bu bilginin bilgisayara iletilmesini istiyorum. Çünkü bilgisayara gelen bilgiyi de C kodu içinde işleyip ihlalin yapıldığı zaman bilgisini kayıt altına almak istiyorum. Ayrıca devrede alarm çalışırken susturmak için tekrar bilgisayardan reset komutu göndermem gerek.

Ancak bu işin o kadar da kolay olmadığını gördüm. Zira özellikle XP de donanıma erişmek zor imiş. Benim istediğim bir nevi portları kontrol etmek. Turbo C de "inport" , "outport" gibi komutlar var ancak o da XP de sorun olacak gibi. Zira kullanan arkadaşlar da windows98 de kullanmışlar hep. Ben şu an Visual Studio kullanıyorum. Acaba bu derleyici de port kontrol işlerini yapabileceğim deyimler var mı?... Ya da xp ortamında bu işi nasıl yapabilirim? Aslında asıl yapmak istediğim bir nevi pic ten gelen veriyi C koduna girdi yapmak ve kodun ürettiği çıkışı tekrar pic e yollamak...

Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum...

Not: Projede ccs ile kod yazdığım için konu biraz farklı da olsa burda başlık açmayı tercih ettim.

INFINITY

C# Tavsiye ederim...

seri porta ulaşması çok kolay...

serialport1.writeline ile porta yazıyor
serialport1.readline ile de port okunabiliyor...

fakat c# ile ilgili pek de fazla döküman yok...:(

o yüzden visual basic ile başlasan daha iyi olur...
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

climax

Kardeş ilk olarak seri porttan gelen veriyi almak için CCS'de getc() ve seri porttan veri göndermek için de putc() fonksiyonları kullanılmaktadır.Bunlarla ilgili CCS'in help bölümüne baktığın zaman daha ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsin.
Bilgisayardan kontrol olayı için bence Visual Basic kullan.Ben ilk kullanmaya başladığım zaman hiç zorlanmamıştım.Fakat Visual Basic adından da anlaşılacağı gibi Basic temelli ve CCS' de de C dilini kullanarak program yazıyorsun.Dolayısıyla zaman zaman hatalar olabiliyor.Birde Visual Basic kullanımı için forumda güzel bir yer var.Benim çok işime yaramıştı.Umarım sanada faydalı olur.Kolay gelsin...
https://www.picproje.org/index.php/topic,9981&highlight=share
Paylaşmak düsturumuzdur.

HEXF2

@INFINITY'ın dediği gibi C# kullanmanı şiddetle tavsiye ederim.Ben uzun zamandır Dotnet ile uğraşıyorum.C#'da yazıyorum ve çok memnunum.Projelerinizi ileriye dönük ve güncel diller ile geliştirin bence.
PIC içinde CCS filan değilde C18 tavsiye ederim.