İzolasyon trafosu hakkında?

Başlatan SCHOTTKY, 28 Mayıs 2007, 23:30:59

SCHOTTKY

İzolasyon trafosunu sadece teorik olarak bilmekle beraber genelde hi-fi tipi üst düzey ses sistemlerinde kullanıldığını öğrenmiştik derste.

Fakat pratikte izolasyon trafosunun avantajları nelerdir?
Maliyeti ve tipleri nelerdir?

Bu konuda deneyimli arkadaşların yorumların bekliyorum.

Teşekkürler

OG

İzalasyon trafosu hem güç (enerji) sistemlerinde hem audio hem video gibi sinyal taşıyan sistemlerde kullanılabilir (kullanılıyor).

Elektrik izalasyonunu yapar (galvanik izalasyon derler), empedans/gerilim dönüşümü yapar.

Örnek, evinize kadar gelen telefon hattı aslında kilometrelerce uzaktaki bir enerji kaynağı tarafından sürülmektedir. Bu hattı modem, ses mikseri gibi bir cihaza takmanız gerekiyorsa ilk karşılaşacağınız derin bir hırıltıdır. Sebebi enerji kaynakları arasındaki toprakların aynı seviyede olmaması. Çözüm izalasyon trafosu.

Enerji hatlarında kullanılan izalasyon trafoları ile enerji hatlarından birisine temas ettiğinizde çarpılma riskiniz ortadan kalkar. Veya skop gibi cihazların ölçümlerinde istenmeyen enerji akışlarını önler (skop çatlamaz/patlamaz).

Ve daha birçok yerde kullanılır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

İzolasyon trafosunun Hi-fi sistemlerle alakası yok.

Diyelimki  220V motor hız kontrol ünitesi üzerinde çalışma yapıyorsunuz.

Kontrol ünitesine giren 220V dogrultulur ve doğrudan devrelerde kullanılır.

Şimdi diyelimki osiloskop ile hız kontrol ünitesi üzerinde bazı çalışmalar yapacaksınız.

1. Devrenin sağına soluna dokununca çarpılırsınız. Çünkü devre toprağa göre 300v civarında potansiyelde olacaktır.

2. Scopun sase ucu sebekenin toprağına bağlıdır. (Kablosu topraklı prize bağlı). Durum böyle olunca scop probunun sasesini hız kontrol unitesinin şasesine bağladığınızda (H sürücünün şasesine mesela) doğrultulmuş 220v scop üzerinden toprağa kısa devre olur.

Sonuçlar:

Çarpılır ve acı çeker hatta ölürsünüz.

Scopunuz arıza yapabilir. Hız kontrol ünitenizde bazı malzemeler patlar.

Sigorta atar vs vs.

Eğer hız kontrol ünitesinin 220V beslemesini 220v/220v izolasyon trafosu üzerinden verirseniz yukarıdaki sorunların hiç biri olmaz.

Trafo çıkışındaki uçlardan herhangi birisini tutup çıplak ayağınızla da ıslak betona basabilirsiniz. (Tabi siz gene de bunu denemeyin)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

İzolasyon trafosu diyince aklım hemen besleme için kullanılanlara gitti.

Evet cevap yazarken seslendirme sistemlerinin girişine konan özellikle de balanslı tip izolasyon trafolarını düşünemedim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

elektronik

trafo bazı seslendirme sistemlerinin çıkışlarındada kullanılır burda amaç izalasyon değildir empedansı değiştirmektir .
empadansı değiştirmenin birçok sebebi vardır. mesala amfinizin çıkışı 8 ohm ise hoparlörünüzde 32 ohm ise amfinizin çıkışını uygun sarılmış bir trafo ile 32 ohm yükseltebilirsiniz . veya büyük bir yerin seslendirmesi için uzun kablolar kullanacaksınız ve kablonun uzunluğundan oluşan direnç ten dolayı kayıpları aza indirmek için anfinin çıkışını örnek: 100ohm yükseltip hoparlörün yanınada yine bir trafo koyup 100ohm dan 4--6--16 v.s ohm düşürüp mümkün olan en az kayıpla seslendirme sistemimizi kurabiliriz.

SCHOTTKY

Peki ses çıkışı için kullanıldığında, seste ne gibi değişiklikler yaratır?

Örneğin dip gürültüsünü, parazitleri yok eder mi?
Ayrıca tonda ufak değişmeler olması söz konusu mu?

aslan_korhan

Ses sistemlerinde ben çoğu kez faydasını gördüm.
Örneğin bir telefondan bir ses mikserine ses girmem gerekiyordu.
Fakat ayrı topraklamalardan ve bunun gibi nedenlerden dolayı bir türlü temiz bir ses elde edemiyordum. Böyle bir izolasyon trafosu ile bütün sorunlar çözüldü.
Sunuç olarak telefon ile mikser arasındaki elektriksel bağı ortadan kaldırıyorsun. 50Hz şebeke vınlamaları olan yerde çok işe yarar.
1:1 sarmlı trafolar kullanılır genelde.
İyi bir trafo ile seste bir farklılık olmaz...

Edit : Şaselemeden kaynaklanan gürültüler varsa düzeltir.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Ersin

Laf trafodan acilmisken.
Konuyu fazla kaydirmadan sunu sormak istiyorum:Istanbulda kaliteli trafo satan yerler var mi.1:1 trafo dan aldim .Alirken adam 600ohm dedi ama olctum 100ohm cikti.1k lik 1:1 , 1:2 Jensen,Lundahl Trafolari benzeri bisey bulunabilir mi.
( Farnell , Mouser de var ama ordan siparis etmek biraz tuzluya mal oluyo )

elektronik

karaköyde trafo imalatı yapan yerler var elektronikçiler pasajının üst katlarına bak . istediğin volt/watt larda sarıyorlar fiyatlarda çok uygun tabi iyi bir pazarlık sonucunda...

amfilerde ses trafosu kullanmak sesi bozuyor ses tonunda değişiklikler oluyor çünkü trafo tüm sesleri aynı oranda geçirmiyor ancak ferit nüvey trafolar daha düzgün çalışıyor çünkü yüksek frekanslı sesleride bozmadan geçiriyor.

Ersin

Anfilerdeki cikis ses trafosu normal trafo seklinde değil.Orada olay daha degisik ve kayip yok.

teknikelektronikci

merhaba
çıkma izalasyon trafosu bulmak istesek eski bozuk telefonların veya eski 56k modemlerin üstündeki trafolar olurmu ?

ayrıca bizim bi arkadaş telefon kontrolü ev otomasyon devresi yaptı ve sistemde telefon hatına izalasyon trafosu kullandı gerçekten çok faydası oldu

kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

aslan_korhan

Çok eski el tipi pilli ortadalga radyoların içinde 600ohm giriş ve 8ohm çıkışlı trafolar var. Bunlarlada olur. Yanlız bunlar sesi biraz etkiler. Kondensatör ve direnç ile filtreleme yaparsan gayet iyi oluyor...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

OG

600 ohm 1:1 trafo Kadıköy INT-EL Elektronikte var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektronik

Alıntı yapılan: "Ersin"Anfilerdeki cikis ses trafosu normal trafo seklinde değil.Orada olay daha degisik ve kayip yok.

nasıl ama ? bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
iyi çalışmalar.

Ersin

Trafo nuve malzemesi degisik oranlarda alisim olabiliyo, hava boslugu birakiliyo , parafinleniyo.Bunlar degisik yontemler, kimse fazla aciklayici bilgi vermiyo.
Burda biraz bahsediyo yuzeysel de olsa
http://www.turneraudio.com.au/output-trans-theory.html

En asagida permaloy dan bahsetmis
http://www.ahfartaudio.com/irons/output.html

Oldukca iyi bir kaynak:
http://www.jensen-transformers.com/an/Audio%20Transformers%20Chapter.pdf

Burda kendi farklarini anlatiyo pdf te( En iyi ureticilerden biri ):
http://www.lundahl.se/papers.html